ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ВПЛИВУ КОНСУЛЬТАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ЗМІНУ ПОВЕДІНКИ ТА МИСЛЕННЯ У КЛІЄНТІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psych.studies/2025.1.2Ключові слова:
психофізіологія, консультування, зміна поведінки, трансформація мислення, психотерапія, емоційна регуляція, збагачене середовищеАнотація
У статті розглядаються психофізіологічні аспекти впливу консультативної та психотерапевтичної діяльності на зміну поведінки та мислення клієнтів. Проаналізовано механізми нейропсихологічних і когнітивних змін, що відбуваються в процесі консультування, зокрема роль емоційної регуляції, нейропластичності та психофізіологічних реакцій на комунікацію з консультантом. Мета статті – визначити основні чинники, що сприяють ефективному впливу консультативної взаємодії на корекцію поведінкових патернів і трансформацію мислення клієнтів; проаналізувати теоретичні підходи до сучасного розуміння роботи мозку. Досліджено значення невербальних сигналів, тональності голосу та стилю комунікації у створенні терапевтичного альянсу. Представлено практичні рекомендації щодо підвищення ефективності консультативної та психотерапевтичної діяльності з урахуванням психофізіологічних особливостей клієнтів. Досліджено роль емоційної регуляції та її вплив на зміни поведінкових патернів, а також значення психофізіологічних реакцій організму (варіабельність серцевого ритму, рівень кортизолу, активація певних мозкових структур) у процесі консультування. Визначено, яким чином невербальна комунікація, тональність голосу, швидкість мовлення та стиль консультування впливають на формування довіри між консультантом і клієнтом, а також на ефективність усвідомлення та засвоєння нових поведінкових стратегій. У статті також аналізуються когнітивні спотворення, що можуть заважати клієнтам у процесі прийняття рішень та зміні мислення. Окреслено методи та техніки, які сприяють корекції неефективних установок і переконань, а також формуванню адаптивних моделей поведінки.
Посилання
Козоліно Л. Нейробіологія психотерапії. Київ : Діалектика, 2022. 668 с.
Власюк Д. П. Нейропсихологія нинішнього сторіччя: перспективи й виклики. Психологічні перспективи, 2018. Вип. 31. С. 45–56.
Гінгер С. Психотерапія: 100 хибних уявлень або як зробити свій вибір. Коломия : Вік, 2021. 207 с.
Мікадзе Ю. В. Нейропсихологія дитячого віку. Київ : Видавництво Ростислава Бурлаки, 2022. 288 с.
Гінгер С. Психотерапія: мистецтво стосунків. Чернівці : Вартиківці, 2021. 224 с.
Cozolino L.J. Why therapy works: Using our minds to change our brains. New York Norton. 2015.