ОСОБЛИВОСТІ ПОТРЕБ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ В СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/humanitas/2021.1.12Ключові слова:
люди похилого віку, сільська місцевість, потреби, соціальна роботаАнотація
У статті розглядається одна із проблем старіючого суспільства – врахування потреб людей похилого віку сільської місцевості в процесі соціальної роботи з ними. Актуальність теми обумовлена зростанням кількості літніх людей як клієнтів соціальних служб та відмінністю можливостей забезпечення якісної соціальної робо- ти у міській та сільській місцевості. Адресність соціального обслуговування, соціальних послуг та соціальної роботи даної групи населення, на думку автора, значною мірою залежить від знання особливостей первинних і вторинних потреб людей похилого віку, які проживають у селі. У статті наведені дані проведеного досліджен- ня потреб літніх людей у сільській місцевості Волинської області шляхом анкетування та інтерв’ю протягом 2020 року. Результати дослідження показали, що у жителів села, як і міста, серед людей похилого віку недо- статній рівень пенсійного забезпечення, який зумовлює незадоволення матеріальних потреб, особливо витрат на лікування та підтримання фізичного здоров’я, комунальні послуги, а харчування в основному здійснюється продуктами, вирощеними на присадибній ділянці. Незадоволена також потреба в отриманні доступу до якісно- го медичного обслуговування. Однак респонденти виділяють, як актуальні, також і вторинні потреби – повно- цінні комунікації, своєчасне отримання інформації та роз’яснень з приводу прийняття законодавства, яке регу- лює земельні відносини, пенсійне забезпечення, соціальний захист, надання медичних послуг у зв’язку з медичною реформою, можливості адміністративної реформи, а також організації дозвілля (воно як таке відсутнє на селі), залучення до культурного життя громади. На думку автора, для задоволення цих потреб необхідна координація роботи державних та не державних організацій, саме на це має бути спрямована діяльність керівників громад та державних органів влади. Отримані дослідження можуть сприяти оптимізації соціальної роботи, однак динаміка потреб людей поважного віку потребує постійного моніторингу та досліджень в розрізі вікових груп.
Посилання
Демографічні тенденції в Україні потребують комплексного підходу на державному рівні / Міністерство соціальної політики України. 29 січня 2018. URL: https://www.msp.gov.ua/news/14711.htm).
Терещенко І. І. Ocoбливocтi coцiaльнoї рoбoти з людьми пoхилoгo вiку в умoвaх cучacнoї Укрaїни Вісник НТУУ «КПІ». Політологія. Соціологія. Право : збірник наукових праць. 2011 № 3 (11). С. 113–117.
Мiрoшнiчeнкo В. Iннoвaцiйнi мoдeлi coцiaльних пocлуг – крoк дo пoвнoцiннoї iнтeгрaцiї Coцiaльнийзaхиcт. 2006, No 11. 29 c.
Чайка Ірина Юріївна, Хакімова Мата Русланівна Особливості соціальної роботи з людьми похилого віку в недержавних організаціях соціальної сфери Науковий вісник Ужгородського університету Серія Педагогіка. Соціальна робота. 2019. Випуск 1 (44). С. 198–203.