СОЦІАЛЬНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ ЦІННІСНОГО СТАВЛЕННЯ ДО ЗДОРОВ'Я У СТАРШИХ ПІДЛІТКІВ

Автор(и)

  • Галина ОЛІЙНИК Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка https://orcid.org/0000-0002-8279-7433
  • Світлана КОРОТНЮК Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка

DOI:

https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.5.8

Ключові слова:

ціннісне ставлення до здоров’я, старші підлітки, методи формування, ціннісні орієнтації.

Анотація

У статті розкрито поняття «ціннісне ставлення до здоров’я» та «ціннісні орієнтації на здоровий спосіб життя». Визначено мету дослідження, яка полягає в обґрунтуванні соціальних чинників формування ціннісного ставлення до здоров’я у старших підлітків. Обґрунтовано, що однією з важливих характеристик ставлення до здоров'я у підлітків є моральний розвиток, який набуває особливої значущості та сенсу з розвитком формального мислення у означеному віці. Досліджено, що важливим засобом формування ціннісного ставлення до здоров’я у старших підлітків може стати туристсько-краєзнавча робота, насамперед за рахунок реалізації навчально-пізнавальної, розвивальної, фізкультурно- оздоровчої, соціалізуючої та педагогічно орієнтованої функцій. Проаналізовано цінну роль театральних засобів у корекції, профілактиці соціальних відхилень (порушень поведінки, тютюнокуріння, суїцидальних проявів), забезпечуючи зміцнення життєвих сил учнів і формування ціннісного ставлення до здоров'я. А також важливим засобом формування ціннісного ставлення до здоров’я у старших підлітків є залучення їх до різних видів трудової діяльності, виховання у них ставлення до праці як цінності, без чого життя є збідненим і беззмістовним. Здійснено аналіз дієвих методів формування позитивно-дієвого ставлення до здоров’я, а саме метод тренінгу дозволяє вдало вирішувати завдання, пов'язані з розвитком навичок самоконтролю і самопізнання, активізацією творчого потенціалу, профілактики адиктивної поведінки. Висвітлено, що серед соціально-педагогічних умов формування у старших підлітків ціннісного ставлення до власного здоров’я є: забезпечення вільного вибору й доступності змісту, форм, методів роботи; трансляція взірців особистісно значущих вчинків, поведінки і діяльності, що спрямовуються на збереження і покращення підлітками власного здоров’я; формування системи знань, що створює передумови для формування у них ціннісного ставлення до здоров'я.

Посилання

Бєлєнька Г. В., Богініч О. Л., Машовець М. А. Здоров’я дитини від родини : як виховувати в сім’ї здорову дитину від народження до повноліття. Київ : Богданова А. М., 2006. 220 c.

Долинська Л., Скрипченко О., Огороднійчук З. Вікова та педагогічна психологія : навч. посіб. Київ : Просвіта, 2001. 416 с.

Двіжона О. В. Вплив соціальних чинників на порушення психічного здоров'я дітей і підлітків. Психологічні перспективи. Вип. 13. Луцьк : Вежа, 2009. С. 107–114.

Козак Є. П. Формування ціннісного ставлення до фізичної культури у студентів вищих педагогічних навчальних закладів : дис. … канд. пед. наук. Київ, 2011. 218 с.

Кононко О. Л. Ціннісне ставлення як показник формування особистості. Цінності освіти і виховання : наук.-метод. зб. Київ : ІЗМН, 2007. С. 169–172.

Лапаєнко С. В. Формування ціннісних орієнтацій старших підлітків на здоровий спосіб життя : автореф. дис… канд. пед. наук. Київ, 2019. 20 с.

Мельник Ю. Б. Формування культури здоров’я учнів як важлива складова роботи практичного психолога. Практична психологія і соціальна робота. 2003. № 2-3. С. 126–132.

Павелків Р. В. Вікова психологія : підручник. Київ : Кондор, 2015. 469 с.

Савчин М. В., Василенко Л. П. Вікова психологія : навч. посіб. Київ : Академвидав, 2005. 360 с.

Токман А. А., Немченко Н. В. Психологія способу життя : навч. посіб. Київ : Персонал, 2015. 344 с.

Формування мотивації та установок на самозбереження психічного та психологічного здоров’я сільської молоді : кол. монографія / Н. І. Зорій та ін. Чернівці: Книга – ХХІ, 2015. 228 с.

Цінність життя підлітка : світоглядні орієнтири : монографія / Т.Ф. Алєксєєнко, Л.В. Гончар, Л.В. Канішевська та ін. Київ, 2019. 136 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-27

Як цитувати

ОЛІЙНИК, Г., & КОРОТНЮК, С. (2024). СОЦІАЛЬНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ ЦІННІСНОГО СТАВЛЕННЯ ДО ЗДОРОВ’Я У СТАРШИХ ПІДЛІТКІВ. Ввічливість. Humanitas, (5), 55–60. https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.5.8

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 1 АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ