ПРЕЗЕНТАЦІЯ РУСЬКИХ КНЯЗІВ НА СФРАГІСТИЧНИХ ТА НУМІЗМАТИЧНИХ ПАМ’ЯТКАХ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ІСТОРІОГРАФІЇ
DOI:
https://doi.org/10.32782/facs-2024-3-21Ключові слова:
сфрагістика, інсиґнії влади, княжі знаки, булла, нумізматикаАнотація
У роботі висвітлюється значення монет, медалей, печаток, та інших нумізматичних та сфрагістичних об’єктів, які відіграють ключову роль у реконструкції історичного контексту та підтвердженні архівних знахідок. Розглядається, як українські історики використовують ці артефакти для відновлення історичної правди, особливо в контексті періоду Київської Русі та часів козацтва. Також акцентує на новітніх дослідженнях, які вносять суттєві доповнення в історичну науку, розширюючи горизонти розуміння історичних подій через артефакти, знайдені в Україні, та їх аналіз. Мета роботи – здійснити аналіз новітніх наукових розвідок присвячених темі дослідження презентації києво-руських князів на нумізматичних та сфрагістичних пам’ятках. Методологія дослідження полягає в застосуванні компаративного, емпіричного та теоретичного методів. Наукова новизна – автор розглядає інформацію про істориків та їхні праці, котрі здійснили вагомий внесок у дослідження презентації київських князів та атрибутів влади, що карбувались на князівських монетах та печатках. Висновки. Проаналізувавши ступінь дослідженості проблеми презентації руських князів на сфрагістичних та нумізматичних пам’ятках можна побачити, що тема привертала пильну увагу науковців та не втрачає своєї актуальності, оскільки постійно знаходяться нові пам’ятки, або ж дослідники звертають увагу на нові факти та вносять суттєві доповнення в спостереження своїх попередників. Стаття показує, як князі використовували ці артефакти для підкреслення своєї влади, ідентичності та династичних зв’язків. Особлива увага приділяється способам, через які сучасні українські історики інтерпретують ці зображення, звертаючи увагу на іконографію, символіку та контекст використання. В роботі використовуються компаративний та іконографічний методи аналізу, що дозволяє висвітлити зміни в презентації князівської влади на протязі часу та відображення цих змін у сучасних наукових працях. Стаття робить внесок у розуміння того, як історичні наративи відтворюються та реінтерпретуються на основі археологічних та нумізматичних даних.
Посилання
1000 років української печатки. Київ, 2013.
Алфьоров О. Жіночі печатки Київської Русі. Спеціальні історичні дисципліни: питання теорії та методики. Збірка наукових праць. Ч. 22–23.2013. С. 488–502.
Алфьоров О. Інсигнії влади на давньоруських печатках ХІ– ХІІ ст. Сфрагістичний щорічник. Вип. ІІІ. 2012. С. 32–46.
Алфьоров О. Молівдовули київських князів другої половини ХІ – кінця ХІІ століття (за матеріалами сфрагістичної колекції О. Шереметьєва). Сфрагістичний щорічник. Вип. ІІ. 2012. С. 5–74.
Артюхін О. Іконографічні зміни зображень на княжих буллах династії Мономаховичів ХІ–ХІІІ ст. Сфрагістичний щорічник. Вип. ІV. 2012 С. 95–107.
Артюхін О. Печатка Мстислава Ізяславича (за матеріалами сфрагістичної колекції Музею Шереметьєвих). Сфрагістичний щорічник. Вип. ІІІ. 2012. С. 47–52.
Артюхін О. Формування типології князівської булли на прикладі печаток Ярослава Мудрого та його нащадків другої половини ХІ ст.. Сфрагістичний щорічник. Вип. І. 2011. С. 367–374.
Гавриленко В., Чайка Р. Вислі свинцеві булли з Пліснеська: факти і гіпотези До джерел. Збірник наукових праць на пошану Олега Купчинського з нагоди його 70-річчя. Т. І. Київ Львів, 2004. С. 562–593.
Диба Ю. Imago Gentis Tauroscithae: легендарний родовід руси в князівських особових знаках Х–ХІ століть., 2024. С. 525–532.
Зінченко О. Семантика Володимирового тризубця: дискусії без кінця Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія: Історія та географія. 2010. Вип. 39. С. 218–223.
Климовський С. Київські монети Володимира Ольгердовича: пріоритет політики чи економіка. Історико-географічні дослідження в Україні. Вип. 10. 2007. С. 358–375.
Книш Я. Sigillum Leonis. Княжа доба. Вип. ІІІ. Львів, 2010. C. 257–267.
Козак В. Образ і влада. Княжі портрети у мистецтві Київської Русі ХІ ст. 2007.
Нечипоренко М. Таємниці княжого герба. Віче. 2008. № 15.
Однороженко О. Геральдика середньовічної Руси (України). Т. І: Ґенеза руської геральдики. Х–ХІІІ ст. 2023. 720 с.