СОЦІАЛЬНА РОБОТА: СУЧАСНІ ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ

Автор(и)

  • Людмила МЕЛЬНИК Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка https://orcid.org/0000-0002-3563-3137

DOI:

https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.4.8

Ключові слова:

соціальна робота, соціальні працівники, теорія соціальної роботи, психологія, соціум

Анотація

Стаття має на меті здійснити теоретичний аналіз поняття та особливостей аспектів соціальної роботи. Також проаналізувати теоретичні та практичні напрацювання українських та закордонних дослідників із обраної теми. З’ясувати та проаналізувати існуючі теорії соціальної роботи. У роботі було використано наступні методи: аналіз наукової літератури, здійснений з метою визначення стану розробленості досліджуваної проблеми; узагальнення, абстрагування і систематизація, принципи системно-діяльнісного підходу в загальній психології та соціології, загально-соціологічні уявлення про соціальну роботу в Україні та за кордоном та теорії соціальної роботи. Дослідження сучасних теоретичних аспектів соціальної роботи полягає в ретельному аналізі досліджень і публікацій українських та закордонних науковців та їх висновків із обраної галузі. Було визначено та теоретично з’ясовано конкретику терміну «соціальна робота» та класифіковано ці поняття. Розкрито психологічні та соціологічні передумови, чинники та механізми функціонування соціальної роботи в Україні та за кордоном. Дослідження орієнтовано не лише на проблему теоретичного аналізу особливостей соціальної роботи, а розкриває більш ширші поняття, такі як аналіз структури та елементів соціальної роботи, теорії соціальної роботи в парадигмі наукових досліджень, теоретичні моделі соціальної роботи, аналіз законодавчих актів, які забезпечують правові підстави для здійснення соціальної роботи в Україні, аналіз особливостей соціальної роботи в умовах війни росії з Україною тощо. На підставі наукового дослідження було встановлено, що соціальна робота – це професійна діяльність, спрямована на допомогу особам, сім’ям, групам і громадам у подоланні соціальних труднощів та покращенні їхнього благополуччя. Соціальна робота включає в себе надання психологічної підтримки, соціальної допомоги, консультування, адвокацію та інші форми підтримки, що сприяють соціальній адаптації та інтеграції, забезпечуючи доступ до необхідних ресурсів і послуг. Ця діяльність базується на принципах соціальної справедливості, прав людини та поваги до людської гідності. Соціальна робота базується на багатій теоретичній основі, що включає психодинамічні, біхевіористські, когнітивні, гуманістичні, системні, екологічні та ін. підходи.

Посилання

Бех В. П. Цілісність соціальної роботи: методологічні, теоретичні та праксеологічні аспекти. Соціальнаробота в Україні на початку ХХІ століття: проблеми теорії і практики. ДЦССМ, 2002. 29–47.

Бойко А. М., Бондаренко Н. Б., Брижувата О. С. Соціальна робота : теорії та методи соціальної роботи : у 3–х ч. ; за ред. Т. В. Семігіної, І. М. Григи. Київ : ВД «Києво-Могилянська Академія», 2004. Ч. 2. 224 с.

Денисюк О. М. Актуальні питання соціальної роботи : навч. посіб. ; ред. кол.: О. В. Епель, Т.Л. Лях, І. В. Силантьєва. Ужгород : РІК-У, 2023. 420 с.

Звєрєва І. Д., Безпалько О. В., Харченко С. Я. Соціальна робота в Україні : навч. посіб. ; за заг. ред. І. Д. Звєрєвої, Г. М. Лактіонової. Київ : Наук. світ, 2003. 233 с.

Конспект лекцій з дисципліни «Теорія соціальної роботи» для студентів спеціальності «Соціологія» / укл. : Мачуліна І. І., Познанська К. В. Камянське, ДДТУ, 2018. 80 с.

Кравченко О. П. Філософія соціальної роботи: теоретичні моделі розвитку. 2020. URL: http://philos.vernadskyjournals.in.ua/journal/2020/2_2020/6.pdf

Мигович І. І. Соціальна робота як наука, навчальна дисципліна і професія. Науковий вісник Ужгородського державного університету : серія: Педагогіка. Соціальна робота / редкол.: В. І. Опіярі (гол. ред.), В. В. Туряниця, І. В. Козубовська та ін. Ужгород : ВАТ «Патент», 1998. Вип. 1. С. 80–88.

Лукашевич М. П., Мигович І. І. Теорія і методи соціальної роботи : навч. посіб. 3 вид., доп. та перероб. Киїів : МАУП, 2013. 168 с.

Лукашевич М. П., Мигович І. І. Теорія і методи соціальної роботи : навч. посібник. 2 видання доп. і випр. Київ : МАУП, 2003. 168 с.

Пейн М. Сучасна теорія соціальної роботи. Київ : [б. в.], 2000. 456 с.

Cемигіна Т. В. Міжнародна соціальна робота: глобальні пріоритети соціального розвитку і нове визначення соціальної роботи. Вісник АПСВ. 2015. № 1. С. 6–11.

Сидоров В. Ролі та функції соціальних працівників, 2000. URL : https://core.ac.uk/download/pdf/149244433.pdf

Соціальна робота в Україні : перші кроки / ред. В. Полтавець. Київ : КМ «Academia», 2000. 236 с.

Соціальна робота : реалії та виклики часу : навчальний посібник. Слов’янськ : Вид-во Б. І. Маторіна, 2021. 219 с.

Соціальна робота в Україні: основні напрями, проблеми та перспективи розвитку / за ред. проф. Осетрової О.О. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 28 квітня 2016 р. Дніпро : ДНУ, 2016. 147 с.

Richmond, M. E. (1917). Social diagnosis. Harvard University − Collection Development Department, Widener Library, HCL / New York: Russell Sage Foundation. Retrieved from https://www.historyofsocialwork.org/PDFs/1917,%20Richmond,%20Social%20Diagnosis%20OCR%20C.pdf

Taft, J. (1958). Otto Rank, A biographical study based on notebooks, letters, collected writings, therapeutic achievements and personal associations. New York, NY: Julian Press.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-22

Як цитувати

МЕЛЬНИК, Л. (2024). СОЦІАЛЬНА РОБОТА: СУЧАСНІ ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ. Ввічливість. Humanitas, (4), 56–67. https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.4.8

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 1 АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають