ОПТИМІЗАЦІЯ ВПЛИВУ СОЦІОКУЛЬТУРНИХ ФАКТОРІВ НА АКТИВНУ ЦІННІСНУ ПОВЕДІНКУ ОСОБИСТОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.5.4

Ключові слова:

соціальні інститути, соціокультурні фактори, активна ціннісна поведінка, особистість, соціальна адаптація, оптимізація впливу, соціалізація, суспільна активність, ціннісні орієнтири, інтеграція в суспільство.

Анотація

У статті розглядаються особливості та значущість соціокультурних факторів, що впливають на формування активної ціннісної поведінки особистості в сучасному суспільстві. Проаналізовано основні підходи до вивчення взаємозв'язку соціокультурного середовища та індивідуальних ціннісних орієнтирів, а також їх вплив на поведінкові моделі особистості. Поставлено акцент на необхідності оптимізації цих впливів задля розвитку активної позиції громадян та збереження культурних і моральних цінностей у процесі соціалізації. У ході дослідження виокремлено ключові соціокультурні чинники (сім’я, освіта, медіа, культурні традиції, суспільні інститути) та їхній вплив на ціннісні установки і мотиви активної поведінки особистості. Автор статті пропонує концептуальні засади для оптимізації цього впливу, орієнтовані на зміцнення позитивних соціальних настанов і стимулювання конструктивної взаємодії особистості з соціумом. Зокрема, розглядаються практичні механізми впровадження ціннісно-орієнтованого підходу в освітню, культурну та громадську діяльність. Автор пропонує розглядати соціальну активність як засіб адаптації і доходить висновку, що залученість індивіда у різні форми взаємодії з соціальним оточенням є важливим компонентом адаптаційного процесу. Завдяки спілкуванню, обміну думками та участі у спільних проєктах особистість інтегрується в суспільство, засвоюючи його цінності та норми. Цей процес взаємодії забезпечує природну адаптацію до нових соціальних умов, а також сприяє формуванню навичок і моделей поведінки, необхідних для ефективного життя у суспільстві. В статті підкреслено, що соціальні інститути є важливими посередниками між соціокультурними факторами та особистістю, сприяючи їх інтеграції та закріпленню в активній ціннісній поведінці людини, що дозволяє досягти гармонійного розвитку як індивіда, так і суспільства в цілому. Результати дослідження можуть бути використані для вдосконалення соціальної політики, розробки програм громадської освіти, а також для формування ціннісних орієнтирів серед молоді. Запропонована модель оптимізації впливу соціокультурних факторів сприяє гармонійному розвитку особистості, підвищенню її соціальної відповідальності та готовності до активної участі в житті суспільства.

Посилання

Аверіна К. Фактори формування соціальної активності майбутніх фахівців соціономічних професій. Наукові записки БДПУ. Серія: Педагогічні науки. 2019. № 3. С. 171–181.

Головаха Є. Соціальний цинізм і аномія в українському суспільстві: загальна динаміка і останні зміни. Українське суспільство: моніторинг соціальних змін. 2014. № 1(1). С. 49–56. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ukrsoc_2014_1(1)__6

Камбур А. В. Вплив ситуаційних особливостей культурно-історичного розвитку країни на процеси соціалізації та ресоціалізації особистості. Проблеми соціалізації особистості в умовах соціальних змін: колект. монографія / за заг. ред. А.В. Камбура. Чернівці : Золоті литаври, 2020. С. 173–205.

Камбур А. В. Ліберальна перебудова соціальної держави: новий контекст для розвитку неприбуткових організацій у сфері надання соціальних послуг. Ввічливість. Humanitas. 2024. № 2, С. 37–43. DOI: https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.2.6.

Лобанова А. С. Феномен соціальної мімікрії: монографія. Київ : Ін-т соціології НАН України, 2004. 300 с.

Прохоренко Є. Соціальна аномія як фактор криміналізації суспільства. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія: Соціологічні дослідження сучасного суспільства: методологія, теорія, методи. 2016. № 37. С. 142–146. URL: https://periodicals.karazin.ua/ssms/article/view/8036

Сущенко Т. І. Сутність поняття «ціннісна визначеність особистості» в сучасному соціумі та педагогіці. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах. 2013. № 30. С. 358–361. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pfto_2013_30_59.

Тюльпа Т. Соціономічна сфера як поле формування соціальної компетентності майбутніх фахівців соціономічних спеціальностей. Актуальнi питання гуманiтарних наук. 2020. № 27, том 5, С. 133–137. URL: http://www.aphn-journal.in.ua/archive/27_2020/part_5/25.pdf

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-27

Як цитувати

КАМБУР, А. (2024). ОПТИМІЗАЦІЯ ВПЛИВУ СОЦІОКУЛЬТУРНИХ ФАКТОРІВ НА АКТИВНУ ЦІННІСНУ ПОВЕДІНКУ ОСОБИСТОСТІ. Ввічливість. Humanitas, (5), 26–32. https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.5.4

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 1 АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ