КОМП’ЮТЕРНЕ МОДЕЛЮВАННЯ У ФОРМУВАННІ ІНФОРМАЦІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ФІЗИКИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/pet-2021-1-5

Ключові слова:

компетентність, компетенція, інформаційна компетентність, навчальна комп’ютерна модель

Анотація

У статті розкрито поняття «інформаційна компетентність», досліджено можливості комп’ютерного моде- лювання у формуванні інформаційної компетентності вчителя фізики. Акцентовано увагу на тому, що важли- вою складовою інформаційної компетентності вчителя фізики є його здатність будувати інформаційні моделі й досліджувати їх за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних технологій. Обґрунтовано умови формування інформаційної компетентності вчителя фізики на основі комп’ютерного моделювання: відповідний рівень підго- товки викладача до такої роботи в школі (глибоке розуміння змісту навчального курсу фізики, володіння метода- ми програмування і комп’ютерною технікою, обізнаність з методикою викладання предмета); наявність якісних навчальних комп’ютерних програм; попередню підготовку вчителя (учнів) до роботи з комп’ютером; обізнаність вчителя (учнів) з елементами методу моделювання (поняття про модель, метод моделювання, класифікація моде- лей, елементи теорії моделювання та ін.); комплексний підхід до використання різних засобів у вивченні відповід- них розділів фізики; дотримання вимог техніки безпеки, санітарії та гігієни. Встановлено, що якісними можна вважати такі навчальні комп’ютерні моделі, у яких ураховано основні принципи дидактики: комп’ютерна модель відповідає принципу науковості; забезпечує доступність навчання, враховуючи вікові та індивідуальні особливості учнів; забезпечує свідому та активну дію користувача під час роботи з програмою; дає достатній обсяг інформа- ції для індуктивних умовиводів та узагальнень; дає можливість поглиблено трактувати окремі питання програми навчального курсу; відповідає стандартним вимогам інтерфейсу; дає змогу створювати нові підходи до методики викладання фізики; економить час учня, вчителя. Зроблено висновок, що інформаційна компетентність учите- ля залежить від того, яку програму (комп’ютерну модель) використовувати, як поєднати її з іншими методами навчання, як організувати роботу з комп’ютером для різних категорій учнів тощо.

Посилання

Грицька Т. С. Компетентнісний підхід як основа формування інформаційної компетентності вчителя. Витоки педагогічної майстерності. 2011. Вип. 8. С. 94–98.

Калапуша Л.Р., Муляр В.П., Федонюк А.А. Комп’ютерне моделювання фізичних явищ і процесів : навч. посіб. для студ. вищих навч. закл. Луцьк : РВВ «Вежа» Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007. 192 с.

Компетентнісний підхід у сучасній освіті: світовий досвід та українські перспективи: Бібліотека з освітньої політики / під ред. О.В. Овчарук. К. : К.І.С., 2004. 112 с.

Ожегов С.И. Словарь русского языка: 70000 слов / под ред. Н.Ю. Шведовой. 23-е изд., испр. М. : Русский язык, 1990. 917 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-11-02

Як цитувати

МУЛЯР, В. (2021). КОМП’ЮТЕРНЕ МОДЕЛЮВАННЯ У ФОРМУВАННІ ІНФОРМАЦІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ВЧИТЕЛЯ ФІЗИКИ. Фізика та освітні технології, (1), 29–34. https://doi.org/10.32782/pet-2021-1-5