МЕТОДИКА ФОРМУВАННЯ УЯВЛЕНЬ ПРО ПРОСТОРОВО-ЧАСОВІ ПАРАМЕТРИ ТА СУЧАСНІ МАТЕРІАЛИ У НАВЧАННІ ФАХОВИХ ДИСЦИПЛІН ТА ІНЖЕНЕРНО-ПЕДАГОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/pet-2023-2-7

Ключові слова:

науковий світогляд, час, простір, матеріали з новими властивостями

Анотація

Стаття присвячена дослідженню науково-педагогічних детермінант становлення та розвитку світоглядної складової наукових досліджень в сфері природничих, технологічних та професійних галузей знань, обґрунтуванню наукового світорозуміння новітніх досягнень науки, шляхів впровадженню результатів дослідження в практику. Детально проаналізовано фундаментальні поняття часу та простору починаючи з часів Архімеда-Арістотеля, показана їхня еволюція у класичній фізиці Галілея-Ньютона, Фарадея-Максвелла. Зроблено акцент на ролі загальної теорії відносності та квантової фізики у перегляді сутності понять часу та простору, а відповідно перегляду світоглядної наукової картини світу. Акцентовано увагу на тому, що суспільна свідомість не повинна путати зворотні процеси у фізиці з ходом часу від минулого до нинішнього та до майбутнього з гносеологічної точки зору. Підкреслено, що починаючи з середини ХХ століття наукові дослідження дали можливість виготовляти вироби з новими властивостями, відмінними від традиційних, що в свою чергу впливає на формування наукового світогляду суспільства. Мета дослідження: проаналізувати методологію розвитку та трансформації природничих знань, запропонувати методику формування уявлень про просторово-часові параметри та сучасні матеріали у навчанні фахових дисциплін та інженерно-педагогічних дослідженнях. За результатами дослідження встановлено, що починаючи з середини ХХ століття наукові дослідження дали можливість виготовляти вироби з новими властивостями, відмінними від традиційних. У цьому випадку перед суб’єктами навчання постає завдання здійснити переворот у їхньому світогляді в частині психологічної готовності до сприйняття нових, відмінних від традиційних знань. Ці погляди нерідко можуть мати неймовірний світоглядний вектор близький до протилежного кута точки зору до давно впроваджених і перевіреною практикою наукових, філософських поглядів, які визначають ставлення людини до навколишньої дійсності, до себе, до Планети Земля, до Всесвіту, до Метагалактики.

Посилання

Головко М.В. Становлення та розвиток теорії і методики навчання фізиків Україні (40-і роки XVII ст. – 30-і роки ХХ ст.): монографія. Київ: Педагогічна думка, 2020. 480 с.

Гончаренко С.У. Актуальні проблеми методики фізики. Наукові записки (КДПУ ім. В. Винниченка). Кіровоград, 2010. Вип. 90. С. 76–81.

Ефект пам’яті форми. 2017. URL: https://vikant.com.ua/ua/news/epf (дата звернення: 27.06.2023).

Лебедєв І.К., Ігнатова Л.Р., Махінько А.І. Історія науки і техніки. Київ: вид-во КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. 128 с.

Садовий М.І., Трифонова О.М. Теорія самоорганізації та синергетики у навчанні студентів педагогічних ВНЗ. Кропивницький: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2017. 184 с.

Садовий М.І., Трифонова О.М. Історія фізики з перших етапів становлення до початку ХХІ століття: навчальний посібник для студ. ф.-м. фак. вищ. пед. навч. закл. Вид. 2-ге. Кіровоград: Авангард, 2013. 436 с.

Wong Henry. At subatomic level, the past can be the future: quantum researchers URL: https://www.scmp.com/news/china/science/article/3157459/subatomic-level-past-can-be-future-quantum-researchers (дата звернення: 27.06.2023)

Fock V.A. Selected Works: Quantum Mechanics and Quantum Field Theory 1st Edition by: L.D. Faddeev, L.A. Khalfin, I.V. Komarov. London, New York, Washington: CRC Press, 2004. 580 p.

Kaku Michio Quantum Supremacy: How the Quantum Computer Revolution Will Change Everything. Random House Audio, 2023 (Audiobook)

Veselago Victor, Braginsky Leonid, Shklover Valery and Hafner Christian. Negative Refractive Index Materials. Journal of Computational and Theoretical Nanoscience, 2006. Vol. 3, p. 1–30.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-24

Як цитувати

ТРИФОНОВА, О., & САДОВИЙ, М. (2023). МЕТОДИКА ФОРМУВАННЯ УЯВЛЕНЬ ПРО ПРОСТОРОВО-ЧАСОВІ ПАРАМЕТРИ ТА СУЧАСНІ МАТЕРІАЛИ У НАВЧАННІ ФАХОВИХ ДИСЦИПЛІН ТА ІНЖЕНЕРНО-ПЕДАГОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ. Фізика та освітні технології, (2), 49–56. https://doi.org/10.32782/pet-2023-2-7