МУЗИЧНИЙ ВІДЕОКЛІП ЯК ЯВИЩЕ АУДІОВІЗУАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ В ЛОГІЦІ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/facs-2024-4-24Ключові слова:
аудіовізуальна культура, музичний відеокліп, теоретико-методологічні основи, закордонні академічні дослідження, культурологічний аналіз, семіотика.Анотація
Мета статті – дослідити теоретико-методологічні основи та концептуальне підґрунтя музичного відеокліпу як одного з найбільш популярних жанрів аудіовізуальної культури кінця ХХ – перших десятиліть ХХІ ст., а також виявити перспективні підходи до культурологічного аналізу означеного феномену на сучасному етапі. Методологія. Застосовано метод аналітичного аналізу, що посприяв опрацюванню наукової літератури; метод системного аналізу застосовано для розгляду музичного відеокліпу як частини цілісної системи (аудіовізуальної культури); метод типологічного аналізу з метою виявлення особливостей наукових підходів до дослідження музичного відеокліпу як феномену сучасної аудіовізуальної культури; метод теоретичного узагальнення. Наукова новизна. Розглянуто теоретико-методологічні основи та концептуальне підґрунтя музичного відеокліпу як одного з найбільш популярних жанрів аудіовізуальної культури проаналізовано основні напрями дослідження музичного відеокліпу, сформовані в закордонній академічній літературі кінця ХХ – початку ХХІ ст.; введено до наукового обігу маловідомі англомовні праці; виявлено зв’язок між культурними теоріями та розвитком музичних відеокліпів у контексті специфіки сучасного суспільства. Висновки. Протягом останніх тридцяти років в закордонній науковій літературі сформувалися кілька підходів до дослідження проблематики музичних відеокліпів: дослідження в контексті постмодернізму та його впливу на практики споживання культури, дослідження гендерного аспекту музичних кліпів, соціологічні дослідження, семантика і музикологія, семіотика та ін. Специфіка музичного відеокліпу на сучасному етапі розвитку цифрового суспільства передбачає напрацювання підходів до наукового аналізу, що відповідають багатоаспектності аспектів його виробництва, популяризації та рецепції. Зокрема аналіз музичних відеокліпів має відбуватися з урахуванням контексту їх створення та споживання, що посприяє дослідженню ролі музичного відеокліпу у певний історико-культурний період, осмисленню сенсу музики та візуальної концепції як кожного конкретного артиста/гурту, так і жанру. Не ізольований від формального позатекстовий аналіз важливий для розуміння естетичного тла, що впливає на розробку концепції музичного відеокліпу. Отже, на сучасному етапі розвитку культурологічного знання для дослідження музичного відеокліпу як явища аудіовізуальної культури найбільш доцільним вбачається використання методології, що передбачає текстовий семіотичний аналіз музичного відеокліпу, враховує особливості взаємодії аудіовізуальних форматів у процесі виробництва значень та стосунків, що встановлюються між ними і глядачем, а також соціокультурну ситуацію, як тло, що зумовлює специфіку розвитку музичної індустрії та аудіовізуальної культури в широкому розумінні.
Посилання
Бурлака А. В. Українська естрадна пісня в сучасній масовій художній культурі : дисертація на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 034 «Культурологія» (галузь знань 03 «Гуманітарні науки»). Київський національний університет культури і мистецтв, Київ, 2023. 194 с.
Вербецький Є. М. Рецептивний аспект інокультурних практик у сучасному українському урбаністичному просторі : дисертація на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 034 «Культурологія» (галузь знань 03 «Гуманітарні науки»). Київський національний університет культури і мистецтв, Київ, 2024. 180 с.
Іволга Л. В. Особливості візуально-образної мови в структурі українського музичного анімаційного кліпу на рубежі ХХ–ХХІ століть. Вісник ЛНАМ. 2015. URL : https://uaanimateka.blogspot.com/2015/07/blog-post.html (дата звернення : 17.07.2024).
Кононова Д., Кобус О. Характеристика К-рор культури та її роль у сучасній всесвітній масовій культурі. Актуальні питання гуманітарних наук. 2020. Вип. 27. С. 20–27.
Медведєва А., Лук’яненко В. Виникнення і становлення кліпу: музичний контекст. Вісник Київського національного університету культури і мистецтв. Серія: Аудіовізуальне мистецтво і виробництво. 2019. № 2(2). С. 156–164.
Сидорчук Т. А. «Музично-екранна форма»: до визначення змісту поняття. Науковий вісник Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого. 2018. Вип. 23. С. 122–128.
Сидорчук Т. А. Підходи до класифікації сучасних музично-екранних форм. Мистецтвознавчі записки: зб. наук. праць. 2020. Вип. 37. С. 180–184.
Федосенко К. М. Сучасна музична індустрія України в контексті розвитку соціальних медіа : дисертація на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 034 «Культурологія» (галузь знань 03 «Гуманітарні науки»). Київський національний університет культури і мистецтв, Київ, 2024. 171 с.
Adorno T. On Popular Music. En On Record: Rock, Pop, and The Written Word. S. Frith y A. Goodwin (eds.). New York: Pantheon Books, 1990. рр. 301–314.
Björnberg A. Music Video and the Semiotics of Popular Music. Secondo Convegno Europeo di Analisi Musicale. Vol. I. Trento: Università di Trento. 1992. рр. 379–388.
Björnberg A. Structural relationships of music and images in music video. Popular Music. 1994. Issue 13(1). рр. 51–74.
Chion M. L’audio-Vision: Son et image au cinema. Paris: NathanUniversité, 1990. 168 р.
D´amato F. (ed.). Sound TracksTracce, convergenze e scenari degli studimusicali. Roma: Meltemi, 2002. 192 р.
Frith S. Music for Pleasure. New York: Routledge, 1988. 232 р.
Goodwin A. Dancing in the distraction factory, music television and popular culture. Minnesota: University of Minnesota Press, 1992. 264 р.
Kaplan A. Rocking around the clock. Music television, postmodernism, and consumer culture. London: Methuen, 1987. 196 р.
Lewis L. A. Gender politics and MTV: Voicing the difference. Philadelphia: Temple University Press, 1990. 258 р.
Mundy J. Popular music on screen: From Hollywood musical to music video. Manchester University Press, 1999. 256 р.
Vernallis C. The aesthetics of music video: An analysis of Madonna’s Cherish. Popular Music. 1998. Issue 17(2). рр. 153–185.