ПРОБЛЕМА РОЗВИТКУ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ У НАУКОВІЙ СПАДЩИНІ АКАДЕМІКА ОЛЕКСАНДРИ САВЧЕНКО: ВІД ВИТОКІВ ДО СУЧАСНОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2024.1.4

Ключові слова:

академік Олександра Савченко, наукова спадщина, історико-педагогічний аналіз, розвиток початкової освіти, особистісно-орієнтоване навчання, компетентнісний підхід, Нова українська школа.

Анотація

У статті висвітлено результати дослідження щодо особистого внеску відомої української вченої Олександри Яківни Савченко в проблему модернізації початкової освіти в Україні в різні історичні періоди. Зокрема авторка класифікувала їх наступним чином: трансформація початкової освіти в Україні першого десятиліття її незалежності (потреба у формуванні нової освітньої політики, адаптації до змінених соціально-економічних умов, збереженні та розвитку національно-культурних цінностей); оновлення початкової освіти з впровадженням особистісно-орієнтованого та компетентнісного підходів до навчання (спрямованість на розвиток творчих здібностей, самостійності та взаємодопомоги учнів, формування їх ключових і предметних компетентностей); реформування початкової освіти в умовах Нової української школи (реалізація ідей дитиноцентризму, партнерства, інноваційності та інклюзивності). Основну увагу в дослідженні спрямовано на виявлення ключових ідей та концептуальних засад щодо модернізації початкової освіти, а також їх актуальність та значущість для сучасного освітнього процесу. Визначено та обґрунтовано, що наукова спадщина академіка О. Савченко має теоретичне та практичне значення для розвитку національної освіти, зокрема початкової. Акцентовано увагу на тому, що вчена О. Савченко була ідейною натхненницею компетентнісної початкової освіти, розробницею системи ключових компетентностей, а також прихильницею дитиноцентризму, педагогіки партнерства, інноваційності та інклюзивності в освіті, що є міцним підґрунтям ідей Нової української школи. Отже, результати дослідження дозволяють стверджувати, що наукова спадщина академіка Олександри Савченко є невичерпним джерелом натхнення та орієнтиром для сучасних педагогів, які прагнуть до постійного вдосконалення.

Посилання

Березівська Л. Д. Внесок О. Я. Савченко в розвиток історико-педагогічної науки України. Науковий простір академіка Олександри Савченко. НАПН України, Ін-т педагогіки НАПН України, Держ. наук.-пед. б-ка України ім. В. О. Сухомлинського ; упоряд.: Кодлюк Я. П. та ін. Київ, 2012. С. 253–257.

Олександра Яківна Савченко. Уроки співпраці і спілкування: збірник матеріалів І Всеукраїнських педагогічних читань пам’яті О. Я. Савченко. Київ, 4 листопада 2021 р. / Укладач О. В. Онопрієнко. Київ : Педагогічна думка, 2021. 96 с.

Савченко О. Освіта має стати загальнодержавним пріоритетом. Початкова школа. 1997. №8. С. 1–3.

Савченко О. Покликання початкової школи. Сучасні проблеми художньої освіти в Україні. 2013. Вип. 8. С. 202–207.

Савченко О. У пошуках нової концепції школи першого ступеня навчання. Початкова школа. 1990. № 1. С. 2–7.

Савченко О. Упровадження компетентнісного підходу в початкову освіту: здобутки і нерозв’язані проблеми. Рідна школа. 2014. № 4–5. С. 12–16.

Савченко О. Я. Дидактика початкової школи : підруч. для студ. пед. ф-тів. Київ : Грамота, 2012. 502 с.

Савченко О. Я. До питання про трансформацію початкової освіти в Україні на компетентнісні засади. Педагогічна компаративістика і міжнародна освіта 2020 : глобалізоваий простір інновацій : матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф., Київ, 28 трав. 2020 р. Київ : Біла Церква, 2020. С. 274–275.

Савченко О. Я. Компетентнісний підхід як ресурс інноваційного розвитку шкільної освіти. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету. 2015. Вип. 33. С. 161–167.

Савченко О. Я. Модернізація початкової освіти: діалог з В. О. Сухомлинським. Наукові записки Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Серія : Педагогічні науки. 2018. Вип. 171. С. 17–23.

Савченко О. Я. Нові освітні результати як чинник модернізації початкової освіти. Практична філософія і Нова українська школа : зб. матеріалів доповідей Всеукр. наук.-практ. конф., м. Київ, 16 трав. 2019 р. / за заг. ред. Н. П. Дічек. Київ : Пед. думка, 2019. С. 12–17.

Савченко О. Я. Початкова освіта в контексті ідей Нової української школи. Рідна школа. 2018. № 1–2. С. 3–8.

Савченко О. Я. Реформування змісту початкової освіти. Початкова школа. 1996. № 1. С. 4–8.

Типова освітня програма для 1–2 класів НУШ (розроблена під керівництвом О. Я. Савченко). URL : https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-pochatkovoyi-shkoli

(дата звернення 20.10.2023).

Типова освітня програма для 3–4 класів НУШ (розроблена під керівництвом О. Я. Савченко). URL : https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-pochatkovoyi-shkoli (дата звернення 20.10.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-08

Як цитувати

МУХІНА, Т. (2024). ПРОБЛЕМА РОЗВИТКУ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ У НАУКОВІЙ СПАДЩИНІ АКАДЕМІКА ОЛЕКСАНДРИ САВЧЕНКО: ВІД ВИТОКІВ ДО СУЧАСНОСТІ. Acta Paedagogica Volynienses, (1), 22–29. https://doi.org/10.32782/apv/2024.1.4

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 2 ПОЧАТКОВА ОСВІТА