ПРОБЛЕМИ КООРДИНАЦІЇ МІЖНАРОДНИХ ПРОГРАМ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.3.25Ключові слова:
координація, міжнародні програми, гуманітарна допомога, гуманітарна криза, готовність, реагуванняАнотація
У 2023 році відсутність безпеки, спричинена постійним потоком бомбардувань по всій країні, важкими боями та військовими діями на лінії фронту, продовжувала перешкоджати здатності гуманітарних організацій надавати допомогу та послуги людям, які постраждали від війни в Україні. Бюрократичні перешкоди також вплинули на гуманітарну допомогу. Гуманітарна криза в Україні, яка була спровокована повномасштабним вторгненням росії на територію України, призвела до необхідності залучення значної міжнародної гуманітарної допомоги населенню, яке постраждало. Враховуючи значну кількість гуманітарних організацій та програм, що існують на території України, з’являється гостра необхідність у ефективній координації їхніх зусиль. В статті наголошується, що координація є життєво важливою в гуманітарній допомозі. Її використання призводить до зменшення прогалин і дублювання під час надання гуманітарної допомоги. Визначено, що координація відіграє важливу роль в забезпеченні готовності та реагуванні на гуманітарні виклики. Встановлено, що координація має бути інклюзивною, а організаціям, відповідальним за координацію, потрібен достатній потенціал, включаючи персонал, фінансування, комунікаційну інфраструктуру та інші ресурси. Ефективна координація має підтримуватися політичним керівництвом високого рівня та стимулами для співпраці. Гуманітарна координація міжнародних програм спрямована на підвищення ефективності гуманітарного реагування шляхом забезпечення більшої передбачуваності, підзвітності та партнерства. Були виділені та проаналізовані такі основні проблеми координації міжнародних програм гуманітарної допомоги в Україні, як централізованої координації, проблеми різноманітності підходів і стандартів, часто виникаючі бюрократичні перепони, конкуренція за ресурси та витіснення місцевих організацій, недостатнє врахування місцевого контексту та негнучкі структури управління. На основі проведеного аналізу було надано рекомендацій для підвищення ефективності співпраці між різними учасниками гуманітарної відповіді на кризу в Україні. Важливими рекомендаціями є забезпечення більш справедливого розподілу фінансових та матеріальних ресурсів між міжнародними та місцевими організаціями та залучення місцевих громадських організацій до процесу планування та прийняття рішень на всіх етапах гуманітарного реагування.
Посилання
Реньов Є. В. УВКБ ООН: міжнародно-правовий статус та аналіз окремих аспектів діяльності в Україні. Juris Europensis Scientia. Випуск 2, 2022. С. 136–140.
Dupaquier F. Ukraine: Humanitarian bureaucracy versus population survival. 2023. URL: https://defishumanitaires. com/en/2023/12/01/transferring-risks-from-international-organizations-to-local-ukrainian-partners-the-impossiblelocalization/(дата звернення: 15.06.2024).
Gooding K. How can we strengthen partnership and coordination for health system emergency preparedness and response? Findings from a synthesis of experience across countries facing shocks. 2022. Vol. 22. P. 1441 – 1147.
Grävingholt J., Faust J. Libman, A., Richter S. Rebuilding Ukraine: What the international community now needs to consider. № 4. 2023. URL: https://www.idos-research.de/fileadmin/migratedNewsAssets/Files/PB_4.2023.pdf (дата звернення: 15.06.2024).
IOM Ukraine & Neighborung Countries 2022-2024: Two Years of response. URL: https://www.iom.int/sites/g/files/tmzbdl486/files/documents/2024-02/iom_ukraine_neighbouring_countries_2022-2024_2_years_of_response.pdf (дата звернення: 24.06.2024).
Lough S. and O’Callaghan S. Five years on from the World Humanitarian. Summit: lots of talk, no revolution. 2022. URL: https://odi.org/en/insights/five-years-on-from-the-world-humanitarian-summit-lots-of-talk-no-revolution/(дата звернення: 20.06.2024).
Parsa I., Wassenhove L. Planning Matters: Coordination in Humanitarian Relief. Insead. 08 May 2023. URL: https://knowledge.insead.edu/operations/planning-matters-coordination-humanitarian-relief (дата звернення: 24.06.2024).
Saez P. Navigating humanitarian dilemmas in the Ukraine crisis. Humanitarian Policy Group (HPG). May 2022.
URL: https://media.odi.org/documents/Navigating_Ukrainian_dilemmas_in_the_Ukraine_crisis.pdf (дата звернення: 22.06.2024).
Ukraine: Humanitarian Access Snapshot (January to December 2023). URL: https://www.unocha.org/publications/report/ukraine/ukraine-humanitarian-access-snapshot-january-december-2023-enuk (дата звернення: 12.06.2024).
We coordinate. OCHA. 2023 URL: https://www.unocha.org/we-coordinate (дата звернення: 24.06.2024).
Whitley M. «Why “mutual aid»? – social solidarity, not charity. 2020. URL: https://www.opendemocracy.net/en/can-europe-make-it/why-mutual-aid-social-solidarity-not-charity/ (дата звернення: 19.06.2024).