МАТЕРИНСТВО В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ: ПСИХОЛОГІЯ СУЧАСНОЇ МАТЕРІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psych.studies/2023.3.17Ключові слова:
материнство, українська культура, сучасна мати, психологія, проблема материнстваАнотація
У статті розглядається поняття психології материнства та сучасне розуміння цього феномена в науковому світі. Проводиться теоретичний аналіз існуючих досліджень на цю тему, виділено основні підходи до проблеми материнства сьогодні у вітчизняному та зарубіжному науковому середовищі. Вивчаються основні етапи формування відносин «мати – дитина», найважливішим з яких є етап вагітності та дитинства, а також саме поняття «материнство» як частина особистісної сфери жінки. Розглядається також вплив факту планування вагітності на формування позитивного емоційного відношення до дитини у матері. Материнство розглядається як органічно пов’язане з матеріальною та духовною культурою народу, традиціями. У цьому аспекті культура є формою трансляції досвіду, а материнство поряд із традицією та за її допомогою виступає механізмом передачі культурних цінностей. Материнство «відображає накопичений народом досвід, вистраждані ним цінності, головні орієнтири та норми спілкування». Ключові положення системно-структурного підходу переконливо доводять, що образ матері є репрезентованим у свідомості проекцією ціннісно-смислових та якісних характеристик материнської поведінки і світосприйняття, представлених на різних рівнях ієрархічно заданої системи відображення – перцептивному, понятійному та амодальному. До кожного рівня відображення образу матері характерні особливості його репрезентації: ідеалізація та заперечення недоліків у своїх матерів (перцептивний рівень), моралізація, повинності, високі соціальні вимоги (понятійний рівень), сприйняття образу (амодальний рівень). Узагальнений образ матері, репрезентований у свідомості українців, представлений конгломератом ціннісно-смислових й інструментальних (вони забезпечують ефективну взаємодію з оточуючими та передусім з дітьми) характеристик.
Посилання
Агеєва В. Зміна літературних поколінь не визначається лише календарем. ЛітАкцент – світ сучасної літератури. 10.04.2019. URL: http://litakcent.com/2019/04/10/zmina-mistetskihpokolin-ne-viznachayetsya-lishekalendarem/
Брутман В. І. Динаміка психічного стану жінки під час вагітності і після пологів. Питання України. 2022. № 1. С. 59–69.
Королович О. В. Детермінанти психогенного безпліддя: глибинний погляд на проблему. Psychological Journal. 2018. № 8(18). C. 76–85.
Мінюрова С. А. Діалогічний підхід до аналізу смислового переживання материнства. Психологічний журнал. 2022. № 5. С. 63–75.
Нероба М. В. Материнство як психологічний феномен. Педагогічний Процес: теорія і практика. 2019. № 3–4(48–49). C. 90–93.
Freeman D. Margaret Mead and Samoa : The Making and Unmaking of an Anthropological Myth. Canberra : Australian National University Press. 2019. 379 p.
Mead M. Culture and Commitment: a Study of the Generation Gap. Garden City. N. Y. : Natural History Press : Doubleday & Company, 2020. 113 p.
Sudha G., Reddy K.S. Causes of female infertility: a cross sectional study. International Journal of Latest Research in Science and Technology. 2013. Vol. 2. № 6. P. 119–123.