ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ПОНЯТЬ «УСПІХ» ТА «УСПІШНІСТЬ» ОСОБИСТОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/humanitas/2024.3.14Ключові слова:
успіх, успішність, особистість, досягнення успіху, мотивація, студентська молодьАнотація
У статті розглядаються різні наукові підходи та систематизуються наукові положення щодо понять «успіх» та «успішність» у сучасному суспільстві, а також визначається важливість підтримки молоді в їх прагненні досягнути успіх. Для реалізації поставленої мети використано методи теоретичного аналізу наукової літератури, що охоплює праці психологів, соціологів, педагогів, філософів та економістів. Розглянуто різні підходи до визначення та аналізу понять «успіх» і «успішність», включаючи філософські, соціологічні, економічні та психологічні аспекти. Новизна дослідження полягає у використанні комплексного підходу до вивчення феноменів успіху та успішності, що дозволяє розкрити їх різнобічність та значущість у різних сферах життя. Дослідження показало, що успіх і успішність – це складні, багатогранні поняття, які включають як досягнення поставлених цілей, так і відчуття задоволення від процесу. Зазначається, що успіх є одноразовим досягненням поставленої мети, тоді як успішність являє собою постійний процес досягнення довгострокових життєвих цілей та отримання результатів від витрачених зусиль, які складаються з постійних досягнень окремих цілей. Успіх особистості визначається не тільки її зусиллями, а й соціальними умовами, які сприяють або перешкоджають її розвитку. Досягнення успіху створює стійке відчуття задоволення, сприяє появі нових мотивів для подальшої діяльності, підвищує самооцінку та самоповагу. Систематичні успіхи здатні позитивно впливати на всі сфери життя молодої людини, постійно надихаючи її на нові досягнення. Для досягнення успіху необхідні чітко поставлені цілі та план дій щодо їх реалізації, висока самооцінка, внутрішня мотивація та ефективне використання наявних ресурсів. Подальші дослідження мають бути спрямовані на поглиблене вивчення механізмів досягнення успіху та умов, що сприяють становленню успішної особистості в сучасному суспільстві.
Посилання
Вернудіна І. Психологічні чинники успіху: спроба компаративного аналізу. Освіта і управління. 2010. Т. 13, № 2-3. С. 86–91.
Вінков В. Уявлення про життєвий успіх: стан розробленості проблематики в соціальній психології. Проблеми політичної психології. 2015. № 2. С. 221–231.
Гудзенко О. Міжпоколінські відмінності уявлень про фактори досягнення життєвого успіху. Соціологія майбутнього: науковий журнал з проблем соціології молоді та студентства. 2010. № 1. С. 106–113.
Матеюк О. Успішність особистості: сутність та зміст феномену. Вісник Національної академії Державної прикордонної служби України. 2012. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnadps_2012_4_31.
Міщенко О. Психологічні особливості уявлень особистості про економічно успішну людину. Актуальні проблеми психології. Ін-т психології імені Г. С. Костюка НАПН України. Ніжин, 2013. Т. 11. Вип. 8. Ч. 2. С. 85–95.
Соціально успішна особистість: сутність і технології виховання : навч.-метод. посіб. / авт. кол. : Т. Федорченко та ін. Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2022. 181 с.
Тарассова Т. Поняття «успішна особистість старшокласника» в контексті реалізації гендерної політики України. Соціальна робота та соціальна освіта. 2021. Т. 1. № 6. С. 59–77.
Фурман О. Успішність, успіх і Я-концепція особистості. Психологія і суспільство. 2023. № 1. С. 191–198.
Юрченко О. Педагогічні умови формування успішної професійної діяльності майбутнього вчителя початкової школи. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах. 2024. № 84. С. 90–95.
Ярема А. Феномен успіху в соціологічному вимірі. Вісник Львівського університету ім. Івана Франка. 2010. Вип. 4. С. 92–99.
Petrochko Zh., KyrychenkoV., NecherdaV. Formation of Social Success and Life Optimism in Pupils in Crisis Conditions. Innovations for achieving the sustainable development goals: Science, Education and Economics: Collective Monograph. Ljubljana School of Business, с. Ljubljana, Slovenia. 2022. P. 185–204.