ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНИЙ КУРС ЄГИПТУ НА ПОЧАТКУ 50-Х РР. XX СТОЛІТТЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2786-9385/2023-2-5

Ключові слова:

Єгипет, президент, Ізраїль, Близький Схід, регіональна політика, СРСР, ООН

Анотація

Стаття присвячено актуальній проблемі розгляду в комплексі зовнішньополітичного курсу Єгипту після зміни влади. На основі різноманітних джерел з’ясовуються фактори впливу на прийнятті зміни, умови становлення і розвитку регіональної політики Єгипту, в першу чергу щодо ізраїльтян. Визначенню суть зовнішньої політики президента Єгипту, спрямованості, теоретичні засади та основні доктрин, а також висвітлено основні механізми реалізації нового зовнішньополітичного курсу в історичній ретроспективі. Цей процес розглянуто в умовах постійних трансформацій як в самому Єгипті, так на Близькому Сході загалом, а також у контексті трансформацій у світовій системі в цілому. З’ясовано характер та природу змін у сприйнятті імперативів близькосхідної політики в Єгипті, як під впливом внутрішньо регіональних чинників – змін у вибудові стратегії розвитку єгипетського суспільства, так і під впливом зовнішніх чинників. Досліджено ступінь залежності основних прерогатив єгипетської політики щодо свого оточення від контексту та еволюції позарегіональних інтересів на Близькому Сході, зокрема радянських. Обґрунтовується висновок, що після антимонархічного перевороту у Єгипті зовнішньополітичний курс кардинально змінився, що призвело до наростання нового витка військових конфліктів на Близькому Сході, а новий єгипетський лідер Г. А. Насер мав на меті одне – стати регіональним гегемоном, знищивши Державу Ізраїль.

Посилання

Циганкова Е. Сходознавчі студії в Україні: радянський період. Київ : Критика, Часопис, 2006. 280 с.

Насер Гамаль Абдель: біографія. URL: https://dailyday.com.ua/mix/naser-gamal-abdelbiografiya.html.

Скороход Ю. Насер Гамаль Абдель. Політична енциклопедія / редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 480.

Beattie, Kirk J. Egypt during the Nasser Years: Ideology, Politics, and Civil Society. Boulder, CO: Westview, 1994.

Grenville J. History of the XX century. People. Events. Data. Belknap Press of Harvard University Press, 2000, 1002 с.

Стрільчук Л., Оксамитний Ю. Суецька криза 1956 р. у світлі перебігу арабо-ізраїльського протистояння: витоки, еволюція, наслідки конфлікту. Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. № 11. 2008. С. 156–162.

Ґамаль Абдель Насер. Щоденник про війну в Палестині. Спогади. 2020. URL: https://chtyvo.org.ua/authors/Gamal_Abdel_Nasser_Hussain/Schodennyk_pro_viinu_v_Palestyni/.

Дюрозель Ж.-Б. Історія дипломатії від 1919 року до наших днів. Київ : Основи, 1995. 903 с.

Бур’ян М. С. Суецький канал. Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. /ред. кол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. Київ : Знання України, 2004. Т. 2 : М-Я. 812 с.

Коміренко І.Д. Ізраїлю утворення. Українська дипломатична енциклопедія : у 2-х т. /редкол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. Київ : Знання України, 2004. Т. 1. 760 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-21

Номер

Розділ

Статті