ОСОБЛИВОСТІ ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ У ПРОЦЕСІ ОПРАЦЮВАННЯ МІФІВ НА УРОКАХ ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2023.4.4

Ключові слова:

літературознавча діяльність, молодший школяр, урок літературного читання, жанр, міф, аналіз твору

Анотація

У статті розглядаються актуальні питання навчання літературного читання, які тісно пов’язані з методикою опрацювання літературних творів на уроці читання, а саме міфів. Подано літературознавчу та методичну інформацію для учителя, знання якої дасть змогу впливати на ефективність уроку літературного читання через професійно організовану літературознавчу діяльність молодших школярів у процесі опрацювання міфів. З’ясовано термінологічну сутність жанру міф та його жанрову специфіку, програмові вимоги, визначено конкретні методичні прийоми та практичні форми роботи на уроці літературного читання. З’ясовано, що літературознавча діяльність учнів у ході опрацювання міфу спрямована на розвиток умінь самостійно визначати, усвідомлювати його жанрові особливості, виокремлювати структурні частини, визначати таємничі, зачаровані, незвичайні місця, предмети, істоти, надзвичайну силу, дивовижні перетворення персонажів, аналізувати їхні вчинки, мотиви. Нами визначено зміст та особливості літературознавчої діяльності на уроці літероатурного читання: – ознайомлення учнів з міфами, недостатньо представленими у читанці, з метою розвитку інтересу і здатності до самостійної читацької діяльності; – оволодіння прийомами структурно-смислового, лінгвістичного, емоційно-образного аналізі тексту; – розвиток образного, критичного, логічного мислення та мовлення у процесі роботи з міфами; – формування умінь самостійної роботи з різними видами і джерелами інформації, прийомів роботи з періодичною, довідковою літературою для поглибленого усвідомлення змісту міфів; – розвиток уяви і здатності виявляти себе у різних видах творчої діяльності.

Посилання

Галич О. А. Роди та жанри літератури: довідник для вчителів. Рівне, 1994. 62 с.

Літературознавчий словник-довідник. За ред. Р. Т. Гром’яка, Ю. І. Коваліва, В. І. Теремка. 2-е вид., виправл., доп. Серія: Nota bene. Київ: Академія, 2007. 752 ст.

Державний стандарт початкової загальної освіти [Електронний ресурс]. Режим доступу: http:www.mon.gov.ua/index.php/ua/.

Джежелей О. В. Літературна освіта молодших школярів. Початкова школа. 1994. № 1. С. 25–27.

Іванова Л. І. Визначення рівня літературної компетентності випускника початкової щколи. Теорія і практика навчання та виховання: Науковий часопис НПУ ім. М. Драгоманова, серія 17. Вип.3. К., 2007. С. 71–79.

Іванова Л. І. Жанрова характеристика літературного твору як засіб його кваліфікованого аналізу молодшими школярами (на прикладі вивчення міфів). Матеріали міжвишівських наукових читань: Українська література від давнини до сучасності: парадигми, напрямки, проблеми. Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2016. С. 56–58.

Коваль Г. П., Іванова Л. І., Суржук Т. Б. Методика читання: навч. посібник. Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2008. 280 с.

Кодак М. Жанр у часопросторових вимірах: до генології літературної класики. Слово і час. 2003. № 3. С. 3–7.

Літературна скарбничка: Довідник для учителя: Літературне читання. Жанри. За ред. Л. І. Іванової. Рівне: РДГУ, 2015. 135 с.

Типові освітні програми для закладів загальної середньої освіти. 1–2 та 3–4 класи. К.: Світич, 2019. 336 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-27

Як цитувати

ІВАНОВА, Л. (2023). ОСОБЛИВОСТІ ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ У ПРОЦЕСІ ОПРАЦЮВАННЯ МІФІВ НА УРОКАХ ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ. Acta Paedagogica Volynienses, (4), 24–29. https://doi.org/10.32782/apv/2023.4.4

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 2 ПОЧАТКОВА ОСВІТА