АКТУАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ВИКОНАВСЬКОЇ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ СКЕРЦО № 4 E-DUR ФРИДЕРИКА ШОПЕНА У ПАРАДИГМІ ТРАНСФОРМАЦІЙНОГО ВИДОЗМІНЕННЯ ЖАНРУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/facs-2024-5-8Ключові слова:
еволюція, піанізм, стиль, мелодика, формотворенняАнотація
Творчість Фридерика Шопена зараховано до найбільших скарбів світового мистецтва та, водночас, вона користується величезною популярністю серед музикантів-виконавців та слухачів і в реаліях сьогодення. Створивши більш ніж двісті творів для фортепіано, Шопен по праву вважається одним із сміливих новаторів у мистецтві, однак у його творчості практично не відчувається елементу «ламання старого», традиційно пов’язаного з новаторством: композитор оздобив мелодію, гармонію, музичну форму, трактовку жанрів, фортепіанну фактуру і саме звучання інструмента. Четверте скерцо E-dur, якому присвячено статтю, є вдалим досвідом перенесення цього жанру з оркестрової музики у фортепіанну. Створені Шопеном, розкриті та відтворені піаністами на концертній естраді музичні образи скерцо є постійним предметом творчо-виконавської інтерпретації. Мета статті – у процесі аналізу трансформаційного шляху жанру скерцо з періоду його зародження до втілення у творчості Ф. Шопена, обґрунтувати своєрідність та актуальність виконавської інтерпретації скерцо № 4 E-dur. Методологія дослідження. При опрацюванні опублікованих матеріалів було використано аналітичний, історико-біографічний та системний дослідницькі підходи, виявлені у таких завданнях: 1) дослідити еволюційний шлях жанру скерцо; 2) у процесі виконавського аналізу четвертого скерцо виявити новаторські засоби виразності, які, певним чином, є основою побудови своєрідних інтерпретаторських концепцій. Наукова новизна. У статті автор виклав власну виконавську ідею трактування скерцо № 4 Ф. Шопена, що базується, головним чином, на вагомому історичному підґрунті розвитку жанру. Висновок. Шопен асимілював у переосмисленні цього жанру досягнення Л. Бетховена, що створив класичний прототип скерцо у своїх творах, і на його основі винайшов новий жанровий взірець,наситивши його глибоким змістом та зробивши свої скерцо самостійно розвиненими п’єсами. У процесі аналізу найважливіших аспектів виконання, притаманних четвертому скерцо, очевидними є новаторські засоби виразності, які складатимуть основу подальших інтерпретаційних версій твору: мелодика, що має синтетичний характер; гармонія, вишукана та складна; особлива ритміка, що вбирає в себе шопенівське tempo rubato та, нарешті, форма скерцо, котра базується на класичній тричастинності з рисами сонатності і у Шопена переростає у вільну форму. На сьогодні фортепіанний стиль Шопена постійно та систематично вивчається. Шопенівська музика стверджує, що істинно великим є національно-грунтівне, широко асимілююче досягнення світового мистецтва, бо плідне те новаторство, котре слугує втіленню нового значущого змісту, розриває класичні традиції, відрізняється сміливістю і, разом із тим, об’єктивною обґрунтованістю.
Посилання
Александрова О.О., Цимбал О.М. Зарубіжна музична література. Ч.2: навч.посіб. Харків, 2021. 123 с.
Волик О.О. Конфігурація піанізму та композиції у творчій свідомості Ф. Шопена. Традиції та новації у вищій архітектурно-художній освіті: зб.наук.праць, Вип 2. Харків, 2018. С. 109–113.
Волик О.О. Поетика етюдів Фридерика Шопена: музикознавча та виконавська інтерпретації: автореф. дис….док. філософії:025.02. Київ, 2021. 226 с.
Івашкевич Я. Шопен: біогр. повість. Київ, 1989. 203 с.
Кашкадамова Н. Історія фортеп’янного мистецтва XIX сторіччя: підручник. Тернопіль: Астон, 2006. 608 с.
Кашкадамова Н. Фортепіанне мистецтво Шопена: науково-методичний нарис. Тернопіль: Астон, 2000. 80 с.
Москаленко В.Г. Про розуміння музичного твору. Наук. вісн. Нац. муз.акад. України ім. П.І. Чайковського: зб. статей.Вип.20. Київ, 2002. С. 3–13.
Москаленко В.Г. Про специфіку музичної інтерпретації. Лекції з музичної інтерпретації: навч. посіб. Київ, 2013. С. 7–34.
Ракул Ю. Про фонічні особливості шопенівського стилю у зв’язку з інструментарієм. Фридерик Шопен. Наук. вісн. Нац. муз. акад. України ім. П.І. Чайковського: зб. ст. Вип.9 Київ, 2000. С. 134–150.
Фридерик Шопен: збірник статей. Львів: Сполом, 2000. 400 с.
Хе Веньлі. Хронотопічні засади фортепіанної творчості Ф. Шопена: інтерпретативно-стильовий підхід: автореф. дис…канд. мистецтвознавства: 17.00.03. Одеса, 2020. 203 с.
Bronarski L. Harmonika Chopina. Warszawa: Tow. Wyd. Muzyki Polskiej, 1935. 480 s.
Chominski J. M. Formy muzyczne. T.1. Krakow: PWM, 1954. 278 s.
Hudson R. Stolen Time: The History of Tempo Rubato. Oxford: Clarendon Press, 1994. 473 p.
Morski K. Interpretations of the Works of Chopin: A Comparative Analysis of Different Styles of Performance. Chopin in Performance: History, Theory, Practice. Warszawa: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2004. 164 s.
Tomaczewski M. (2005). Chopin: czlowiek, dzielo, rezonans. Krakow: PWM.
Tomaczewski M. Fenomen i paradoks muzyki Chopina. Ethos, 73/74, 2006. 317–330 s.