МІФОЛОГІЧНИЙ КОНТЕКСТ ФЕНОМЕНУ СУСПІЛЬНИЙ ІДЕАЛ СОЦІОКУЛЬТУРНОГО ПРОСТОРУ УКРАЇНИ ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/facs-2023-5-9Ключові слова:
культурний феномен, культурологічні виміри, суспільний ідеал, міфологічний контекст, принципи міфотворення, соціокультурний простір України початку ХХІ століття, хронотоп, світопроєктуванняАнотація
Мета роботи – розгляд концепту «суспільний ідеал» як культурологічний феномен соціокультурного простору» в міфологічному контексті. Досліджуються принципи міфотворчості в хронотопі культури України початку ХХІ століття. Визначаються специфічні аспекти прояву міфологічного контексту в просторі буття сучасного українського суспільства. Методологія роботи передбачає використання методів та підходів феноменологічного та соціокультурного аналізу в дослідженні структури смислового поля суспільного ідеалу як культурного феномену через феномен міфу. Наукова новизна статті полягає у розгляді концепту «суспільний ідеал соціокультурного простору України ХХІ століття» в контексті міфотворення дійсності та обґрунтуванні специфіки міфу як універсальної форми світопроєктування в синкретичному просторі хронотопу культури України початку ХХІ століття. Висновки. Дослідженням проблематики «суспільний ідеал соціокультурного простору України ХХІ століття» в контексті міфотворення дійсності підтверджено, що міф є універсальною формою світопроєктування в синкретичному просторі хронотопу культури України початку ХХІ століття. Розкрито зв’язок між осягненням універсальних духовних смислів міфологічного контексту сенсожиттєвих цінностей культури в суспільстві та проявленням і втіленням в дійсність уявлень про суспільний ідеал, баченням особистістю та суспільством свого історичного минулого та цілепокладанням майбутнього, моментами біфуркації в хронотопі культури суспільства та актуалізації міфологічного контексту. Встановлено, що міфологічний контекст змінює та ускладнює своє функціональне навантаження та вплив на хронотоп культури, є універсальним каналом осягнення та розуміння історії людської цивілізації, одним з джерел творення культурного феномену «суспільний ідеал України початку ХХІ століття» та світопроєктування.
Посилання
Барт Р. Міфології. URL: https://book-online.com.ua/read.php?book=7016 (дата звернення 25.09.2023).
Бороденко О.В. Символізація міфічного простору в філософії Ернста Кассірера // Людинознавчі студії: зб.наук. праць. Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка. 2021. № 43. С. 14–18.
Возняк С. С., Костюк Т. В. Культура як соціальне явище: аксіологічний вимір / С. С. Возняк, Т. В. Костюк //Соціологічні студії. Луцьк: Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2012. № 1 (1). С. 16–21.
До питання про сутність суспільного ідеалу / О. П. Дзьобань // Гілея: науковий вісник. 2016. Вип. 111. С. 155–160.
Дільтей В. Виникнення герменевтики. Сучасна зарубіжна філософія. Течії і напрями. Київ: Ваклер, 1996. С. 31–60.
Еліаде М. Священний простір і сакралізація світу. URL: https://spadok.org.ua/biblioteka/mircha-eliadesvyashchennyy-prostir-i-sakralizatsiya-svitu-1957 (дата звернення 20.09.2023)
Овчарук О. Образ як поліфункціональний феномен культури. Вісник НАКККіМ. 2022. № 1. С. 24–29.
Сабадаш Ю. «Жива Етика» Миколи Реріха. Естетичний аспект. Київ: Науковий світ, 2001. 140 с.
Садовенко С. Семантичний топос культури у контексті теорії архетипів. Вісник НАКККіМ. № 4. 2013. С. 66–71.
Садовенко С. Хронотопи аксіосфери української народної художньої культури: монографія. Київ: НАК-ККіМ. 2019. 356 с.
Смолій В., Ясь О. Суспільні ідеали та уявні проекції українського майбутнього у репрезентації «діючих» генерацій інтелектуалів ХХ – початку ХХІ ст. Київ: НАН України, 2019. 302 с.
Титар О. Логіка міфу в просторі сучасної культури. Вісник ХНУ 2008. № 813. С. 138–142.
Чорна Л. Феномен ідеалу в суспільному розвитку. Вісник НАДУ. 2015. № 2. С. 93–97.