ЖАНРОВО-СТИЛЬОВІ ТА ДУХОВНО-СМИСЛОВІ АСПЕКТИ ВОКАЛЬНОГО ЦИКЛУ Б. БРІТТЕНА «СІМ СОНЕТІВ МІКЕЛАНДЖЕЛО»

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/facs-2024-5-3

Ключові слова:

вокальний цикл, вокальна творчість Б. Бріттена, англійська музична культура, жанр, стиль, неокласицизм, сонети Мікеланджело

Анотація

У дослідженні узагальнено поетико-інтонаційну та жанрово-стильову специфіку вокального циклу Б. Бріттена «Сім сонетів Мікеланджело» в контексті традицій «англійського музичного відродження». Мета роботи – виявлення поетико-інтонаційної унікальності циклу «Сім сонетів Мікеланджело» Б. Бріттена в річищі жанрово-стильових настанов англійської музики першої половини ХХ століття. Методологія роботи має комплексний характер і базується на поєднанні засад історико-типологічного, міждисциплінарного, герменевтичного та жанрово-стилістичного методів дослідження. Наукова новизна роботи визначена її аналітичним ракурсом, що враховує не тільки новаційність підходу Б. Бріттена у відтворенні образно-смислових констант поезії Мікеланджело, але й його вписаність у жанрово-стильові нормативи англійського музичного мистецтва першої половини ХХ століття. Висновки. Цикл Б. Бріттена «Сім сонетів Мікеланджело», створений у 1940 році, є одним з видатних зразків цього жанру не тільки в творчості композитора, але й у камерно-вокальній музиці ХХ століття в цілому. Звернення до поезії Мікеланджело виявляє не тільки інтерес автора до ренесансної поезії, але й до «вічних» тем, що підіймаються в циклі. Серед таких прагнення до «Прекрасного», «Гармонії», «Досконалості», що доповнюються темами «Дружби» та духовного розуміння сутності «Краси». Інтонаційна мова даного вокального циклу Б. Бріттена формувалася на перетині, з одного боку, традицій італійського bel canto, з іншого – під впливом стильових настанов творчості К. Дебюссі та М. Равеля. Разом з тим, стримано-піднесений емоційний тонус твору Б. Бріттена, що сходив до неоплатонічної ренесансній поезії Мікеланджело, виявляє також неокласичні риси його стилю, позначені перш за все, в граничній простоті музичного вираження та в апелюванні до тональних принципів мислення, що обумовлено не тільки естетичними настановами творчості Б. Бріттена, але й стильовими перевагами англійської музичної культури першої половини ХХ століття.

Посилання

Горелік Л. М. Вокальний цикл Й. Брамса «Чотири серйозні пісні»: духовні та жанрово-стильові аспекти. Музичне мистецтво і культура. 2020. Вип. 30. Книга 2. С. 6–20.

Горелік Л. М. Вокальний цикл у жанрово-видовій специфіці камерного співу: автореф. дис. … канд. мистецтвознавства: 17.00.03 – Музичне мистецтво / Одеська державна музична академія імені А. В. Нежданової. Одеса, 2006. 16 с.

Криштофович В. Фантастика в опері Б. Бріттена «Сон літньої ночі». Київське музикознавство. 2014. Вип. 50. С. 250–261.

Снітко Я. Діалогічність як об’єднуючий композиційний принцип у сонаті C-dur для віолончелі та фортепіано Бенджаміна Бріттена. Науковий вісник НМАУ імені П. І. Чайковського. 2017. Вип. 118. С. 5–72.

Снітко Я. Камерно-інструментальна творчість Бенджаміна Бріттена: жанрово-стильові параметри: автореф. дис. … канд. мистецтвознавства: 17.00.03 – Музичне мистецтво / Національна музична академія України імені П. І. Чайковського. Київ, 2018. 17 с.

Ягодзинська І. О. Музичне та вербальне у процесі смислового становлення художнього тексту (Р. Вагнер – Т. Манн – Б. Бріттен): автореф. дис. … канд. мистецтвознавства: 17.00.03 – Музичне мистецтво / Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової. Одеса, 2012. 16 с.

Bridcut John. The Essential Britten. London: Faber and Faber. 2012. 448 p.

Humphrey Carpenter. Benjamin Britten: a biography. London: Faber, 1993. 680 р.

Johnson G. Britten, Voice and Piano: Lectures on the Vocal Music of Benjamin Britten. Routledge, 2017. 280 p.

Kennedy M. Britten. London: J. M. Dent, 1993. 355 p.

Mitchell D., Keller H. Benjamin Britten: A. Commentaryon His Works from a Group of Specialists. Greenwood Press, 1972. 410 p.

Powell Neil. Benjamin Britten: A Life for Music, Henry Holt and Company, 2013. 508 p.

Seven Sonnets of Michelandgelo. URL: https://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Sonnets_of_Michelangelo (дата звернення: 06.10.2024).

Stewart R. Craggs. Benjamin Britten: A Bio-bibliography. Greenwood Press, 2002. 300 p.

White Eric Walter. Benjamin Britten: His Life and Operas. University of California Press, 1970. 256 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-24

Як цитувати

ДЖУЛАЙ, Г. (2024). ЖАНРОВО-СТИЛЬОВІ ТА ДУХОВНО-СМИСЛОВІ АСПЕКТИ ВОКАЛЬНОГО ЦИКЛУ Б. БРІТТЕНА «СІМ СОНЕТІВ МІКЕЛАНДЖЕЛО». Fine Art and Culture Studies, (5), 19–24. https://doi.org/10.32782/facs-2024-5-3

Номер

Розділ

МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО