ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ УЯВЛЕНЬ ПРО ЗМІННУ НА ПОЧАТКОВОМУ ЕТАПІ ВИВЧЕННЯ МАТЕМАТИКИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/apv/2023.1.13Ключові слова:
змінна, математичний вираз, буквена символіка, рівняння, нерівність, функціональна залежністьАнотація
З’ясовано стан розробки проблеми формування та розвитку в учнів уявлень про змінну у процесі вивчення початкового курсу математики. Програмою з математики передбачено використання понять, пов’язаних з поняттям змінної, що дозволить більш повно та ефективно розкрити арифметичні поняття, доводити певні узагальнення, які формуються у початковій школі. Це, у свою чергу, створює передумови для успішного вивчення курсу алгебри. Поняття змінної є вищим ступенем узагальнення та абстрагування і потребує неперервного цілеспрямованого навчання учнів початкової школи. Виокремлено методичні особливості та дидактичні умови вивчення молодшими школярами понять, пов’язаних із змінною, у процесі навчання математики. Проаналізовано основні напрямки розвитку поняття змінної у початковому курсі математики. Ознайомлення учнів початкової школи з числовими виразами та виразами зі змінною, використання буквеної символіки при розв’язуванні сюжетних задач є важливим компонентами методики формування уявлень про змінну в початкових класах. Засвоєння школярами рівнянь і нерівностей на базі єдиного підходу до їх розв’язання у початковому курсі математики дозволить не лише забезпечити наступність у навчанні, але і оптимально реалізуватиме внутрішні і міжпредметні зв’язки у цих питаннях, підвищуватиме якість навчання, дозволить економити час навчання дітей. Розв’язання сюжетних задач за допомогою складання рівнянь базується на певних вміннях і навичках учнів, які передбачені програмою з математики для початкової школи. До них відносяться вміння і навички: розв’язувати рівняння на основі взаємозв’язку між компонентами і результатами арифметичних дій; читати і складати вирази; розв’язувати задачі складанням числових та буквених виразів; розуміння функціональної залежності між величинами. Завдання, які містять змінну і пов’язані з нею поняття, формують доволі великий об’єм навчального математичного матеріалу у середній школі. Вони є суттєвими у процесі встановлення зв’язку навчання математики з іншими дисциплінами. Тому варто посилити увагу до формування понять, пов’язаних із змінною вже з перших років навчання дітей.
Посилання
Богданович М.В., Козак М.В., Король Я.А. Методика викладання математики в початкових класах / Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2016. 368 с.
Гаврилюк А. Прості задачі як засіб формування математичної компетентності в початковій школі / Початкова школа. 2016. № 1. С. 17–19.
Ілінов Б. Про вивчення у початковій школі залежності результату арифметичних дій від зміни одного з компонентів / Початкова школа. 2010. № 6. С. 24–30.
Коваль Л.В., Скворцова С.О. Методика навчання математики : теорія і практика. Підручник. Частина І. / Одеса : Автограф, 2008. 284 с.
Король Я.А., Романишин І.Я. Початкова школа. Методика роботи над матеріалом алгебраїчної пропедевтики. 1-4 класи / Тернопіль : Астон, 2003. 240 с.
Мироновська Л. Робота над типовими і нетиповими задачами в 3-4 класах / Початкова школа. 2010. № 5. С. 21–24.
Митник О.Я. Як навчити дитину мистецтва мислення / Київ : Початкова школа, 2006. 104с.
Назаренко Н. Розв’язання текстових задач алгебраїчним способом / Початкова школа. 2011. № 2. С. 25–27.
Співак Г. Знаходження невідомого числа. Розв’язування нерівностей і рівнянь у 1 класі / Початкова школа. 2012. № 3. С. 58–61.
Фурман А.В. Оптимізація розумового розвитку школярів : психологічний аспект / Початкова школа. 2004. № 9. С.51–58.