ЕКОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА БІОРІЗНОМАНІТТЯ ФІЛІЇ «КІВЕРЦІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» ДП «ЛІСИ УКРАЇНИ» (ЗВІРІВСЬКЕ ЛІСНИЦТВО)

Автор(и)

  • Людмила САВЧУК Волинський національний університет імені Лесі Українки https://orcid.org/0000-0002-8854-6600
  • Роман ШУЛИПА Волинський національний університет імені Лесі Українки

DOI:

https://doi.org/10.32782/pcsd-2024-2-6

Ключові слова:

біорізноманіття, еколого-географічна характеристика тваринний світ, рослинний світ, суцільно-санітарні та вибірково-санітарні рубки

Анотація

Біорізноманіття є одним із найцінніших природних ресурсів, які потрібно оберігати, оскільки забезпечує стійкість екосистем та здоров'я нашої планети. Звірівське лісництво відіграє ключову роль у збереженні цього біорізноманіття через свою діяльність у лісовому господарстві та охороні природних ресурсів. Метою роботи є проведення детальної екологічної характеристики біорізноманіття на території Звірівського лісництва. До основних чинників у галузі контролю за використанням природних ресурсів та збереження біорізноманіття, належить характеристика існуючого біорізноманіття та вплив антропогенних та інших факторів на біорізноманіття. Звірівське лісництво розташоване у Волинській області на території Луцького району. Адміністративно-організаційна структура підприємства включає лісництва "Звірівське" і "Мощаницьке", з площею 3504,2 та 4729,4 га. Для дослідження проводилась інвентаризація біорізноманіття, процес складання списку біологічних об'єктів даної території. Це передбачає детальний опис географічних і екологічних умов місцезнаходження, попередню ідентифікацію біологічних об'єктів, їх збір, каталогізацію, з подальшим контрольним оглядом через певний час, а також аналіз інформації про таксономічний статус та екологічні характеристики цих об'єктів. Дослідження, були проводені в період з 2023 по 2024 рр. Нами вперше було досліджено та систематизовано біорізноманіття Звірівського лісництва. А також в роботі була використана Червона книга України (Рослинний світ, Тваринний світ) та системи категорій і критеріїв Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) для оцінки стану різноманітних видів. Цей підхід дозволив об'єктивно класифікувати види залежно від рівня їхнього ризику зникнення. Результати дослідження вказують на те, що Звірівське лісництво ефективно та раціонально використовує лісові ресурси, сприяючи відновленню лісового покриву та підтримці біорізноманіття. Це досягається завдяки управлінню, спрямованому на збереження природних екосистем та їхню екологічну стійкість. Загальна еколого-географічна характеристика Звірівського лісництва свідчить, що господарство відіграє важливу роль у збереженні біорізноманіття. Проте існує потенційний ризик порушення екосистеми та втрати біорізноманіття через неконтрольовану діяльність у лісах.

Посилання

Андрієнко Т. Л., Прядко О. І. Раритетні компоненти флори судинних рослин Українського Полісся. Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона / за ред. Т. Л. Андрієнко. Київ: Фітосоціологічний центр, 2006. С. 89 – 122.

Біорізноманіття Цуманської пущі та питання його збереження / за ред. Т. Л. Андрієнко, М. Л. Клєстова. Київ, 2004. 136 с.

Дудкін О. В. Оцінка і напрями зменшення загроз біорізноманіття України. К.: Хімджест, 2003. 255 с.

Ємельянов І. Г., Загороднюк І. В., Полуда А. П. Рекомендації щодо оцінки різноманіття біосистем. Київ, 2002. 45 с.

Звірівське лісовмисливське господарство. Офіційна Facebook-сторінка. Facebook. URL: https://www.facebook.com/zvirivlis/. (дата звернення: 15.02.2024).

Івченко І. С. Сучасний стан охорони рідкісних та зникаючих видів дендрофлори України. Український ботанічний журнал. 1983. №3. С. 81–86.

Міжнародний союз охорони природи (IUCN Red List). URL: https://www.iucnredlist.org/species (дата звернення: 15.02.2024).

Природній заповідний фонд України. URL: https://wownature.in.ua/oberihaymo/pryrodno-zapovidnyy-fond/(дата звернення: 15.02.2024).

Раритетні фітоценози західних регіонів України (Регіональна «Зелена книга») / за ред. Стойко С.М. Львів: «Поллі», 1998.190 с.

Рідкісні і зникаючі рослини Українського Полісся /В. І. Мельник та ін. К.: Фітосоціцентер, 2003. 248 с.

Червона книга України. Рослинний світ / за ред. Я. П. Дідуха. Київ: Глобалконсалтинг, 2009. 900 с.

Червона книга України. Тваринний світ / за ред. І. А. Акімова. Київ.: Глобалконсалтинг, 2009. 600 с.

Шулипа Р. І. «Екологічна характеристика біорізноманіття ДП «Звірівське лісомисливське господарство». Матеріали XVIII Міжнародної наук. конф. (14-15 травня 2024 р.). Луцьк, 2024. С. 1121–1123.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-01

Як цитувати

САВЧУК, Л., & ШУЛИПА, Р. (2024). ЕКОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА БІОРІЗНОМАНІТТЯ ФІЛІЇ «КІВЕРЦІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» ДП «ЛІСИ УКРАЇНИ» (ЗВІРІВСЬКЕ ЛІСНИЦТВО). Проблеми хімії та сталого розвитку, (2), 48–54. https://doi.org/10.32782/pcsd-2024-2-6

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають