КВАНТОВО-ХІМІЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ПЕРЕТВОРЕНЬ ЕАК ВОЛЬФРАМАТОВМІСНИХ РОЗТОПІВ НА ПОВЕРХНІ СКЛОВУГЛЕЦЕВОГО ЕЛЕКТРОДА

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/pet-2023-2-6

Ключові слова:

вольфраматовмісний розтоп, поверхня електроду, електрохімічно активний комплекс, енергія адсорбції

Анотація

В даній роботі проведено квантовохімічне вивчення процесів адсорбції окремих атомів вольфраму на скловуглецевій поверхні. Передумовою для проведення цього дослідження було вивчення механізму формування електрохімічно активних частинок в реакційному середовищі (вольфраматовмісний розтоп) з подальшим їх електровідновленням на поверхні скловуглецевого електрода. В роботі використаний квантовохімічний метод теорії функціоналу густини (DFT). Виконано DFT-розрахунок енергії адсорбції вольфраму на поверхні електрода та розрахунок структурних і зарядових характеристик досліджуваних систем. Поверхню скловуглецевого електрода в роботі представлено у вигляді вуглецевого кластера, який складається з двох шарів вуглецю, насичених атомами водню для усунення крайових ефектів. Встановлено дві позиції атома вольфраму відносно поверхні електрода – вершинна позиція (on top) та лункова (hollow). Зроблено оцінку стійкості отриманих конфігурацій на основі отрманих величин повних енергій. Знайдено, що менш стійкою є вершинна позиція (on top) з енергією адсорбції Eадс = -7,08 еВ/атом та одним W-С-зв'язком, а енергія адсорбції в позиції (hollow) становить -8,33 еВ/ атом. Зроблено припущення, що лункова позиція (on top) може бути центром нуклеації атомів вольфраму. Однак при релаксації атом W з указаної позиції може зміщуватись в положення наявних вакансій. На основі отриманих енергетичних та структурних даних досліджуваних систем побудовано залежності енергій взаємодій в системі Сn/W від відстані сорбат-сорбент в обох розглядуваних положаннях атома вольфраму по відношенню до кластера поверхні електрода (положення on top та hollow). Отримані результати на якісному рівні можуть бути сформульовані в загальні закономірності для всіх можливих аналогічних (молібдено-, тантало-, ніобієвмісних) систем.

Посилання

Зборщик А.М. Тугоплавкі метали. Запоріжжя: ЗНУ, 2008. 253 с. URL: http://uas.su/books/newmaterial/8/razdel8.php/.

Zhang Y.О. Microstructures and рroperties of high-entropy alloys. Progress in Mater. Sci. 2014. № 61.

Lu Z. P. An assessment on the future development of high-entropy alloys: Summary from a recent workshop. Intermetallics. 2015. № 66.

Solianyk L.О. The influence of nano-size active particles of a melt and an electrode surface on the processes of charge transfer on interfacial boundary electrode/melt. J. Nano-Electron. Phys. 2022. № 14. Р. 06030-1–06030-3.– URL: https://doi.org/10.21272/jnep.14(6).06030.

Firefly and PC GAMESS /Firefly version 8.0.1. Access mode. Alex A. Granovsky. URL: http://classic.chem.msu.su/gran/games/forum/discussion.html/.

Соловйов В.В., Черненко Л.О. Моделювання поверхні твердого тіла в рамках кластерного наближення. Фізика і хімія твердого тіла. 2004. № 5. С. 488-492.

Соляник Л.О. Реакції електронного переносу на межі «поверхня твердого тіла-розтоп» при синтезі наноматеріалів в умовах катіонного каталізу. Фізика та освітні технології. 2022. № 2. С. 39-44.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-24

Як цитувати

СОЛЯНИК, Л., & СТАВРОЯНІ, С. (2023). КВАНТОВО-ХІМІЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ПЕРЕТВОРЕНЬ ЕАК ВОЛЬФРАМАТОВМІСНИХ РОЗТОПІВ НА ПОВЕРХНІ СКЛОВУГЛЕЦЕВОГО ЕЛЕКТРОДА. Фізика та освітні технології, (2), 45–48. https://doi.org/10.32782/pet-2023-2-6