СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ ДЛЯ МОНОБАТЬКІВСЬКИХ СІМЕЙ В КОНТЕКСТІ СІМЕЙНОЇ ПОЛІТИКИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.2.2Ключові слова:
монобатьківські сім’ї, сімейна політика, соціальні послуги, соціальна робота, підхід, орієнтований на сильні сторони клієнтаАнотація
В Україні, як і в інших європейських країнах, в останні десятиліття спостерігається плюралізація форм сім’ї та батьківства. Крім того, наслідком повномасштабної війни є загибель багатьох чоловіків і жінок, як тих, що брали участь у бойових діях, так і цивільних, через що багато дітей залишилися без одного з батьків, або ж навіть без обох. Отже, практика утримання та виховання дітей самотніми матерями/батьками поширюватиметься в нашій країні й надалі. Для таких сімей важливою є підримка й допомога з боку суспільства, зокрема, через надання якісних соціальних послуг. Мета статті – теоретично обгрунтувати можливості використання підходу, орієнтованого на сильні сторони клієнта, для надання соціальних послуг монобатьківським сім’ям. З методів наукового дослідження використано методи порівняльного аналізу та узагальнення. Авторки зверталися до інформації з відкритих джерел, експертних оцінок, даних Державної служби статистики України. В результаті проведеного аналізу було з’ясовано, що, станом на зараз, в практиці надання соціальних послуг монобатьківським сім’ям все ще домінує патерналістська модель, що робить акцент на виплатах і пільгах. Натомість більш перспективною авторки вважають модель «участі», в межах якої клієнт співпрацює із фахівцем через спільне формування цілей і завдань, визначення ресурсів і шляхів досягнення поставлених цілей. Така модель ґрунтується на підході, зорієнтованому на сильні сторони клієнта, що останнім часом набуває поширення в роботі вітчизняних соціальних служб. Робота щодо організації системи соціальних послуг для монобатьківських сімей в Україні видається важливою та актуальною в контексті сучасної соціальної практики, особливо в умовах війни. Необхідно постійно оновлювати програми та послуги, підлаштовувати їх під нові реалії та потреби сімей і громад.
Посилання
Вакуленко С.М., Маслова А.В. Соціальна робота з монобатьківськими сім’ями в контексті плюралізації шлюбно-сімейних відносин. Актуальні проблеми філософії та соціології. 2021. № 29. С. 59–64.
Дворник О. Аналіз стану надання соціальних послуг сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах. Соціальна робота та соціальна освіта. 2022. Вип. 1 (8). С. 65‒76.
Населення України. Демографічні тенденції в Україні в 2002‒2019 рр. : кол. моногр. / за ред. О. М. Гладуна ; НАН України, Ін-т демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи. Київ, 2020. 174 с.
Крімер Б. Політика сприяння одиноким батькам: сучасний стан та перспективи розвитку. Демографія та соціальна економіка. 2019. № 2 (36). С. 39‒51.
Крімер Б.О. Послуги по догляду за дитиною як складова сімейної політики у великому місті. Демографія та соціальна економіка. 2022. № 2 (48). С. 78‒94.
Крімер Б. Сімейна політика в повоєнних умовах: висновки для України. Демографія та соціальна економіка. 2023. № 4 (54). С. 3‒20.
Курило І., Аксьонова С., Гаврилюк О. Населення України. Нариси про демографічний стан країни у перше тридцятиріччя незалежності. НАН України, Ін-т демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи. Київ : Наукова думка, 2023. 168 с.
Овод Ю. Теоретичні засади соціально-психологічної роботи з неповними сім’ями. Габітус. 2023. Вип. 50. С. 34–40.
Саранча І., Парнева Н. Сучасні проблеми соціально-психологічної роботи з підтримки самотніх матерів в умовах воєнного часу. Соціальна робота та соціальна освіта. 2023. Вип. 1 (10). С. 64‒70.
Семигіна Т., Столярик О. Розвиток сильних сторін клієнтів соціальної роботи : Посібник. Таллінн : Teadmus, 2024. 257 с.
Семигіна Т. Уроки війни, (не) вивчені вітчизняною соціальною роботою. Традиційні та інноваційні підходи до наукових досліджень: Матеріали III міжнародної наукової конференції (Київ, 23 вересня 2022). Київ : МЦНД, 2022. С. 47–49.
Слюсар Л. Українська сім’я в умовах війни. Демографія та соціальна економіка. 2023. № 2 (52). С. 3‒20.
Статистичний збірник «Соціально-демографічні характеристики домогосподарств України у 2021 році» /відп. за вип. І. І. Осипова. Київ : Державна служба статистики України, 2021. 89 с.