ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ВИКОНАВСЬКОЇ ТЕХНІКИ У ВАЛТОРНОВОМУ МИСТЕЦТВІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/facs-2024-5-15

Ключові слова:

валторна, музично-інструментальне виконавство, духові інструменти, виконавська техніка, виражальні засоби

Анотація

У статті актуалізовано проблему розвитку виконавської техніки у валторновому мистецтві з урахуванням її сутнісних функціональних і організаційно-структурних властивостей. Метою статті є розгляд еволюції виконавської техніки у валторновому мистецтві та висвітлення валторни як мідного духового інструменту в його культурно-історичній ретроспективі, що уможливить характеристку виражальних аспектів та звукообразних виконавських особливостей досліджуваного інструменту. У роботі застосовано такі методи: аналітичний – для аналізу підходів, що сформувалися у мистецтвознавчій літературі напряму дослідження феномену валторнового виконавства; історичний – для розуміння історичних віх становлення та розвитку виконавської техніки у валторновому мистецтві. Наукова новизна. Вперше на основі застосування особливостей становлення групи мідних духових інструментів узагальнено специфіку валторнового виконавства крізь призму розвитку виконавської техніки (зокрема, визначено основні риси валторнової техніки). У процесі дослідження отри мано такі результати і сформульовано такі висновки. Розглянуто поняття «виконавська техніка» в контексті сучасного музично-інструментального виконавства, що сягяє ще часів зародження і ранніх етапів становлення мистецтва інструменталізму. Подано ретроспективний аналіз виконавської техніки, що уможливлює її розуміння як рухово-моторної організації ігрової дії з поступовим визнанням в ній художньої образності як основної характеристики формування навичок гри на валторні. Наголошено на процесі становлення конструктивно-органологічних параметрів досліджуваного інструменту. Підкреслено історико-органологічні, культурологічні та мистецькі аспекти процесу розвитку виконавської техніки у валторновому мистецтві.

Посилання

Богданов В. О., Богданова Л. Д. Історія духового музичного мистецтва України: від найдавніших часів до початка XX ст. Харків : Основа, 2013. 384 с.

Богданов В. О. Історія духового музичного мистецтва України : монографія. Харків : Основа, 2000. 336 с.

Бодак Я. Історія західноєвропейської музики від найдавніших часів до ХVІІ століття. Дрогобич : Коло, 2017. 280 с.

Громченко В. В. Духове соло в європейській академічній композиторській і виконавській творчості ХХ – початку ХХІ ст. (тенденції розвитку, специфіка, систематика). Київ-Дніпро : ЛІРА, 2020. 304 с.

Круль П. Ф. Генезис духового та ударного інструментального виконавства України : автореф. дис. … докт. мистецтвознавства : 17.00.01. Київ, 2000. 32 с.

Марценюк Г. П. Формування зарубіжних духових шкіл та їх вплив на становлення українського тромбонового виконавства. Музично-театральне мистецтво. 2011. № 3. С. 184–188.

Олійник О. Г. Історія становлення і розвитку камерного ансамблю з арфою в складі. Вінниця : Нова книга, 2005. 200 с

Посвалюк В. Т. Теорія і методика виконавства на трубі : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. Київ : НМАУ ім. П. І. Чайковського, 2010. 162 с.

Сташевський А. Музично-інструментальні виражальні засоби в баянному мистецтві. Старобільськ : ЛНУ імені Тараса Шевченка, 2015. 121 с.

Тлумачний словник української мови. URL: https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0

Чуріков Є. С. Еволюція виконавської техніки в контексті розвитку валторнового мистецтва : дис. … д-ра філософії : 025. Старобільськ, 2021. URL: http://old.odma.edu.ua/upload/files/disertatsiya_CHurikova_Ye.S..pdf

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-24

Як цитувати

Є, Ч. (2024). ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ВИКОНАВСЬКОЇ ТЕХНІКИ У ВАЛТОРНОВОМУ МИСТЕЦТВІ. Fine Art and Culture Studies, (5), 113–119. https://doi.org/10.32782/facs-2024-5-15

Номер

Розділ

МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО