МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ТА ЗАКОНОМІРНОСТІ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ ІНЖЕНЕРНИХ ВІЙСЬК ДО ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Автор(и)

  • Володимир РОДІКОВ 143 Об’єднаного навчально-тренувального центру «ПОДІЛЛЯ» Сил підтримки Збройних Сил України https://orcid.org/0009-0006-8683-359X

DOI:

https://doi.org/10.32782/pcsd-2024-2-8

Ключові слова:

методологія, методологічний підхід, система, підготовка, військова освіта, майбутні фахівці інженерних військ, готовність до військово-професійної діяльності

Анотація

У статті визначено концептуальну основу науково-методичної педагогічної системи підготовки майбутніх фахівців інженерних військ до професійної діяльності в умовах воєнного стану. Підготовку майбутніх фахівців інженерних військ до професійної діяльності розглянуто як цілеспрямований процес освоєння військово-спеціальних знань, навичок, умінь та розвиток організаційно-вольових якостей, що дають змогу успішно виконувати обов’язки в межах здобутої військово-облікової спеціальності. Розкрито сутність загальнонаукових методологічних підходів, філософських принципів та специфічних закономірностей побудови педагогічної системи підготовки майбутніх фахівців інженерних військ до професійної діяльності в умовах воєнного стану. Обґрунтовано єдину методологічну систему, яка охоплює системний, компетентнісний, практико зорієнтований та особистісно зорієнтований методологічні підходи, та зорієнтовується на визначення цілей підготовки майбутніх фахівців інженерних військ до професійної діяльності і механізмів їхнього досягнення. Відображено специфічні закономірності, що зумовлюють взаємозалежність між цілями військової освіти та підготовки майбутніх фахівців інженерних військ в умовах воєнного стану; змістом цієї підготовки та результатами розвитку військової науки та воєнної техніки з їхньою проєкцією в військову науку та практику; мотивацією курсантів до активної навчально-пізнавальної діяльності та відповідністю підготовки майбутніх фахівців інженерних військ вимогам реальної службово-бойової діяльності; науково-обґрунтованою організацією та реалізацією підготовки майбутніх військових фахівців в умовах воєнного стану та сформованістю готовності майбутніх фахівців інженерних військ до професійної діяльності. Обґрунтовано, що розроблена методологічна основа дає змогу ґрунтовніше розглянути сутність педагогічної системи підготовки майбутніх фахівців інженерних військ до професійної діяльності в умовах воєнного стану та в подальшому обґрунтувати та розробити модель досліджуваного процесу із знаходженням шляхів її подальшої реалізації.

Посилання

Брижатий Є. І. Військова освіта в контексті національної безпеки та оборони: сучасний підхід. Військова освіта. 2020. Вип. 1 (42). С. 35–45.

Васильєв О. М. Сучасні тенденції управління змінами в системі вищої військової освіти. Військова освіта. 2020. Вип. 2 (42). С. 27–38.

Галкіна В. Д. Компетентнісний підхід як методологічна основа професійної підготовки військових фахівців. Військова освіта. 2014. Вип. 1. С. 59–65.

Зельницький А. М. Системоутворюючі фактори педагогічної системи закладів вищої військової освіти. Військова освіта. 2020. № 1 (42). С. 136–146.

Зорій Я. Компетентнісний підхід до практичної підготовки громадян за програмою офіцерів запасу в закладах вищої освіти. Ukrainian professional education. 2018. Вип. 3. С. 65–70.

Каліна К. Є., Штефан Л. А. Методологічні підходи до дослідження проблем педагогічної теорії і практики. Теорія та методика навчання та виховання. 2019. Вип. 46. С. 59–69.

Лігоцький А. О. Методологічні ознаки проектування інноваційної моделі вищої освіти в контексті світового і національного розвитку. Інтернаука. Серія: Юридичні науки. 2019. Вип. 3 (17). С. 62–73.

Олійник Л. В. Компетентнісний підхід як необхідна умова навчання військово-спеціальних дисциплін магістрів військово-соціального управління. Військова освіта. 2016. Вип. 2. С. 153–161.

Полторак С. Т. Трансформація системи військової освіти України на шляху до досягнення стандартів НАТО. Наука і оборона. 2018. Вип. 2. С. 3–10.

Рахманов В. Основні підходи до системи професійної військової освіти в Україні. Військова освіта. 2021. Вип. 1 (43). С. 279–288.

Рахманов В., Тимчук Л. Основні етапи системного підходу до навчання у вищому військовому навчальному закладі. Військова освіта. 2022. Вип. 1 (45). С. 207–218.

Рижиков В. С., Горячева К. С. Концептуальні підходи до проєктування системи гарантування якості підготовки офіцерських кадрів у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти України. Інноваційна педагогіка. 2019. Вип. 15 (1). С. 78–81.

Цимбалюк М. М., Слівінський В. Р. Феноменологічні закономірності становлення фахівця органів внутрішніх справ: монографія. Львів: Ліга-прес, 2015. 280 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-01

Як цитувати

РОДІКОВ, В. (2024). МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ТА ЗАКОНОМІРНОСТІ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ ІНЖЕНЕРНИХ ВІЙСЬК ДО ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ. Проблеми хімії та сталого розвитку, (2), 63–70. https://doi.org/10.32782/pcsd-2024-2-8

Номер

Розділ

ОСВІТНІ, ПЕДАГОГІЧНІ НАУКИ. ПРОФЕСІЙНА ОСВІТА