ВЗАЄМОДІЯ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ ТА ФОЛЬКЛОРУ В ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНОМУ АСПЕКТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2410-0927-2021-14-10Ключові слова:
фольклор, фольклоризм літератури, теоретико-методологічний аспект, творчість, літературний твірАнотація
У статті розглядаються основні проблеми взаємодії фольклору та літератури в європейському дискурсі. У роботі підкреслюється, що понятійне наповнення терміна «фольклоризм літератури» є складне й поліаспектне. Досліджується фольклор і фольклоризм літератури як явища діахронного зв’язку поколінь є дієвим засобом збереження і ретрансляції історичної пам’яті народу, усвідомлення національної ідентичності; проводиться аналіз, що у цьому процесі національного самоусвідомлення, культуротворення вкрай важливе значення має фольклор та його діалог із літературою. Взаємини фольклору й літератури є здебільшого діалогічним двоаспектним процесом, тобто синхронно реалізується фольклоризм літератури, коли фольклорний твір чи його елемент потрапляє у літературу, та «літературність» фольклору, коли «книжний» текст зазнає фольклоризації. Зосереджується увага на вирізнення етапів міжсистемної фольклорно-літературної взаємодії як процесу вдосконалення формально-змістових ознак. З’ясовується теоретико-методологічне узагальнення взаємозв’язку літератури та фольклору, що є співвідношенням індивідуального (авторського) та колективного (народного), традиційного (народного) та нового (авторського) у процесі виникнення художнього твору та у динаміці естетичної взаємодії. Теоретично й методологічно доречно аналізується літературне і фольклорне співвідношення в аспектах феноменології, системності, функціонування, генетичного (або історичного) розвитку та з погляду типології. Простежується специфіка співвідношення двох видів словесності, яка переконує в тому, що й генетичні відношення в них типологічно відмінні як усередині кожного з видів, так і між ними. Аналізуються напрацювання вітчизняних та закордонних науковців, які спостерегли та відзначили, що найбільш поширеною формою фольклорно-літературних зв’язків української літератури зі слов’янськими є використання фольклорних джерел сусіднього, спорідненого за походженням, історією і мовою народу.
Посилання
Грушевський М. С. Історія української літератури. У 6 т. Т. 1. Київ, Либідь, 1993. 392 с.
Далгат У. Б. Література та фольклор. Теоретичні аспекти. Москва, Наука, 1981. 303 с.
Дей О. І. Український фольклор у слов’янських літературах. Доповіді радянської делегації, V міжнародний з’їзд славістів. К, 1963. 272 с.
Ємельянов Л. І. Російська література та фольклор (ХІ–ХVIII ст.). Ленінград, 1970. С. 11–17.
Лихачов Д. С. Розвиток російської літератури Х–XVII століть. Ленінград, Наука, 1973. 254 с.
Ковалів. Ю. Літературознавчий словник-довідник. Літературознавча енциклопедія. У 3 т. Т. 1. Київ, Видавничий центр «Академія», 2007. 579 с.
Марків Р. В. Міфологічний фольклоризм в українській літературі початку ХХ століття (на матеріалі творів Ольги Кобилянської, Михайла Коцюбинського, Лесі Українки) : автореф. Дис. канд. філол. наук: 10.01.07 (фольклористика). Львів, 2008. 21 с.
Марків Р. В. Теоретичні аспекти фольклоризму в літературі. Вісник львів. ун-ту. Серія Філол. Львів, 2007. Вип. 41. С. 215–223.
Медріш Д. Н. Література та фольклорна традиція. Питання поетики. Саратов, 1980. 296 с.
Нудьга Г. А. Пісні українських поетів та їх народні переробки. Пісні та романси українських поетів: У 2 т., Т. 1. Київ, Рад. письменник, 1956. С. 3–83.