ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВПЛИВУ СТРАХУ МАЙБУТНЬОГО НА ЕМОЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ОСІБ ІЗ СЕРЦЕВО-СУДИННИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ

Автор(и)

  • Віолета Борисівна Демчук

DOI:

https://doi.org/10.32782/psych.studies/2023.2.7

Ключові слова:

страх, емоційний розвиток, хвороба, серцево-судинні захворювання, майбутнє.

Анотація

Стаття присвячена теоретичному обґрунтуванню психологічних особливостей страху майбутнього на емоційний розвиток осіб із серцево-судинними захворюваннями, розкриттю особливостей перебігу актуальних страхів у хворих. Представлено результати емпіричного дослідження впливу актуальних страхів на емоційний розвиток осіб із серцево-судинними захворюваннями. Доведено, що у хворих з проблемами серця спостерігаються психічні зміни. З функціональної точки зору серцево-судинна система утворена двома спорідненими структурами: перша складається із серця, артерій, капілярів та вен, які забезпечують замкнений колообіг крові, інша – із сітки капілярів і протоків, що впадають у венозну систему. Часто виникають такі емоційні порушення, як тривога, пригніченість, фіксація на своїх відчуттях і переживаннях, пов’язаних зі страхом смерті, втратою самоідентичності. Страхи пoділяються на три групи: біoлoгічні (прирoдні), сoціальні, екзистенціальні. Страх майбутнього часто провокують такі ситуації, як: втрата близьких людей, завершення професійної діяльності, порушення фізичного і психологічного здоров’я, соціальна ізоляція. Описано, що для аналізу отриманих у процесі дослідження результатів найбільший інтерес являє той факт, що у хворих на серцево-судинні захворювання соціальні страхи виходять на перше місце, заміщуючи страхи біологічні. Сильно виражена інтенсивність страху: страх перед майбутнім, страх війни, страх перед негативними наслідками хвороби близьких людей, слабка інтенсивність страху: страх павуків і змій, страх темноти, страх перед екзаменами, страхи, пов’язані зі статевою функцією. Подальшого розвитку набули уявлення про особливості надання консультативної допомоги клієнтам із серцево-судинними захворюваннями з метою зниження страхів та підвищення рівня задоволеності в житті. Отримані результати засвідчують необхідність розробки корекційної програми для роботи з клієнтами, а також психологічного супроводу осіб із серцево-судинними захворюваннями.

Посилання

Засєкіна Л.В., Магдисюк Л.І. Психологічна готовність особистості до виходу на пенсію : монографія. Луцьк : ПП Іванюк В.П., 2018. 290 с.

Магдисюк Л.І. Якість життя особистості в період виходу на пенсію. Психологія: реальність і перспективи. Вип. 8. Рівне : РДГУ, 2016. С. 131–136.

Магдисюк Л.І., Федоренко Р.П. Психологія життєвих криз : навчальний посібник. Луцьк : Вежа-Друк, 2023. 292 с.

Мазур А.В. Страх як психологічна проблема особистості. Практична психологія та соціальна робота. 2009. № 3. С. 25–29.

Сергєєнкова О.П., Столярчук О.А., Коханова О.П., Пасєка О.В. Вікова психологія : навчальний посібник. Київ : Центр навч. літ., 2012. 168 с.

Щербатих Ю.В. Фізіологія і психологія страху. Природа. 2000. № 5. С. 61–67.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-08

Як цитувати

Демчук, В. Б. (2023). ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВПЛИВУ СТРАХУ МАЙБУТНЬОГО НА ЕМОЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ОСІБ ІЗ СЕРЦЕВО-СУДИННИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ. Психологічні студії, (2), 56–61. https://doi.org/10.32782/psych.studies/2023.2.7

Номер

Розділ

Статті