ТВОРЧІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ МИСТКИНІ ПЕТРИКІВСЬКОГО РОЗПИСУ КАТЕРИНИ КРИВОЛАП У КАНАДІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/facs-2024-2-12

Ключові слова:

петриківський розпис, майстри петриківки, митці петриківського розпису, українська діаспора, мистецтво, Катерина Криволап, творчість за кордоном.

Анотація

У статті досліджується творчість Катерини Криволап, яка проживає в Канаді і спеціалізується на петриківському розписі. У статті розглянуто її техніку виконання, стиль, основні сюжети робіт, описано її діяльність в контексті української діаспори. Мета статті – проаналізувати творчість Катерини Криволап в контексті українського декоративного розпису, яким вона займається проживаючи в українській діаспорі, в Канаді. Методологія дослідження. Мета нашого дослідження зумовила застосування комплексу теоретичних і емпіричних методів. Зокрема, було залучено метод системного аналізу, структурно-функційний метод, історичний, інтерв’ю, методи дедукції та індукції. Наукова новизна полягає у комплексному дослідженні творчості мисткині Катерини Криволап в контексті українського мистецтва діаспори. Висновки дослідження підсумовують аналіз творчості мисткині. Зокрема серед улюблених сюжетів в творчості Катерини Криволап можна побачити традиційні, для петриківського розпису, образи квітів троянд, мальв, казкових квітів, стилізованих Дерев життя, птахів, жар-птиць та півників та ін. У статті зазначено, що улюблені кольори мисткині в творчості – традиційні для петриківки жовтогарячі відтінки: червоний, жовтий та помаранчевий, а також поєднання синьо- блакитно-фіолетових відтінків, рожево-фіолетових, бежево-коричневих, червоно-чорних та зелено- коричневих. Мисткиня любить експериментувати з кольором і формами, тому у своїй творчості звертається до нетипових для петриківки сюжетів, підлаштовуючи її під контекст морського оточення Атлантики та тропічного колориту Філіппін, які гостинно приймали новостворені художницею роботи в своїх галереях. Катерина Криволап стала однією з перших українських мисткинь, яка перенесла петриківку з кераміки та декоративної пластики на полотно й таким чином зробила її доступною для експонування в багатьох відомих галереях світу, зокрема її виставки проходили в галереї Grand Manan в Канаді, в галереях Італії Bottega d’Arte Merlino та Merlino Firenze, на ярмарку сучасного мистецтва International Contemporary Art Fair у Португалії, у торговому центрі Парижа Carrousel du Louvre у Франції, на Мангеттені в США, в галереї Artienda на Філіппінах, в CICA Museum, в Кореї та в Альбертській раді українського мистецтва в Едмонтоні, в Канаді. Зазначається про важливість дослідження митців діаспори, зокрема Катерини Криволап, оскільки говорячи про українське мистецтво і його впізнаваність у світі, ми привертаємо увагу всесвітнього суспільства до України і до подій які в ній відбуваються.

Посилання

Глухенька Н. Петриківські майстри декоративного розпису. Київ : Держ. вид-во образотвор. мистецтва і муз. літ. УРСР, 1959. 23 с.

Петриківські розписи : альбом / авт. і упоряд. Н. О. Глухенька. Київ : Мистецтво, 1973. 69 с.

Глухенька Н. Сучасний петриківський стінопис. Народна творчість та етнографія. 1963. № 4. С. 79–81.

Пата Тетяна: альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Н. О. Глухенька. Київ : Мис-тецтво, 1973. 93 с.

Федір Панко. Декоративний розпис : альбом / упорядник і авт. вст. ст. Н. О. Глухенька. Київ : Мистецтво, 1978. 77 с.

Бутник-Сіверский Б. Українське народне мистецтво. Живопис. Київ : Мистецтво, 1967. 222 с.

Марфа Тимченко : Альбом / упорядник і авт. вст. ст. Б. Бутник-Сіверський. Київ : Мистецтво, 1974. 97 с.

УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА НА КАНАДСЬКІЙ ЗЕМЛІ. URL: https://journal.milleniumra.com.ua/199/1585/ (дата звернення: 19.01.2024)

Хороша ідея: проєкт з картин українських художників, які можна розписувати власноруч URL: https://ukrainky.com.ua/horosha-ideya-proyekt-z-kartyn-ukrayinskyh-hudozhnykiv-yaki-mozhna-rozpysuvaty-vlasnoruch/ (дата звернення: 19.01.2024).

«Стійкість попри все». У Сан-Франциско відбулася благодійна виставка свідчень українців про війну. URL:

https://nakipelo.ua/stijkist-popry-vse-u-san-frantsysko-vidbulas-blahodijna-vystavka-voiennykh-svidchen-ukraintsivaby-

sponukaty-amerykantsiv-pidtrymuvaty-ukrainu (дата звернення: 22.04.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-12

Як цитувати

ПЕДАН, Т. (2024). ТВОРЧІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ МИСТКИНІ ПЕТРИКІВСЬКОГО РОЗПИСУ КАТЕРИНИ КРИВОЛАП У КАНАДІ. Fine Art and Culture Studies, (2), 92–98. https://doi.org/10.32782/facs-2024-2-12

Номер

Розділ

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО, ДЕКОРАТИВНЕ МИСТЕЦТВО, РЕСТАВРАЦІЯ