БУЛІНГ ЯК АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ: ШКІЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/humanitas/2021.2.4

Ключові слова:

булінг, насильство, агресія, мобінг, цькування, кібербулінг, підліток

Анотація

У статті розглядається проблема булінгу щодо підлітків в освітньому середовищі в закладах загальної серед- ньої освіти, причини та умови його виникнення. Представлений основний нормативно-правий документ країни, який регламентує аспекти захисту в закладах загальної середньої освіти як дітей так і працівників від різних форм насилля. Здійснено аналіз наукових поглядів вчених щодо проблеми булінгу, який тісно пов’язаний із такими поняттями, як насилля, агресія, кібербулінг. Звертається увага на педагогічні, соціальні, юридичні аспекти досліджуваної проблеми. Підкреслено, що булінг – це системна умисна дія, що полягає у вчиненні психологічного, фізичного, економічного, сексуального насильства, у тому числі із застосуванням мобільних телефонів та мережі інтернет, що здійснюються стосов- но учнів щодо інших учасників освітнього середовища в закладах загальної середньої освіти, наслідком таких дій є заподіяння психічної, фізичної шкоди. Наводяться результати опитування проведені з метою визначення рівня знань щодо захисту від насильницьких дій та проявів булінгу в закладах загальної середньої освіти. Розкрито можливості подолання булінгу серед учнів підлітково- го віку. Звертається увага, що робота з подолання насилля серед підлітків потребує ефективних способів його поперед- ження. Стверджується, що з метою запобігання булінгу необхідна чітка цілеспрямована та скоординована робота між адміністрацією закладу загальної середньої освіти, соціальним працівником, шкільним офіцером та іншими. Доведено, що ефективним способом профілактики насильницьких дій в тому числі серед підлітків є проєкт «Захисти себе Fest», необхідними складовими якого є заходи з підвищення рівня знань та навичок психологічного, фізичного, медичного, інформаційного напрямів профілактики асоціальної поведінки з основами правових знань. Заняття передбачають засвоєння конструктивних способів поведінки у конфліктних ситуаціях у освітньому середовищі в умовах школи. Отримані дані порушують важливу проблему подолання булінгу серед дітей підліт- кового віку, що є актуальним для дослідження в галузі соціально-педагогічної науки.

Посилання

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу: Закон України від 19 січ. 2019 р. № 8584 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19#Text (дата звернення: 06.03.2021).

Olweus D. Bullying at school: What we know and what we can do. Malden. 1993. 215 p.

Лушпай Л.І. Шкільний булінг як різновид суспільної агресії. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Сер.: Філологічна. 2013. Вип. 33. С. 85–93. URL: http://nbuv.gov.ua/jpdf/Nznuoaf_2013_33_28.pdf.

Сидорук І.І. Булінг як актуальна соціально-педагогічна проблема. Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Серія: Педагогічні науки. 2015. Вип. № 1 (302). С. 169–173.

Українська психологічна термінологія: словник-довідник / за ред. М.-Л. А. Чепи. Київ : ДП Інформ.- аналіт. агентство, 2010.

Максимова Л. С. Психологічна корекція особистості дітей, які зазнали насильства в сімʼї: навчально-методичний посібник. Київ: Міленіум. 2011. 251 с.

Хоменко Г. Агресивність підлітків: причини, профілактика, корекція: матеріали доповідей учасників міського семінару «Психолог. Шкільний світ» 2009. № 35. С. 17–23.

Максьом К.В. Індивідуальні особливості основних учасників булінгу підліткового віку в шкільному середовищі. Актуальні проблеми психології. 2017. Вип. 23. С. 157–167

Найдьонова Л.А. Кібербулінг або агресія в інтернеті: способи розпізнання і захист дитини. Методичні рекомендації. Серія: На допомогу вчителю. Київ. 2011. № 4. С. 34

Миронюк Т., Запорожець А. Кібербулінг в Україні – соціально небезпечне явище чи злочин: визначення та протидія. Юридичний часопис Національної академії внутрішніх справ. 2018. № 2 (16) С. 275–284

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-05-12

Як цитувати

МІЛІНЧУК, С. (2021). БУЛІНГ ЯК АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ: ШКІЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ. Ввічливість. Humanitas, (2), 24–29. https://doi.org/10.32782/humanitas/2021.2.4

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 1 АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ