КУЛЬТУРОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ЕСТЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ УЧНІВ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ ЗАСОБАМИ УКРАЇНСЬКОГО ПІСЕННО-ТАНЦЮВАЛЬНОГО ФОЛЬКЛОРУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/apv/2024.4.10Ключові слова:
культурологічні аспекти, естетичне виховання, учні початкової освіти, український пісенно- танцювальний фольклор, дитячий фольклор.Анотація
У статті розкриваються культурологічні аспекти естетичного виховання учнів початкової освіти засобами українського пісенно-танцювального фольклору. Український пісенно-танцювальний фольклор має глибокі корені та багатовікову історію і тісно пов’язаний із життям українського народу, що відображено у побуті, звичаях, віруваннях, прагненнях до краси та свободи. У народних піснях і танцях втілені найкращі людські якості: доброта, працьовитість, щирість, оптимізм, гумор, а також відображені радощі та печалі, мрії та сподівання людей. Охарактеризовано погляди науковців у галузі культурології етнокультури, мистецтвознавства, музикознавства, соціології музики, етнографії, фольклористики, української хореографії, які акцентують свою увагу на широкому синтезі питань, що пов’язані із функціонуванням, розвитком та збагаченням етномузичних, етнопісенних, етнотанцювальних цінностей в якості засобу естетичного виховання. Вказано на емпіричні, а також теоретичні дослідження науковців у галузі культурології та етнокультури, які прогнозують процеси розвитку української музичної культури та визначають перспективи використання українського пісенно-танцювального фольклору в системі естетичного виховання дітей. Проаналізовано український дитячий пісенно-танцювальний фольклор, як складову музичної творчості, що відбиває різнобарв’я життя людей і виступає результатом як індивідуальної, так і масової музичної творчості, що діалектично взаємозалежні між собою та є важливим проявом естетичної свідомості, думок, фантазії, мрій, що виражають актуалізовані почуття, настрої, прагнення та ідеали. Безперечно, український дитячий пісенно-танцювальний фольклор являє собою значний за обсягом та змістом світ народної музично-поетичної творчості. Розглянуто використання українського пісенно-танцювального фольклору в естетичному вихованні учнів початкової освіти, що є важливим чинником формування гармонійної особистості, яка володіє національною самосвідомістю, естетичним смаком, високими моральними якостями, творчим потенціалом та відчуттям єднання із своєю культурою та народом.
Посилання
Верховинець В. Весняночка. К.: Муз. Україна, 1989. 343 с.
Владимирова, А. Л. Формування естетичного ставлення молодших школярів до національного пісенного фольклору засобами мультимедійних технологій. Інформаційні технології в освіті: 2014. № 20. С. 92 – 98. URL: https://www.researchgate.net › publication › fulltext (дата звернення: 14.10 2024).
Довженок Г. В., Луганська К. М. Дитячі пісні та речитативи. К.: Наук. думка. 1991. 448 с.
Потапенко О., Кузьменко В. Шкільний словник з українознавства К.: Укр. письменник, 1995. 291 с.
Ткаченко О. М. Теоретико-методичні засади формування етнопндагогічної компетентності майбутніх вчителів гуманітарного профілю: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора. пед. наук, спец.: 13.00.04. 2013. Черкаси. 40 с.
Шевчук А. С. Дитяча хореографія: навч.-метод. посібник. Тернопіль: Мандрівець, 2016. 288 с.