УЗМІСТОВЛЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ТОЛЕРАНТНОСТІ В ПРОЦЕСІ МОТИВАЦІЙНОГО КОНСУЛЬТУВАННЯ

Автор(и)

  • Людмила ПЕТРИШИН Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка https://orcid.org/0000-0002-4506-1523
  • Світлана КАЛАУР Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка https://orcid.org/0000-0001-8099-9392

DOI:

https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.5.9

Ключові слова:

педагогічна толерантність, мотиваційне консультування, принципи педагогічної толерантності, принципи мотиваційного консультування, толерантне педагогічне спілкування.

Анотація

Зміни в освітній та суспільній парадигмі передбачають визначення узмістовленості та системності основних процесів навчально-виховної, соціальної та педагогічної діяльності. У статті розглянуто питання про актуальність проблеми педагогічної толерантності та системи ціннісних орієнтацій особистості в процесі мотиваційного консультування. Висвітлено категорію «педагогічна толерантність» як багатогранну якість, що формується в процесі навчання та самоосвіти, яка передбачає: повагу до різноманіття знань, поглядів та цінностей інших людей; розвинені комунікативні навички ефективно взаємодіяти і спілкуватися з різними людьми; емоційну готовність до конструктивного діалогу; компромісність, як готовність йти на поступки для досягнення взаєморозуміння; самокритичність та здатність до самоаналізу і самовдосконалення. Зазначено, що педагогічна толерантність регламентується дотриманням у процесі педагогічної та соціально-педагогічної діяльності основних її принципів, що в свою чергу допомагають формувати толерантну атмосферу і в процесі мотиваційного консультування. Визначено основні принципи мотиваційного консультування. Виокремлено, змістові складові педагогічної толерантності: когнітивну, афективну, комунікативну, вольову. У статті також констатовано, що толерантне педагогічне спілкування є фундаментом успішного мотиваційного консультування. Конкретизовано, елементи толерантного педагогічного спілкування та прийоми і методи які необхідно використовувати в процесі мотиваційного консультування. Підкреслюється, що розуміння механізмів толерантності дозволить фахівцям створювати більш ефективні програми мотиваційного консультування в складних умовах суспільних змін. Констатовано, що педагогічна толерантність є критично важливою для процесуального успіху мотиваційного консультування, оскільки вона створює середовище, в якому особистість зможе творити, розвиватися та удосконалюватись, досягаючи своїх цілей.

Посилання

Білоус Т. Виховання толерантності в студентів вищих педагогічних навчальних закладів у процесі вивчення іноземної мови: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук: спец. 13.00.07 «Теорія і методика виховання». Київ, 2004. 20 с.

Грива О. Соціально-педагогічні основи формування толерантності у дітей і молоді в умовах полікультурного середовища. Київ: ПАРАПАН, 2005. 227 с.

Гайдамащук М. Толерантність як основа формування цивілізованих стосунків. Учитель початкової школи. 2015. № 12. С. 53–55.

Волошина О. Проблема формування толерантності в сучасних педагогічних дослідженнях. Рідна школа. 2016. № 3. С. 4–6.

Матієнко О. Виховання толерантності починається з учителя. Учитель початкової школи. 2017. № 6. С. 27–31.

Савченко О. Вчимося толерантності. Учитель початкової школи. 2019. № 9. С. 4–8.

Чернуха Н. Підготовка педагогів у сучасних соціокультурних умовах: виховання толерантності. Управління освітою. 2018. № 1. С. 7–8.

Miller W.R. Motivational interviewing: preparing people for change / William R. Miller, Stephen Rollnick. 2nd ed.

The Guilford Press, 2011. 241 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-27

Як цитувати

ПЕТРИШИН, Л., & КАЛАУР, С. (2024). УЗМІСТОВЛЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ТОЛЕРАНТНОСТІ В ПРОЦЕСІ МОТИВАЦІЙНОГО КОНСУЛЬТУВАННЯ. Ввічливість. Humanitas, (5), 61–68. https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.5.9

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 1 АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ