СТРАТЕГІЇ ЦИФРОВІЗАЦІЇ У СФЕРІ ОСВІТИ: РОЛЬ ОСВІТЯНСЬКИХ БІБЛІОТЕК
DOI:
https://doi.org/10.32782/apv/2024.5.10Ключові слова:
цифровізація, освітній процес, освітянські бібліотеки, інформаційне забезпечення, цифрова трансформація, електронне інформаційне середовищеАнотація
Статтю присвячено висвітленню питання практичного досвіду бібліотек освітянського спрямування у створенні електронного інформаційного простору. Проаналізовано різноманітні форми та підходи, науково-методичні основи розвитку освітянських бібліотек як невіддільної складової освітнього середовища, а також досвід розробки та застосування інформаційних ресурсів. Мета дослідження полягає в аналізі стратегій цифровізації у сфері освіти та визначенні ключової ролі освітянських бібліотек у цьому процесі. Стаття прагне висвітлити, як цифровізація трансформує доступ до знань, підвищує якість освітнього процесу та створює нові можливості для навчання й викладання. Зокрема, дослідження акцентує увагу на значенні освітянських бібліотек як інноваційних центрів інформаційної підтримки, платформ для розвитку цифрових компетенцій та інтеграції сучасних технологій у навчальні процеси. У дослідженні використано системний аналіз сучасних підходів до формування електронного середовища бібліотек, методи порівняння досвіду різних освітянських бібліотек та практичні результати впровадження інформаційних технологій у навчальне середовище. Наукова новизна полягає в тому, що в статті комплексно розглядається використання освітянськими бібліотеками інтегрованих інформаційних ресурсів у контексті їх взаємодії з освітнім середовищем. Аналізуються сучасні технології, такі як хмарні сервіси, автоматизовані каталоги та глобальні інформаційні мережі, які сприяють ідеальному доступу до знань. Проведене дослідження дало змогу сформулювати висновки про те, що досвід освітянських бібліотек демонструє ефективність використання інноваційних підходів, які сприяють підвищенню якості обслуговування користувачів, підтримці навчального процесу та інтеграції в глобальну інформаційну екосистему. Більше впровадження цифрових технологій забезпечує розширення доступу до ресурсів, посилення їхньої ролі в освітньому просторі та сприяє зміцненню їхньої соціальної значимості.
Посилання
Андрійченко Н. Цифрова трансформація бібліотеки. Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2024. No. 1(35). С. 12–14.
Бондаренко В. І. Мобільна бібліотека: вплив інноваційних технологій на терміносистему. Norwegian Journal of Development of the International Science. 2021. No. 63-2. С. 3–7.
Клименко О. З., Сокур О. Л. Бібліотечні проєкти національного наукового бібліотечно-інформаційного комплексу. Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Київ, 2021. Вип. 61. С. 272‒287.
Івашкевич, О. В. Цифрова трансформація бібліотек України: сьогодення та перспективи. Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. 2021. № 2. С. 50–56.
Комар В., Оксютенко К. Цифровізація освітньо-наукових процесів в українському суспільному дискурсі (1991–2023). Східноєвропейський Історичний Вісник. 2023. No. 29. P. 184–200.
Кухарчук Є. О., Копанєва В. О. Поглиблення взаємодії бібліотеки з цифровою наукою: організаційно-методичні засади. Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Київ, 2020. Вип. 60. С. 177‒187.
Онищенко О. Проблеми адаптації бібліотек до умов цифрової культури. Бібліотечний вісник. 2015. No. 6 (230). С. 3-7.
Панченко, І. В. Цифрові технології в роботі з джерелами інформації / Одеса: Університет Ушинського, 2023. – 27 c.
Скібіна О., Ткаченко Г. Трансформація моделей бібліотек Нової української школи на засадах бенчмаркінгу. Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2024. No. 1(35). С. 26–30.
Про схвалення Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України» : Розпорядження Кабінету міністрів від 23.03.2016р. No 219-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/219-2016-%D1%80#Text (дата звернення 21.10.24)
Шарикова З. Міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні тенденції у цифрову епоху». Бібліотечний вісник. 2019. No. 6 (254). С. 51‒52.