ФАКТОРИ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ ТА ЇХ ВЗАЄМОЗВ`ЯЗКИ З ДЕЗАДАПТИВНІСТЮ У ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/psych.studies/2024.2.18

Ключові слова:

військовослужбовці, адаптація, дезадаптивність, дезадаптивна поведінка, делінквентна поведінка, фактори прийняття рішень

Анотація

У статті розкрито теоретичну сутність феномену адаптивності та дезадаптації, які розглядались багатьма дослідниками в різних професійних сферах діяльності. Теоретичне вивчення факторів прийняття рішень у психології вказує на те, що прийняття рішень в умовах невизначеності та ризику обумовлене не стільки ситуацією, скільки комплексом особистісних якостей осіб, які приймають рішення, а саме імпульсивністю, ригідністю, раціональністю, рішучістю, локусом контролю та інших психологічних особливостей. Емпіричне дослідження показало, що як чоловіки, так і жінки військовослужбовці мають на середньому рівні схильність до уникнення вибору та перекладання прийняття рішень на інших. Представлено результати дослідження факторів прийняття рішень військовослужбовців чоловічої та жіночої статі та їх взаємозв’язків з дезадаптивністю. Виявлено, що досліджуваних чоловіків схильність до нервово-психічних зривів, зниження рівню поведінкової регуляції, порушення регулюючої функції емоційно-вольової сфери та самооцінки, зниження адекватності сприйняття дійсності актуалізуються разом зі збільшенням схильності до використання такого непродуктивного фактору прийняття рішень, як уникнення, що проявляється у схильності до раціоналізації сумнівних альтернатив, відволікання, затягування, відкладання рішень разом з перекладанням відповідальності на інших. А послаблення комунікативних здібностей, збільшення недовіри, непорозумінь з оточуючими, підвищеної конфліктності і погіршення взаємовідносин з іншими членами колективу у досліджуваних чоловіків відбувається разом зі збільшенням схильності до зволікання у прийнятті рішень та їх відкладання. У досліджуваних військовослужбовців жінок порушення поведінкової регуляції, підвищення вірогідності вчинення суїцидальних спроб та дезадаптація відбувається разом з підвищенням схильності до уникнення приймати рішення, перекладанні відповідальності на інших, відволіканні від прийняття рішення, імпульсивності в прийнятті рішення, послаблення сили моральних переконань та адекватності власного авторитету в колективі, нехтування загальноприйнятими нормами поведінки, підвищення прояву делінквентної поведінки актуалізується разом з підвищенням схильністю до переключення на дрібні справи. 

Посилання

Лисевич М. С. Теоретико-методологічні засади дослідження дезадаптивної поведінки подружніх пар. Актуальні проблеми соціології, психології, педагогіки. 2012. № 17. С. 120–127.

Громова Г. М. Толерантність до невизначеності як чинник трансформації травматичного досвіду особистості : дис. … докт. філософ. за спеціальністю 053. Інститут соціальної та політичної психології НАПН України. Київ, 2022. 208 с.

Хомуленко Т.Б. Мотиваційні, інтелектуальні та емоційні компоненти психології ризику: віковий аспект: Монографія / Т.Б. Хомуленко, Л.М.Абсалямова. Х.: ХНПУ, 2011. 157 с.

Клименко І.В. Взаємозв'язки чинників прийняття рішень та життєстійкості у курсантів – майбутніх правоохоронців. Актуальні проблеми психології: зб. наук. пр. Ін-ту психології імені Г. С. Костюка НАПН України. Т. VІ: Психологія обдарованості. 2017. Вип. 13. С. 57–66.

Воронов О. І. Методика діагностування соціально-психологічних впливів на прийняття державно-управлінських рішень в індетермінованих умовах : [навч.-метод. посіб.] / О. І. Воронов. К. : НАДУ, 2017. 271 с.

Артемов В. Ю., Сингаївська І. В. Особливості процесів прийняття рішень в умовах невизначеності. Вчені записки Університету «КРОК», 2022. №1 (65). С. 149–163.

Глаголич С.Ю. Клініко-соціальні особливості дезадаптивних станів у волонтерів, діяльність яких пов’язана із забезпеченням військових у зоні АТО. Психіатрія, неврологія та медична психологія, 2016, 3.2 (6). С. 70–77.

Vitzthum K., Mache S., Joachim R. et al. Psychotrauma and effective treatment of posttraumatic stress disorder in soldiers and peacekeepers. J Occup Med Toxicol, 2009, 4, 21. https://doi.org/10.1186/1745-6673-4-21.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-19

Як цитувати

Філоненко, В. М. (2024). ФАКТОРИ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ ТА ЇХ ВЗАЄМОЗВ`ЯЗКИ З ДЕЗАДАПТИВНІСТЮ У ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ. Психологічні студії, (2), 129–135. https://doi.org/10.32782/psych.studies/2024.2.18

Номер

Розділ

Статті