МОНІТОРИНГ ЗАГИБЕЛІ ДЕРЕВОСТАНІВ У ЗВІРІВСЬКОМУ ЛІСНИЦТВІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/pcsd-2025-1-11Ключові слова:
загибель деревостанів, шкідники, хвороби лісу, санітарні та вибіркові рубкиАнотація
Загибель деревостанів – є однією з ключових екологічних проблем Звірівського лісництва, що впливає на стабільність лісових екосистем. Лісові масиви не тільки виконують важливу екологічну функцію, а також є середовищем існування численних видів флори і фауни, які формують унікальну екосистему регіону. Метою роботи – є дослідження динаміки загибелі деревостанів у Звірівському лісництві за 2019-2021 рр., визначення основних причин даного процесу. До основних аспектів дослідження загибелі деревостанів у лісництві, належить аналіз масштабів загибелі, оцінка впливу природних та антропогенних факторів, а також визначення ефективних заходів, щодо зменшення втрат лісових масивів. Для цього проводився комплексний аналіз, який включає: 1) Визначення площі загибелі, та можливості природного відновлення на поражених територіях. 2) Вивчення основних причин загибелі деревостанів, серед яких хвороби, шкідники та антропогенне навантаження, яке спричинило інтенсивніше розповсюдження цих хвороб і шкідників. 3) Розробку рекомендацій, щодо зменшення загибелі деревостанів. Дослідження, були проведені в період з 2020 по 2025 рр. Нами вперше було систематизовано та проаналізовано ключові причини втрати деревостанів. У дослідженні застосовувалися сучасні методи моніторингу лісових масивів. Особливу увагу було приділено визначенню площі загибелі деревостанів та аналізу динаміки цього процесу за 2019–2021 рр. Результати дослідження свідчать, про поступове збільшення площі загибелі деревостанів у 2019 та 2020 рр. порівняно з 2021 р. Основними причинами втрат – є поширення хвороб, шкідників (комах). У відповідь на ці виклики у Звірівському лісництві розробляються заходи, щодо зменшення втрат лісових площ, серед яких: вибірково та суцільно-санітарні рубки; біологічні методи захисту деревних порід.
Посилання
Андрієнко Т. Л., Прядко О. І. Раритетні компоненти флори судинних рослин Українського Полісся. Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона / за ред. Т. Л. Андрієнко. Київ : Фітосоціологічний центр, 2006. С. 89–122.
Дудкін О. В. Оцінка і напрями зменшення загроз біорізноманіття України. К. : Хімджест, 2003. 255 с.
Мельник В. І., Савчук Л. А. Береза низька (Betula humilis Schrank) в Україні. Луцьк : Вежа, 2007. 136 с.
Савчук Л. А., Шулипа Р. І. «Відтворення лісів у Звірівському лісництві – шлях до збереження біорізноманіття та сталого розвитку». Матеріали XVIII Міжнародної наук – прак.. конф. (14 листопада 2024 р.). Луцьк, 2024. С. 195–198.
Савчук Л. А., Шулипа Р. І. Екологічна характеристика біорізноманіття філії «Ківерцівське лісове господарство» ДП «Ліси України» (Звірівське лісництво). Проблеми хімії та сталого розвитку. 2024. № 2. С. 48–54.
Савчук Л. А., Шулипа Р. І. Штучне та природне лісовідновлення у Звірівському лісництві. Проблеми хімії та сталого розвитку. 2024. № 4. С. 93–98.