ПСИХОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ КОЛЕКТИВНИХ НАСТРОЇВ У ЗБРОЙНИХ CИЛАХ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Лілія Андріївна Гачак-Величко

DOI:

https://doi.org/10.32782/psych.studies/2023.2.5

Ключові слова:

Збройні сили України, військовослужбовці, колективні настрої, колективна думка, комунікативна культура.

Анотація

Малі соціальні групи, що діють у Збройних cилах України, підпорядковуються загальним закономірностям групового розвитку і стають колективними лише після досягнення певного рівня розвитку. Військовий колектив – це високоорганізована, невелика за розміром спільність військовослужбовців, яка досягла високого рівня розвитку, призначена для захисту Батьківщини, і яка характеризується згуртованістю, розвинутою колективною психологією і спроможністю протистояти як різним внутрішнім, так і зовнішнім негативним впливам. Колективний настрій – це спільні переживання певних подій, факторів і тому подібних емоційних станів, які певний час панують у всьому колективі і впливають на його життя і діяльність. Також у цьому аспекті важливим поняттям виступає колективна думка. Колективна думка – це колективна оцінка, яка виражає ставлення колективу до різних подій і явищ у житті суспільства, Збройних сил, єдності, поведінки, дій кожної людини, яка входить до його складу. Колективний настрій, на який впливає колективна думка, може бути стенічним і астенічним. Стенічний стан психіки активізує військові дії, астенічний стан психіки знижує єдність колективу, припиняє дії. Колективні настрої у Збройних силах України мають велике значення для підтримання морального духу воїнів та ефективності їхньої роботи. Є декілька психологічних принципів, які сприяють формуванню та підтримці позитивного колективного настрою в Збройних силах України: лідерство; комунікація; соціальна підтримка; професійна підготовка; визнання та похвала; розвиток позитивної корпоративної культури. З огляду на ситуацію сьогодення, коли Україна перебуває у стані бойових дій, проблема підвищення колективних настроїв стає ще більш актуальною та доцільною. Адже втрата підрозділом командування у критичний момент може призводити до значних негативних наслідків (паніка, неконтрольований страх). Настрій кожного окремого воїна може залежати від таких факторів, як фізичний стан, самопочуття. Тоді як у формуванні колективного настрою ці аспекти відходять на другий план. Більш важливими стають соціальні фактори. Колективний настрій має масове явище, підпорядковується соціально-психологічним закономірностям.

Посилання

Бондарев Г.В. Основи військової психології : навчальний посібник. Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків, 2020. 272 с.

Волков Д., Абатурова О. Особливості просоціальної поведінки військовослужбовців. Grail of Science. 2022. № 12–13. С. 592–597. 3. Кокун О.М. Забезпечення психологічної стійкості військовослужбовців в умовах бойових дій : методичний посібник. Київ–Одеса : Фенікс, 2022. 128 с.

Кондратюк М.П., Поух А.В. Методика роботи з гуманітарних питань у військових підрозділах : навчально-методичний посібник. Дніпро. 2014. 129 с.

Тарасенко С.М. Формування фахової комунікативної культури курсантів військових інститутів у процесі навчання дисциплін гуманітарного циклу : дис. … на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук : спец. : 13.00.04. Житомир, 2013. 240 с.

Фука М.М. Захист Вітчизни. Профільний рівень : підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти. Тернопіль : Астон, 2019. 328 с.

Ягупов В.В. Військова психологія : підручник для студентів вищих навчальних закладів. Київ : ВК ТОВ «Тандем». 2004. 656 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-08

Як цитувати

Гачак-Величко, Л. А. (2023). ПСИХОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ КОЛЕКТИВНИХ НАСТРОЇВ У ЗБРОЙНИХ CИЛАХ УКРАЇНИ. Психологічні студії, (2), 44–49. https://doi.org/10.32782/psych.studies/2023.2.5

Номер

Розділ

Статті