ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОФІЛАКТИКИ НАСИЛЛЯ У СІМ’Ї

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/psych.studies/2024.4.6

Ключові слова:

психологічне насилля, емоційний аб’юз, газлайтинг, аб’юзер, жертва, сімейне насилля, подружні стосунки.

Анотація

У статті розглядається актуальна проблема психологічного насилля у сім’ї, позаяк є однією з найменш вивчених і найбільш складних форм міжособистісного насилля між членами однієї сім’ї або людьми, що перебувають в інтимних відносинах. Описано поняття «насилля», під яким розуміють діяння, що повторюються в часі, навмисний психологічний вплив на структурні складники особистості жертви, в основі чого закладено примусову дію, яка здійснюється через деструктивні форми впливу і призводить до виникнення психологічної травматизації. Наявність патерну поведінки є важливим індикатором відмінності насилля від простої конфліктної ситуації. Встановлено та описано, що цикл аб’юзу складається з етапів: наростання напруження, сварка або конфлікт, примирення, «медовий місяць». Доведено, що подружнє насилля є багатовимірним феноменом, який детермінований взаємодією як внутрішніх, так і зовнішніх факторів, що зумовлюється рівнем подружньої компетентності, індивідуальними особливостями партнерів, поведінковими патернами, взаєминами у шлюбі і життєвим досвідом. Значна зміна шлюбної та сімейної ідеології, поглядів чоловіків та жінок на сімейне життя, розподіл ролей у сім’ї, подружню вірність, характер відносин між поколіннями спричинили справжні труднощі, які потребують непростих рішень, вибору, мобілізації, адаптації до тих чи інших змін. Дослідження емоційного насилля у сім’ї як явища небезпечного та складного, детермінованого сукупністю зовнішніх (соціокультурних), внутрішньосімейних і суб’єктивних факторів, є актуальним та важливим в умовах сьогодення. Висновки статті підкреслюють необхідність наукового осмислення феномена психологічного насилля у подружніх стосунках, яке зумовлене його поширенням, факторами ризику появи у подружніх стосунках.

Посилання

Психологічна допомога учасникам АТО та їх сім’ям : колективна монографія / за заг. ред. М. Мушкевич. Вид. 2-ге, змін. та доповн. Луцьк : Вежа-Друк, 2016. 356 с.

Роменець В.А. Історія психології ХХ століття : навчальний посібник. Київ : Либідь, 1998. 992 с.

Вербець В.В., Субот О.А., Христюк Т.А. Соціологія : навчальний посібник. Київ : КОНДОР, 2009. 550 с.

Димова Е.Н., Шаталова Н.Е. Емоційне насильство як психотравмуючі обставини у житті молодих дівчат. Світ науки. Педагогіка і психологія. 2020. № 2. С. 23–33.

Ігнатова Е.С., Разводова Е.Д. Взаємозв’язок негативних характеристик особистості і схильності до абьюзингу в міжособистісних відносинах між чоловіком і жінкою. СГН. 2019. № 1 (3). С. 43–52.

Васьківська С.В. Основи психологічного консультування : навчальний посібник. Київ : Четверта хвиля, 2004. 256 с.

Козловська Е.В. Психологічна готовність молодого подружжя до гармонізації стосунків : дис. канд. психол. наук. Київ, 2010.

Кравець В.П. Теорія і практика дошлюбної підготовки молоді. Київ : Київська правда, 2000. 688 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-11

Як цитувати

Гричанюк, О. Л., & Магдисюк, Л. І. (2025). ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОФІЛАКТИКИ НАСИЛЛЯ У СІМ’Ї. Психологічні студії, (4), 47–53. https://doi.org/10.32782/psych.studies/2024.4.6

Номер

Розділ

Статті