РОЛЬ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ У ПРОЦЕСІ АДАПТАЦІЇ ВАЖКОПОРАНЕНИХ КОМБАТАНТІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psych.studies/2024.2.13Ключові слова:
психологічна підтримка, важкопоранені комбатанти, посттравматичний стресовий розлад, соціальна адаптація, психологічна реабілітація, психотерапіяАнотація
У статті досліджується важливість психологічної підтримки в процесі відновлення та реінтеграції важкопоранених комбатантів. Доведено, що після війни тисячі військовослужбовців потребують спеціалізованої допомоги для подолання посттравматичних станів і соціальної адаптації. Проведено аналіз ефективних психологічних підходів та практик, спрямованих на забезпечення успішної реабілітації важкопоранених осіб. Особливу увагу в дослідженні приділено ролі психологічної підтримки у процесі відновлення та реінтеграції важкопоранених комбатантів. Зазначається, що психологічна допомога спрямована на подолання посттравматичного стресового розладу, депресії та інших психічних проблем, сприяння соціальній адаптації та формування нових життєвих перспектив. Забезпечення комплексного підходу до психологічної реабілітації визначається як необхідна умова для успішної реінтеграції цієї категорії осіб у мирне життя. Розглядаються основні проблеми, що виникають у важкопоранених комбатантів, зокрема посттравматичний стресовий розлад, депресія, тривога та інші психічні травми. Зазначається, що психологічна підтримка є ключовим елементом успішної реабілітації та адаптації цієї категорії осіб до мирного життя. Висвітлюються переваги комплексного підходу до психологічної реабілітації, включаючи різні методи та підходи, такі як психодинамічна, когнітивна, поведінкова, арт-терапія та інші. Аналізується важливість психосоціальної підтримки та формування нових життєвих перспектив для важкопоранених осіб. Дослідження базується на аналізі наукової літератури та емпіричних даних, зокрема досвіду роботи психологів і психотерапевтів з важкопораненими комбатантами. Представлено висновки щодо найбільш ефективних практик та підходів до психологічної реабілітації, які можуть забезпечити успішну реінтеграцію цієї категорії осіб у мирне суспільство та покращення їхньої якості життя.
Посилання
Після війни психологічна підтримка може знадобитися близько 15 мільйонам українців. Укрінформ. URL: http://surl.li/enehac.
Чижевський С. О. Особливості психологічного відновлення військовослужбовців в умовах повномасштабного російського вторгнення: Наукова доповідь на методологічному семінарі «Актуальні проблеми охорони психічного здоров’я українського народу у воєнний і повоєнний час», 16 листопада, 2023 р. Вісник Національної академії педагогічних наук. 2023. № 5 (2). С. 1–5. URL: https://1ll.ink/StolS.
Агаєв Н. А., Кокун О. М., Пішко І. О. Збірник методик для діагностики негативних психічних станів військовослужбовців: методичний посібник. Київ: Науково-дослідний центр гуманітарних проблем Збройних Сил України, 2016. 234 с.
Гридковець Л. М., Вашека Т. В. Психологічне консультування: посібник. Київ: Літера, 2015. 207 с. URL: https://1ll.ink/9y6qn.
Роджерс К. Клієнт-центрований / людиноцентричний підхід в психотерапії. Питання психології. 2012. № 6. С.70–81.
Мушкевич М. І. Основи психотерапії : навч. посіб. Луцьк : Вежа-Друк, 2017. 420 с.
Про гештальт-терапію. Pogodin Аcademy. URL: http://surl.li/nbbcdk.