СОНАТИНА ДЛЯ САКСОФОНА І ФОРТЕПІАНО СЕРГІЯ ЛЕОНТЬЄВА ЯК СУЧАСНИЙ ЕЛЕМЕНТ УКРАЇНСЬКОГО КАМЕРНОГО РЕПЕРТУАРУ ДЛЯ ДУХОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/facs-2024-5-11Ключові слова:
саксофон, фортепіано, камерна музика, українська музика, сучасна музика, духові інструменти, сонатина, Сергій ЛеонтьєвАнотація
Мета дослідження. Розкрити особливості сучасного українського камерного твору – Сонатини для саксофона і фортепіано Сергія Леонтьєва. Проаналізувати біографічні дані та творчий шлях молодого композитора, чиї опуси вже здобули визнання у сучасному музичному просторі. Методологія дослідження ґрунтується на музично-текстологічному та емпіричному методах аналізу. Важливим елементом статті є аналіз виконавської проблематики. Біографічні данні С. Леонтьєва та історична інформація щодо написання твору досліджена на основі власних інтерв’ю з композитором. Наукова новизна. Вперше у вітчизняному музикознавстві буде проаналізовано закономірності та характерні риси української сонатини для саксофона і фортепіано ХХІ століття на прикладі конкретного твору. Буде проведено детальний аналіз його форми та виконавської проблематики. А також розглянуто творчий доробок молодого, але вже відомого українського композитора Сергія Леонтьєва. Висновки. Стрімкий розвиток саксофонного виконавства протягом останніх років приваблює все більше українських композиторів. Поруч з вже добре знаними опусами Л. Колодуба, В. Рунчака, І. Тараненка, які можна сміливо назвати «стандартами» українського саксофонного репертуару, з’являються все нові твори, а до їх створення все частіше долучаються митці молодших поколінь. Серед них яскраво вирізняється композитор Сергій Леонтьєв, в доробку якого на момент написання статті вже є сім творів для цього духового інструмента. В його творчості саксофон використаний у різних виконавських складах та жанрах – від мініатюри-соло до подвійного концертино з оркестром. Сонатина для саксофона і фортепіано С. Леонтьєва яскраво репрезентує творчість митця, в якійв найчастіше поєднується традиційна музична форма і сучасний зрозумілий мелодизм. В творі композитор доволі широко використовує виконавські можливості інструментів, таким чином даючи змогу музикантам показати себе у вигідному світлі. Дещо наближений до голлівудської кіномузики стиль, в якому найчастіше працює композитор, дозволяє виконувати її для дуже широкого кола слухачів.
Посилання
Апатський В. М. Історія духового музично-виконавського мистецтва. Київ : ТОВ «Задруга». 2010. 319 с.
Максименко Д. П. Європейський саксофонний концерт: теоретичні засади та виконавські інспірації : дис. … канд. мистецтвознавства : 17.00.03 / Львів. нац. муз. акад. ім. М. В. Лисенка. Львів, 2018. 203 с.
Максименко Л. В. Реґіональні виміри академічного саксофонного мистецтва України : дис. … канд. мистецтвознавства : 17.00.03 / Львів. нац. муз. акад. ім. М. В. Лисенка. Львів, 2020. 292 с.
Мимрик М. Р. Саксофон в українській камерній музиці кінця XX – початку XXI століття: композиторська творчість і виконавська практика : автореф. дис. … канд. мистецтв.: 17.00.03 / НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. Київ, 2013. 17 с.
Понькіна А. М. Саксофон в музичній культурі ХХ століття (на матеріалі сонатної творчості зарубіжних та українських композиторів) : дис. … канд. мистецтвознавства : 17.00.03 / Харків. держ. унів. мист. ім. І. П. Котляревського. Харків, 2009. 236 с.
Delong J. My, Saksofon. PWM Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2011. 136 s.
Ingham R. The Cambridge Companion to the Saxophone. Cambridge University Press, 1999. 246 p.
Ronkin B. Londeix Guide to The Saxophone Repertoir. Roncorp, 2012
Офіційний сайт С. Леонтьєва: https://www.sergeileontiev.com/