РОЛЬ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ У ЗАБЕЗПЕЧЕННІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2786-9385/2023-1-4Ключові слова:
громадські організації, національна безпека України, воєнний стан, психологічна реабілітація, гуманітарна допомога, захист прав людини, моніторинг, свідоме громадянствоАнотація
У статті розкрито внесок громадських організацій у забезпечення національної безпеки України під час воєнного стану. Аналізуються основні функції та діяльність громадських організацій, які допомагають ефективно працювати системі безпеки країни. Стаття детально розглядає роль громадських організацій у мобілізації та підтримці національної обороноздатності. Досліджується роль громадських організацій у процесах реабілітації, соціальної адаптації та надання психологічної підтримки військовослужбовцям, ветеранам та їхнім родинам. Крім того, дослідження висвітлює гуманітарну допомогу, яку надають громадські організації постраждалим унаслідок військової агресії російської федерації проти України. Значна увага приділяється захисту прав людини, де громадські організації виступають гарантами захисту прав і свобод громадян під час воєнного стану. Розкрито важливість інформаційної роботи громадських організацій у поширенні об’єктивної та достовірної інформації про ситуацію в умовах воєнного стану. Описано проєкти та ініціативи, які допомагають формувати свідоме громадянство й мобілізувати суспільство. Стаття також висвітлює медіапартнерство громадських організацій і медіа щодо поширення інформації про національну безпеку, стимулюючи громадян до активної участі та підтримки. У висновках доведена ефективність громадських організацій у процесі забезпечення національної безпеки України, визначено, що лише завдяки синергії зусиль та співпраці між державою, військовими структурами і громадськими організаціями в умовах воєнного стану можна створити стійку систему захисту країни та надати підтримку тим, хто її потребує.
Посилання
За час повномасштабної війни в Україні з’явилося 4365 громадських та благодійних організацій. Центр демократії та верховенства права. URL: https://cedem.org.ua/news/4365-gromadskyh-ta-blagodijnyh/ (дата звернення: 02.06.2023).
Місії громадських організацій під час війни: зміна напрямів, залучення міжнародної допомоги, інтеграція ВПО. Громадський простір. URL: https://www.prostir.ua/?news=vidchuvatysebe-hromadyanamy-yak-hromadskym-orhanizatsiyam-prystosuvatysya-do-umov-vijny (дата звернення: 14.04.2023).
Конопльова М. У Львові пластуни зібрали 50 тонн допомоги для армії і закликають долучатися. 2022. 02 березня. URL: https://shotam.info/u-lvovi-plastuny-zibraly-50-tonndopomohy-napidtrymku-armii-i-zaklykaiut-doluchatysia/.
Українське суспільство в умовах війни : колективна монографія / С. Дембіцький та ін. ; за ред. Є. Головахи, С. Макеєва. Київ : Інститут соціології НАН України, 2022. 410 с.
Взаємодія Збройних сил України з громадянським суспільством : довідник / Л. Кравченко та ін. ; за заг. ред. Л. Кравченко. Київ, 2021. 48 с.
Статут. Організація ветеранів України. URL: https://shev.kyivcity.gov.ua/files/2019/4/17/ctatyt_ROV.pdf.
Жіноча сила України: як працює підтримка матерів військових. Рубрика. https://rubryka.com/article/zhinocha-syla-ukrayiny/ (дата звернення: 09.06.2023).
Про стан розвитку громадянського суспільства України в 2021 році та його зміни на початку 2022 року : матер. щоріч. доп. / В. Потапенко та ін. ; за заг. ред. Ю. Каплан. Київ : НІСД, 2022. 56 с.
Від маскувальних сіток до БПЛА. Топ-10 громадських організацій, що допомагають ЗСУ. #ШоТам. URL: https://shotam.info/vid-maskuvalnykh-sitok-do-bpla-top-10-hromadskykhorhanizatsiy-shcho-dopomahaiut-zsu/ (дата звернення: 01.06.2023).
Громадянське суспільство України в умовах війни. Звіт за результатами дослідження, м. Київ, грудень 2022 – січень 2023. URL: https://ednannia.ua/news/nashi-novini/12447-gromadyanske-suspilstvo-ukrajini-v-umovakh-vijni-2022-zvit-za-rezultatami-doslidzhennya (дата звернення: 02.06.2023).