РОЛЬ ПРОЄКТНОГО НАВЧАННЯ У ФОРМУВАННІ ПРОФЕСІЙНИХ ІНТЕРЕСІВ УЧНІВ 5 КЛАСІВ ГІМНАЗІЇ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Автор(и)

  • Ольга КАРАМАН Київський столичний університет імені Бориса Грінченка
  • Наталія ФІЛОНОВА Київський столичний університет імені Бориса Грінченка https://orcid.org/0000-0003-4767-5198

DOI:

https://doi.org/10.32782/apv/2024.4.12

Ключові слова:

проєктне навчання, проєкт, професійні інтереси, освітній процес, етапи реалізації проєктного навчання, професійна самовизначеність.

Анотація

У статті проаналізовано роль проєктного навчання у формуванні професійних інтересів учнів 5 класів гімназії на уроках української мови. Акцентовано увагу на тому, як проєктне навчання сприяє розвитку комунікативних навичок, критичного мислення та відповідальності учнів. Описано основні етапи реалізації проєктного навчання, зокрема організацію, підготовку, виконання та презентування проєктів. Проаналізовано вплив проєктів на професійну самовизначеність учнів, підкреслено важливість практичного застосування знань у контексті реальних життєвих ситуацій. Висвітлено переваги співпраці учнів у групах, що сприяє розвитку соціальних навичок та формуванню інтересу до різних професій, пов’язаних із українською мовою. Досліджено проблему, що ґрунтується на необхідності адаптації освітнього процесу до вимог сучасного світу та значущості профорієнтаційної діяльності для учнів у період активного формування їхньої особистості. Аналіз традиційних методів навчання ілюструє їхню недостатність у забезпеченні практичного застосування знань, що репрезентує низьку мотивації учнів. Проєктне навчання, яке акцентує увагу на інтеграції знань та практичній діяльності, здатне підвищити зацікавленість і активність учнів у навчанні, а також сприяти розвитку важливих компетенцій, таких як відповідальність, критичне мислення та комунікація. У статті також розкрито історичні аспекти розвитку проєктного навчання, починаючи з концепцій Джона Дьюї та В. Кілпатрика, й описано сучасні дослідження, що підтверджують ефективність означеного методу. Впровадження проєктного навчання на уроках української мови надає можливість учням працювати над реальними проєктами, що сприяє розвитку їхніх професійних інтересів та навичок, необхідних у майбутній професійній діяльності, готуючи до викликів сучасного світу.

Посилання

Баррон Б., & Дарлінг-Гаммонд Л. Навчання для змістовного навчання: огляд досліджень навчання на основі запитів та кооперативного навчання. У Потужне навчання: що ми знаємо про навчання для розуміння Сан-Франциско, Каліфорнія: Jossey-Bass. 2008. С. 120-133.

Богданець-Білоскаленко Н., Шумейко Ю. Проєктна діяльність на уроках української мови та читання в початковій школі. Проблеми методів компетентнісно орієнтованого навчання української мови в закладах загальної середньої освіти: збірник матеріалів круглого столу, присвяченого пам’яті члена-кореспондента НАПН України, доктора педагогічних наук, професора Біляєва Олександра Михайловича (22 жовтня 2020 р., м. Київ). Київ : Педагогічна думка, 2020. 120 с.

Горошкіна О. М. Лінгводидактичні засади навчання української мови в старших класах природничо-математичного профілю: монограф. Луганськ : Альма-матер, 2004. 362 с.

Дьюї Дж. Теорія практичного міркування. Освітня філософія та теорія, 1999. № 31(3), С. 291-312.

Кулалаєва Н. В. Проектне навчання як умова набуття досвіду безпечної праці майбутніми будівельниками. Науковий вісник Інституту професійно-технічної освіти НАПН України. Професійна педагогіка: зб. наук. праць: Вип. 12 / Інст-т проф.-тех. освіти НАПН України; [Ред. кол.: В. О. Радкевич (голова) та ін.]. К.: ТОВ «НВП Поліграфсервіс», 2016. С. 75-84.

Теорія і практика проектного навчання у професійно-технічних навчальних закладах : монографія /

В. М. Аніщенко, М. В. Артюшина, Т. М. Герлянд, Н. В. Кулалаєва, Г. М. Романова, М. М. Шимановський та ін.; за заг. ред. Н. В. Кулалаєвої. Житомир : «Полісся», 2019. 208 с.

Томас Дж. В. Огляд досліджень щодо проектного навчання. Сан-Рафаель, Каліфорнія: Autodesk Foundation. 2000.

Пандазі А., Станжур Т. Проєктне навчання як засіб формування компетентностей майбутніх менеджерів. Український Педагогічний журнал. № 4, 2023. С. 88-95.

Романова Г. Застосування проектних технологій у формуванні особистісно-розвивального середовища ПТНЗ. Науковий вісник Інституту професійно-технічної освіти НАПН України. Професійна педагогіка: зб. наук. праць: Вип. 11 / Інст-т проф.-тех. освіти НАПН України; [Ред. кол.: В.О. Радкевич (голова) та ін.]. К.: Міленіум, 2016. 154 с. С. 54-62.

Чала Н. Педагогічна діяльність Дж. Дьюї в електронному інформаційно-бібліографічному ресурсі «Видатні педагоги України та світу» : [ресурс ДНПБ ім. В.О. Сухомлинського]. Вісн. Книжк. палати. 2020. № 11. С. 23-28.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-06

Як цитувати

KARAMAN, O., & FILONOVA, N. (2024). РОЛЬ ПРОЄКТНОГО НАВЧАННЯ У ФОРМУВАННІ ПРОФЕСІЙНИХ ІНТЕРЕСІВ УЧНІВ 5 КЛАСІВ ГІМНАЗІЇ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ. Acta Paedagogica Volynienses, (4), 71–76. https://doi.org/10.32782/apv/2024.4.12

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 2 ПОЧАТКОВА ОСВІТА