САМОРЕФЛЕКСИВНА ОПОВІДЬ У РОМАНАХ ДЖ. М. КУТЗЕЕ «ФО», «МИТЕЦЬ ПЕТЕРБУРГА» ТА «ЕЛІЗАБЕТ КОСТЕЛЛО»
DOI:
https://doi.org/10.32782/2410-0927-2024-21-15Ключові слова:
саморефлексія, рефлексивність, нарація, творчість, Дж. М. КутзееАнотація
У статті досліджується еволюція саморефлексії у творчості південноафриканського англомовного письменника Дж. М. Кутзее. Поява саморефлексії – наративного модусу, що фокусується на процесі літературної творчості – виникає як реакція на соціально-культурні зміни сучасності. Саморефлексивні тексти часто звертаються до власного творіння, виявляючи його штучність і ставлячи під сумнів межі між вигадкою та реальністю. Теоретичну основу дослідження становлять структуралістський та семіотичний підходи, а також праці таких вчених, як Л. Хатчеон, Ж. Женетт, В. Шмідт, П. Во, В. Зусєва-Озкан та ін. У дослідженні розглядаються романи Дж. М. Кутзее «Фо», «Митець Петербурга» та «Елізабет Костелло», де саморефлексія проявляється в різних формах. У романі «Фо» головна героїня Сьюзен Бартон втілює акт авторства, деконструюючи традиційні пригодницькі наративи та розмірковуючи про мистецтво оповіді. Оповідь часто включає метатекстові коментарі, що підкреслюють сконструйованість роману. У «Митець Петербурга» головний герой Достоєвський перетворює реальність на художню вигадку, поєднуючи свій творчий процес з інтертекстуальними посиланнями на російські літературні традиції. У романі використовується вільний непрямий дискурс для поєднання точок зору оповідача і героя, що ілюструє плинність між вигадкою і творчою свідомістю митця. «Елізабет Костелло» розмиває межі між вигадкою і коментарем, коли головна героїня розмірковує про творчий процес і природу самого роману. Оповідь включає явні переривання, метатекстові коментарі та чуттєву взаємодію з мовою, що наче замикає оповідь на собі. Аналіз підкреслює важливість саморефлексивної наративної техніки Дж. М. Кутзее у розкритті складних взаємин між текстом, автором і читачем. Зосереджуючись на механізмах саморефлексивного письма, дослідження пропонує нове розуміння того, як сучасна література розглядає взаємодію між вигадкою, реальністю і творчістю.
Посилання
Alter, R. Partial Magic: The Novel as a Self-Conscious. Los Angeles: University of California Press, 1975.
Attwell, D. J. M. Coetzee: South Africa and the Politics of Writing. Berkeley: Paperback, 1993.
Coetzee, J. M. Elizabeth Costello: Novel. New York: Viking, 2003.
Coetzee, J. M. Foe: Novel. New York: Penguin Books, 1987.
Coetzee, J. M.. The Master of Petersburg: Novel. London: Vintage Books, 2004.
Danta, Ch., S. Kossew, and J. Murphet, eds. Strong Opinions: J. M. Coetzee and the Authority of Contemporary Fiction. New York: Bloomsbury Academic, 2001.
Dovey, T. The Novels of J. M. Coetzee: Lacanian Allegories. Johannesburg: Ad Donker, 1988.
Durrant, S. Postcolonial Narrative and the Work of Mourning: J. M. Coetzee, Wilson Harris, and Toni Morrison. Albany: State University of New York Press, 2004.
Dynarowicz, E. Narrative Strategies in J. M. Coetzee’s In the Heart of the Country: Commentary on the (Post) Colonial Guilt. Poznan: Adam Mickiewicz University. Accessed October 12, 2017. URL: http://www.academia.edu/2945465/Narrative_Strategies_in_J.M._Coetzees_In_the_Heart_of_the_Country_Commentary_on_the_Post_colonial_Guilt.
Gallagher, S. A Story of South Africa: J. M. Coetzee’s Fiction in Context. Cambridge: Harvard University Press, 1991.
Genette, G. Narrative Discourse: An Essay in Method. New York: Cornell University Press, 1980.
Hutcheon, L. Narcissistic Narrative: The Metafictional Paradox. New York: Routledge, 1984.
Kawin, B. F. The Mind of the Novel: Reflexive Fiction and the Ineffable. Princeton, NJ: Dalkey Archive Press, 1982.
Neumann, B., and A. Nünning. An Introduction to the Study of Narrative Fiction. 2013.
Neumann, B., and A. Nünning. Metanarration and Metafiction. Hamburg: Hamburg University Press, 2012. URL:http://lhn.sub.uni-hamburg.de/index.php/Metanarration_and_Metafiction.html.
Schmid, Wolf. Narratology: An Introduction. Berlin: De Gruyter, 2010.
Waugh, P. Metafiction: The Theory and Practice of Self-Conscious Fiction. London: Routledge, 1984.