ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ СУСПІЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ЛЮДЯМ З ОБМЕЖЕНИМИ ФУНКЦІОНАЛЬНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.5.6Ключові слова:
суспільна допомога, людина з обмеженими функціональними можливостями, інвалідність, громадяни з особливими потребами, соціальна робота, відхилення у розвитку, інтеграція.Анотація
У статті розглядаються різні історичні аспекти надання соціально-педагогічної допомоги людям, зокрема дітям з особливостями психофізичного розвитку. Розглянуті питання вивчення милосердя та благодійсності як культурно-історичних передумов соціальної педагогіки і соціальної роботи в історико-соціальних та історико- педагогічних дослідженнях сучасних вітчизняних науковців протягом чотирьох основних етапів історії розвитку соціальної допомоги людям з відхиленнями у розвитку. Визначені основні проблеми, пов’язані з інтеграцією дітей з особливими потребами у суспільство. Діти з обмеженими функціональними можливостями є однією з найуразливіших категорій суспільства. Метою соціальної політики уряду України щодо дітей з обмеженими функціональними можливостями є створення умов, за яких вони могли б користуватися тими самими правами й виконувати ті самі обов`язки, що й інші члени суспільства. Нагляд за динамікою дитячої інвалідності та пошук шляхів впливу на неї, удосконалення чинного законодавства щодо соціального захисту дітей з інвалідністю – одне з найважливіших завдань сучасної правової держави. Питання соціальної підтримки дітей з обмеженими фізичними можливостями не втрачає своє актуальності, незважаючи на те, що цьому питанню постійно приділяється увага як на законодавчому рівні шляхом закріплення прав, пільг та компенсацій дітям-інвалідам, так і на суспільному рівні шляхом передбачення державних гарантій їх економічної та моральної підтримки. Головною проблемою дітей з інвалідністю та сімей, в яких виховуються такі діти, є те, що на рівні органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій ці нормативно-правові акти не завжди виконуються, а відтак на практиці діти з інвалідністю нерідко позбавлені прав та гарантій, передбачених чинним законодавством. В Україні відсутня єдина система обліку дитячої інвалідності, що викликає складності у вивченні цієї проблеми та необхідність прийняття заходів щодо її вирішення. У зв’язку з цим у статті сучасний стан регулювання соціального захисту дітей з особливими потребами розглядається як результат розвитку національного законодавства, простежується розвиток понять «особа з інвалідністю», «соціальне забезпечення», «соціальний захист»; здійснюється порівняльний, формально-логічний і системно-структурний аналізи всієї системи соціального захисту дітей з інвалідністю і визначаються загальні ознаки та специфічні риси різних видів соціального захисту.
Посилання
Богданова І. М. Соціальна педагогіка: навчальний посібник. Харків: Бурун Книга, 2016. 160 с.
Звєрєва І. Д. Соціальна робота з людьми з особливими потребами. Практична психологія та соціальна робота. 2015. № 6. С. 33–46.
Капська А. Й. Соціальна робота: навчальний посібник. Київ: Центр навчальної літератури, 2005. 328 с.
Радченко М. Л. Особистісна саморегуляція дорослих у сім’ях з розумово відсталими дітьми-інвалідами: Автореф. дис. канд. психол. наук: 19.00.01 / Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України. Київ, 2013. 18 с.
Тюптя Л. Т. Соціальна робота (теорія і практика). Навч. посіб. для студентів вищих навчальних закладів. Київ: ВМУРОЛ “Україна”, 2014. 408.