ОСОБЛИВОСТІ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ОСОБАМ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ В ПОЛЬСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/humanitas/2022.2.11

Ключові слова:

особи, які потребують тимчасового захисту, соціальна допомога, матеріальна допомога, юридична допомога, психологічна допомога, медичне обслуговування, міжсекторальна взаємодія.

Анотація

У статті розкрито сутність поняття «особи, які потребують тимчасового захисту» та визначено їхній юридичний статус. Особи, які потребують тимчасового захисту – це іноземці та особи без громадянства, які масово вимушені шукати захисту в певній країні. Визначено, що через вимушене переміщення за кордон особи знаходяться в особливо вразливому стані та потребують тимчасового захисту, оскільки вони вимушені були змінити постійне місце проживання, звичне коло спілкування, залишити свою роботу та близьких людей. Стан осіб, які вимушені шукати тимчасового захисту в інших країнах світу супроводжується інтенсивними емоційними переживаннями: станом шоку, найсильнішим стресом, пов’язаним з перебуванням в умовах, що становлять загрозу життю людини або його близьким. Особлива увага приділена аналізу нормативно-правового законодавства Польської Республіки, діяльності державних та недержавних організацій щодо допомоги громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом. Визначено, що особам, які потребують тимчасового захисту надається комплексна соціальна допомога за рахунок зміцнення міжсекторальної взаємодії між представниками публічного, громадського та бізнесового секторів, а також засобів масової інформації. Визначено особливості надання соціальної допомоги особам, які потребують тимчасового захисту в Польській Республіці та охарактеризовано її види, а саме: інформаційну, юридичну, матеріальну, медичну, психологічну допомогу та допомогу з освітою, пошуком роботи і житла. Перспективи подальших досліджень вбачаємо у подальшому визначені особливостей та аналізі стану надання соціальної допомоги особам, які потребують тимчасового захисту за кордоном. Також у здійсненні порівняльної характеристики видів соціальної допомоги даній групі отримувачів соціальних послуг в різних країнах світу.

Посилання

Державна медична допомога. Рortal gov.pl. URL: https://www.gov.pl/web/ua/derzhavna-medychna-dopomoha (дата звернення: 17.04.2022).

Допомога біженцям з України. Ситуація зі страховкою та підтримка іноземців. Rankomat.pl. URL: https://rankomat.pl/dopomoga-bizhencyam-z-ukrajini (дата звернення: 18.04.2022).

Кількість біженців з України наблизилась до 5 мільйонів. Слово і діло. URL: https://www.slovoidilo. ua/2022/04/18/novyna/suspilstvo/kilkist-bizhencziv-ukrayiny-nablyzylas-5-miljoniv (дата звернення: 21.04.2022).

Кердивар В. В., Христенко В. Є. Синдром жертви у внутрішньо переміщених осіб із зони локального воєнного конфлікту. Харків, 2021. 143 с.

Психосоціальна допомога внутрішньо переміщеним дітям, їхнім батькам та сім’ям з дітьми зі Сходу України : посіб. для практиків соціальної сфери / Л. А. Мельник та ін. ; за ред. Л. С. Волинець. Київ : Калита, 2015. 72 с.

Про мінімальні стандарти для надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та несення наслідків : Директива Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 р. Офіційний вісник L 212. URL: https://eur-lex.europa.eu/ eli/dir/2001/55/oj (дата звернення: 27.04.2022).

Працевлаштування в Польщі. Рortal gov.pl. URL: https://www.gov.pl/web/ua/pratsevlashtuvannya-v-Polshchi (дата звернення: 24.04.2022).

Українські біженці: настрої та оцінки (березень 2022 р.). Разумков центр. URL: https://razumkov.org.ua/ napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/ukrainski-bizhentsi-nastroi-ta-otsinky (дата звернення: 23.04.2022).

Юридична допомога. Рortal gov.pl. URL: https://www.gov.pl/web/ua/Yurydychna-dopomoha (дата звернення: 17.04.2022).

О pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego panstwa : Ustawa Polska z dnia 12 marca 2022 r. Dziennik Ustaw. 2022. Poz. 583. S. 46.

О nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej : Ustawa Polska z dnia 5 sierpnia 2015 r. Dziennik Ustaw. 2021 r. Рoz. 945. S. 32.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Рortal gov.pl. URL: https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk (дата звернення: 19.04.2022).

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-27

Як цитувати

ДУЛЯ, А. (2022). ОСОБЛИВОСТІ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ ОСОБАМ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ В ПОЛЬСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ. Ввічливість. Humanitas, (2), 82–88. https://doi.org/10.32782/humanitas/2022.2.11

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 2 АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають