ПРОБЛЕМИ ЗДІЙСНЕННЯ ПАТРОНАТУ НАД ДІТЬМИ В ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ В УМОВАХ ВІЙНИ
Ключові слова:
діти, патронат, соціальна служба, соціальний захист, громада, служба у справах дітей, центри соціальних службАнотація
Війна спричинила кардинальні зміни в соціальній політиці та системі захисту дітей в Україні, що вимагає комплексного наукового аналізу. Мета дослідження. Дослідження має на меті виявлення та аналіз проблем, пов’язаних із здійсненням патронату над дітьми в Харківській області в умовах війни. Особлива увага приділяється оцінці ефективності надання патронатних послуг, бар’єрам у їх реалізації, ролі державних і громадських організацій, а також потребам патронатних вихователів та дітей.Методологія. Дослідження ґрунтується на використанні кількісних та якісних методів. Основним методом збору даних стало анкетне опитування, проведене серед 27 спеціалістів служб у справах дітей та 30 патронатних вихователів Харківської області. Додатково використано метод аналізу документів, включаючи нормативно-правові акти, звіти державних та громадських організацій, що регулюють патронатне виховання в умовах воєнного часу. Наукова новизна. Стаття є одним із перших досліджень проблематики патронату над дітьми в Харківській області під час війни. Висновки. У роботі ідентифіковано основні перешкоди реалізації патронату в умовах воєнного стану, серед яких: складна безпекова ситуація у громадах Харківщини; недостатня кількість патронатних вихователів та труднощі їхнього залучення; та ін. Результати дослідження свідчать про те, що система патронатного виховання в Україні, зокрема в Харківській області, потребує удосконалення, враховуючи виклики воєнного часу. Основні напрями покращення патронатної системи включають: розширення обізнаності населення про патронатне виховання та його значення; уникнення затримок у виплатах та розширення механізмів стимулювання; створення програм допомоги як дітям, так і патронатним вихователям; та ін.
Посилання
Волощенко О. В. Сучасна українська сім’я. Українська педагогіка. 2007. № 3. С. 29–35.
Деякі питання здійснення патронату над дитиною : Постанова Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. № 148 / Офіційний вебсайт Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/148-2017-п#Text (дата звернення: 09.10.2024).
Доля І. Упровадження ефективних форм виховання в системі державної та сімейної опіки : міжнародний досвід та уроки для України. Київ, 2010. 41 с.
Карчова О. Ю. Патронат над дітьми: особливості та проблеми здійснення в умовах воєнного стану в Україні (на прикладі Харківської області) : магістерська робота : 054 «Соціологія». Харків : Харківський нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна, 2024. 96 с.
Носков В. Як ви можете поділитися батьківською любов’ю з дитиною-сиротою. URL: https://nakypilo.ua/ teksty/yak-vy-mozhete-podilytysia-batkivskoiu-liuboviu-z-dytynoiu-syrotoiu/ (дата звернення: 05.10.2024).
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання послуги патронату над дитиною : Постанова Кабінету Міністрів України від 30 травня 2024 р. № 633 / Офіційний вебсайт Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/633-2024-п#Text
Про патронат. Офіційна сторінка України для кожної дитини : веб-сайт. URL: https://www.dity.gov.ua/other- forms-of-care/guardianship-over-a-child/faq (дата звернення: 28.10.2024).
Ченбай І. В. Патронат як форма виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: історичний аспект. Теоретико-методологічні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб. наук. пр. Вип. 12, кн. II. Київ : ПП Мошак М. І., 2008. С. 447–457.
Hessle S., Vinnerljung B. Child Welfare in Sweden – an overview. Southampton : University of Southampton, School of Social Sciences, URL: https://docest.com/doc/622812/child-welfare-in-sweden-an-overview (дата звернення: 22.11.2024).