ЧЕСЬКА РЕСПУБЛІКА Й УКРАЇНА: РЕАЛІЇ ПІДГОТОВКИ БАКАЛАВРІВ З ДИЗАЙНУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2024.3.14

Ключові слова:

дизайн, графічний дизайн, навчання, компетентність, художньо-проєктна компетентність, проєкт

Анотація

У статті розглянуті особливості дизайнерської освіти в Чеській Республіці від можливості вступу до умов навчального процесу. Схарактеризовані правила прийому в університети на дизайнерські напрямки. Визначені переваги чеської освіти, які заслуговують на увагу в українській вищій школі для підготовки фахівців з графічного дизайну. Подана інформація щодо кращих вишів Чехії, де можна здобути освіту дизайнера. Зазначено, що складовою частиною стратегії в плануванні пріоритетних напрямів освіти й розвитку трудових ресурсів в Чехії є доступ до всіх рівнів освіти; запровадження нових прогресивних програм; оптимізація освітнього менеджменту; наявність ефективної системи моніторингу результатів навчання. У контексті проведеного дослідження констатовано, що дизайнерська освіта в Чехії є досить розвиненою і доступною для міжнародних студентів. Визначені основні напрями дизайн-освіти. Всі виші працюють за Болонською системою. Наразі здобувачі освіти набувають в чеських та українських вишах як теоретичні знання, так і практичні уміння й навички, які дозволяють успішно реалізовуватись в майбутньому як професіоналу даної галузі. Така підготовка забезпечує здобувачам вищої освіти необхідний рівень сформованості як нard skills, так і soft skills та сприяє підвищенню ефективності навчального процесу. Процес навчання споріднений із навчанням в українських вишах, де домінантною є практична спрямованість, де поєднується робота над художніми концептами з проєктною та технічною роботою. Визначено, що серед переваг навчання на спеціальності «Графічний дизайн» як для чеських, так і українських здобувачів освіти є можливість безкоштовного навчання; отримання диплому про вищу освіту європейського зразка; солідне портфоліо; виконання різних проєктів; реалізація в професійній сфері. Підкреслено, що у процесі підготовки дизайнерів-графіків домінуючим є проєктне навчання, яке дозволяє сформувати художньо-проєктну компетентність майбутніх фахівців через наявність художніх навичок, креативність ідей, аналітичних здібностей, комунікативність і проєктну діяльність в цілому.

Посилання

Бондарчук Н.О. Державна політика Чехії в галузі освіти: стан і тенденції розвитку: автореф. дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 Акад. муніцип. упр. К., 2008. 20 с.

Дрожжина Т. В. Євроінтеграційні процеси в освіті. Чеський досвід // Управління шк. 2009. № 11. С. 24–27.

Дутін Ц. Педагогічні аспекти професійної підготовки майбутніх фахівців з графічного дизайну // Вісник університету імені Альфреда Нобеля. Серія «Педагогіка і психологія». Педагогічні науки. 2020. № 2 (20). С. 188–193.

Dvořakova M. Projektove vyučovani v česke škole. Praha, 2009. 160 s.

Кисіль Н.Р. Особливості вищої освіти в Чехії та в Україні: сучасний досвід // Український педагогічний журнал. 2018. № 2. С. 22–26.

Кнодель Л. Становлення та розвиток освіти в Чехії // Директор шк. Україна. 2007. № 11. С. 63–69.

Красняков Є. В. Європейський досвід Чеської республіки в галузі освіти: досвід для України // Вісник НАДУ. 2015. № 4. С. 104–111.

Плужник О., Н. Муранова. Актуальні проблеми в системі освіти: загальноосвітній навчальний заклад – доуніверситетська підготовка – вищий навчальний заклад : зб. наук. праць матеріалів ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 27 квітня 2017 р., м. Київ, Національний авіаційний університет / наук. ред. Н. П. Муранова. К : НАУ, 2018. С. 195–198.

Степанець Н.П. Досвід розвинутих країн у підготовці фахівців для сфери туризму: компетентісний підхід // Географія та туризм: Наук. зб. К.: Альтерпрес, 2012. Вип. 20. С. 19–25.

Степура Л. Вивчення інноваційних процесів в освіті і науці Франції та Чехії // Освіта України. 2011. 28 берез. (№ 23–24). С. 9.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-12

Як цитувати

ШПЕТНИЙ, О. (2024). ЧЕСЬКА РЕСПУБЛІКА Й УКРАЇНА: РЕАЛІЇ ПІДГОТОВКИ БАКАЛАВРІВ З ДИЗАЙНУ. Acta Paedagogica Volynienses, (3), 95–102. https://doi.org/10.32782/apv/2024.3.14

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 2 СПЕЦІАЛЬНА ОСВІТА