УСВІДОМЛЕННЯ МОЛОДДЮ ЕКОЛОГІЧНИХ НАСЛІДКІВ ВІЙНИ РФ ПРОТИ УКРАЇНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/pcsd-2024-1-5

Ключові слова:

війна, екологічні наслідки, забруднення довкілля, шкода здоров’ю, усвідомлення небезпек, відновлення екосистем

Анотація

Повномасштабне вторгнення рф до України з 24 лютого 2022 року завдало і продовжує завдавати величезної шкоди не лише людям та інфраструктурі населених пунктів, де тривають бойові дії, але й навколишньому природному середовищу не тільки України, а й сусідніх країн та клімату Землі в цілому. Ці згубні наслідки для довкілля матимуть не лише короткостроковий, а й довгостроковий ефект. Тому важливим моментом є усвідомлення населенням згубного впливу результатів бойових дій на екологічний стан нашої країни, бо воно сприятиме швидшому відновленню навколишнього природного середовища після закінчення війни. Проведенo опитування студентів різних напрямів підготовки щодо їхнього усвідомлення та сприйняття екологічних наслідків війни в Україні. Переважна більшість студентів вказує, що війна перш за все вплинула негативно на їхній психологічний стан, проте окремі студенти стверджують, що війна ніяк не вплинула на них. Критичними наслідками війни студенти назвали можливість радіоактивного забруднення території України внаслідок можливого обстрілу Запорізької АЕС, а також мінування значної території нашої країни. Студенти недооцінюють згубний вплив забруднення атмосферного повітря, хоча за моніторинговими даними розраховані збитки від забруднення повітря значно переважають усі інші збитки. В більшості опитані студенти вважають, що інформування населення щодо екологічних наслідків війни є недостатнім. Тому ефективну систему моніторингу стану довкілля, яка б дозволила зафіксувати фактичний обсяг завданої шкоди довкіллю, важливо доповнити підвищенням рівня усвідомлення населенням реального екологічного стану з метою запровадження найефективніших заходів, щоб уникнути подальшого погіршення ситуації та відновлення екосистем до безпечного стану як для людини, так і для дикої природи.

Посилання

Війна з Росією: збитки довкіллю в Україні перевищили 2 трильйони гривень. Мультимедійна платформа іномовлення України : веб-сайт. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3738398-vijna-z-rosieu-zbitki-dovkilluv-ukraini-perevisili-2-triljoni-griven.html (дата звернення: 24 серпня 2023).

Вплив воєнних дій на якість повітря в Україні. SaveDnipro : веб-сайт. URL: https://www.savednipro.org/vplivvoyennix-dij-na-yakist-povitrya-v-ukrayini/ (дата звернення: 11 листопада 2022).

Екологічні наслідки війни Росії проти України. Інститут всесвітньої історії НАН України : веб-сайт. URL: https://ivinas.gov.ua/viina-rf-proty-ukrainy/ekolohichni-naslidky-viiny-rosii-proty-ukrainy.html (дата звернення: 23 листопада 2023).

Інформація про наслідки для довкілля від російської агресії в Україні 24 лютого – 9 березня 2022 року. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України : веб-сайт. URL: https://mepr.gov.ua/informatsiyapro-naslidky-dlya-dovkillya-vid-rosijskoyi-agresiyi-v-ukrayini-24-lyutogo-9-bereznya-2022-roku-2/ (дата звернення: 11 листопада 2022).

Оновлені дані моніторингу вод у зоні надзвичайної ситуації через терористичний акт рф на Каховській ГЕС. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України : веб-сайт. URL: https://mepr.gov.ua/dilymosyaostannimy-danymy-monitoryngu-vod-u-zoni-nadzvychajnoyi-sytuatsiyi-cherez-terorystychnyj-akt-rf-na-kahovskij-ges/(дата звернення: 17 червня 2023).

Природа та війна: як російська агресія вплинула на довкілля. Портал «Слово і діло» : веб-сайт. URL: https://www.slovoidilo.ua/2022/11/08/infografika/suspilstvo/pryroda-ta-vijna-yak-rosijska-ahresiya-vplynula-dovkillya (дата звернення: 8 листопада 2022).

Російсько-українська війна: вплив на довкілля. Top Lead Projects : веб-сайт. URL: https://www.topleadprojects.com/war-in-ua-environmental-impact-ukr (дата звернення: 14 червня 2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-07

Як цитувати

ВАЩУК, В., ПИСАРЕВСЬКА, С., & ЯРЕМКО, З. (2024). УСВІДОМЛЕННЯ МОЛОДДЮ ЕКОЛОГІЧНИХ НАСЛІДКІВ ВІЙНИ РФ ПРОТИ УКРАЇНИ. Проблеми хімії та сталого розвитку, (1), 32–37. https://doi.org/10.32782/pcsd-2024-1-5

Номер

Розділ

ОСВІТНІ, ПЕДАГОГІЧНІ НАУКИ. ПРОФЕСІЙНА ОСВІТА