ПОВЕРНЕННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ДО ЖИТТЯ В СУСПІЛЬСТВІ ЧЕРЕЗ РЕАЛІЗАЦІЮ ІНКЛЮЗИВНИХ ПРОЄКТІВ
Ключові слова:
військовослужбовці, життя, суспільство, реінтеграція, проєкти, інклюзіяАнотація
У статті висвітлено важливість повернення військовослужбовців до життя в суспільстві через реалізацію інклюзивних проектів. Метою дослідження є проаналізувати роль інклюзивних проєктів в реінтеграції військовослужбовців. Описано проблеми з якими стикаються військовослужбовці у житті в суспільстві.Інклюзивні проєктні заходи спеціально розроблені для того, щоб усі учасники, включно з ветеранами, відчували себе бажаними, цінними та підготовленими для досягнення успіху в новому середовищі. Ці ініціативи є гнучкими і задовольняють індивідуальні потреби ветеранів, беручи до уваги їхнє різноманітне походження, досвід і проблеми.Проаналізовано види інклюзивних заходів, які допомагають ветеранам у реінтеграції: професійне навчання та програми розвитку кар’єри, підтримка психічного здоров’я та консультування за принципом «рівний-рівному», залучення громади та соціальна інтеграція, програми лідерства та наставництва.Підкреслено, що інклюзивні громадські заходи – від спортивних ліг і художніх виставок до культурних фестивалів і сімейних виїздів – дають ветеранам можливість познайомитися з новими людьми, налагодити стосунки та взяти участь у громадському та соціальному житті своїх громад.Інклюзивна проєктна діяльність відіграє важливу роль у процесі реінтеграції військовослужбовців до цивільного життя. Така діяльність спрямована на подолання фізичних, психологічних, соціальних і економічних бар’єрів, з якими стикаються ветерани.Інклюзивна проєктна діяльність не лише допомагає ветеранам долати виклики, але й сприяє їхній інтеграції в суспільство, зміцнюючи зв’язок між ними та цивільним населенням. Це шлях до гармонійного співіснування, який базується на співпраці, підтримці та розумінні.
Посилання
Басманова А., Грищенко І. Реінтеграція ветеранів і учасників бойових дій та членів їх сімей в цивільне життя на рівні територіальних громад. Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції «Theoretical and prac- tical scientific achievements: research and results of their implementation» (Піза, Італія, 27 жовтня 2023 р.). Pisa, Italia : SCIENTIAб 2023. С.35– 37.
Бриндіков Ю.Л. Теорія та практика реабілітації військовослужбовців – учасників бойових дій в системі соціальних служб : автореф. дис. ... д-ра пед. наук : 13.00.05. Тернопіль, 2019. 39 с.
Вища освіта в Україні: зміни через війну: аналітичний звіт / Є. Ніколаєв, Г. Рій, І. Шемелинець. Київ : Київський університет імені Бориса Грінченка, 2023. 94 с.
Кохан В.П. Шляхи професійної адаптації ветеранів війни. Правове забезпечення професійної адаптації та права на підприємницьку діяльність ветеранів війни: збірник наукових праць НДІ ПЗІР НАПрН України за матеріалами І-го круглого столу (Харків, 31 травня 2024 р.). Харків : НДІ ПЗІР НАПрН України, 2024. С. 22–26.
Кравченко О. О., Швець В. В., Мельник Л. О. Роль ветеранських організацій у реінтеграції та психологічній реабілітації ветеранів з інвалідністю в умовах військового та повоєнного часу. Психологічний журнал. 2023. Вип. 11. С. 37–44.
Оржель О. Соціальна місія університету під час воєнного часу в суспільстві знань. Міжнародний науковий журнал «Університети і лідерство», 2022, 13. С. 26–36.
Охорона ментального здоров’я та медико-психологічна реабілітація військовослужбовців в умовах гібридної війни : монографія / за загальною редакцією В. І. Цимбалюка. Київ, 2020. 307 с.
Столярик О., Семигіна Т. Лінія розмежування: перейти чи залишитися (інтеграція ветеранського досвіду у соціальну роботу в Україні). Матеріали І Міжнародної наукової конференції «Теорія модернізації в контексті сучасної світової науки» (Полтава, 23 червня 2023 р.). Полтава : МЦНД, 2023. С. 86–88.
Татаркін К. Теоретичні засади інституалізації ветеранського руху: особливості міждисциплінарного дискурсу. Вісник НТУУ «КПІ». Серія : Політологія. Соціологія. Право. 2024. № 2(62). С. 49‒54.
Тимочко І., Кіцак Т.. Державна політика у сфері соціально-психологічної адаптації учасників бойових дій в Україні. Публічне управління: концепції, парадигма, розвиток, удосконалення. 2024. № 7. С. 125–132.