НАВИЧКИ ТА ВМІННЯ ФАХІВЦЯ З СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ НА ІНДИВІДУАЛЬНО-ОСОБИСТІСНОМУ РІВНІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.5.16Ключові слова:
навички, вміння, невербальне спілкування, активне слухання, клієнт, соціальний працівник, практична підготовка.Анотація
У статті розглядаються навички та вміння, розвиток яких необхідний для успішної роботи фахівця із соціальної роботи на індивідуально-особистісному рівні. Соціальна робота вимагає від фахівця розвитку конкретних навичок, які забезпечують ефективну комунікацію, емпатійність тощо. З огляду на важливість інтеграції теорії та практики в підготовці соціальних працівників аналізуються ключові професійні компетенції, такі як активне слухання, емпатія, критичне мислення та навички спілкування. Їх формування дозволяє соціальному працівникові краще розуміти потреби клієнтів, встановлювати довірчі стосунки та надавати більш ефективну підтримку. Аналіз актуальної проблеми дав змогу виділити, що тренінги, які відпрацьовують вміння та навички ведення індивідуальних консультацій та інтерв’ю, зокрема в рамках курсу «Практикум із соціальної роботи», дозволяють студентам освоїти техніку індивідуальної роботи з клієнтом, сформувати гуманну участь, сенситивність та професійний такт; навички активного слухання, уміння аналізувати індивідуальні ситуації клієнтів, установлювати та підтримувати контакт з клієнтом. Встановлено, що розвиток професійних якостей соціальних працівників зосереджується на зміцненні навичок емоційної чуйності, здатності застосовувати активне слухання та надавати необхідну підтримку. Ключовим аспектом є здатність повністю розуміти клієнта, враховуючи його як вербальні, так і невербальні сигнали. Так, індивідуальний підхід, увага до невербальних знаків і контексту повідомлення клієнта є тими компонентами, які дозволяють фахівцям якісно і результативно надавати допомогу. Таким чином, інтеграція практичних навичок у процес навчання здобувачів вищої освіти є професійним чинником для підвищення якості соціальної допомоги та покращення професійного розвитку фахівців у цій сфері.
Посилання
Васьківська С. В. Основи психологічного консультування : Навчальний посібник. К. : Четверта хвиля, 2004. 256 с.
Енциклопедія для фахівців соціальної сфери. 2-ге видання / За заг. ред. проф. І. Д. Звєрєвої. Київ, Сімферополь : Універсум, 2013. 536 с.
Ковалинська І. В. Невербальна комунікація. К. : Вид-во «Освіта України», 2014. 289 с.
Магдисюк Л. І., Федоренко Р. П. Основи психологічного консультування : навч. посіб. Луцьк : Вежа-Друк, 2022. 360 с.
Нестеренко Л. О. Активне слухання як спосіб підвищення ефективності комунікації у процесі навчання англійської мови за професійним спрямуванням у ЗВО. Український педагогічний журнал. 2021. № 4. С. 206–213.
Павелків Р. В. Загальна психологія : підручник : затв. МОН України як підручник для студ. ВНЗ. Вид. 4-те, стереотипне. Київ: Кондор, 2013. 570 с.
Пожидаєва О. В. Характеристика змісту соціально/педагогічної консультативної взаємодії і технологічних етапів консультативної бесіди. URL: https://ap.uu.edu.ua/article/527
Практикум із соціальної роботи : навч.-метод. посіб.; уклад. О. М. Шевчук. Умань : ВПЦ «Візаві», 2021. 110 с.
Тимкова В. А. Проксемічні особливості невербального спілкування менеджера. URL: http://repository.vsau.org/getfile.php/19338.pdf
Шевчук О. Формування soft skills у майбутніх соціальних працівників у процесі практичної підготовки. Ввічливість. Humanitas. Луцьк : Волинський національний університет імені Лесі Українки, 2022. № 4. С. 78–83.