ЖАНРОВА ПАЛІТРА ІНСТРУМЕНТАЛЬНОЇ МУЗИКИ ІМПРЕСІОНІСТІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/facs-2024-5-2

Ключові слова:

імпресіонізм, жанрова палітра, французькі імпресіоністи, інструментальна музика, музична аналітика, музичний аналіз

Анотація

В статті розглядається аналіз використання інструментальної палітри, як одного з ключових елементів імпресіонізму в творчості видатних французьких композиторів-імпресіоністів. В роботі досліджуються використання різноманітних технік, котрі вони застосовували для написання творів, а також їх вплив на нові музичні композиції. Особлива увага приділяється порівнянню підходів Дебюссі, Саті та Равеля щодо використання оркестрової палітри, а також їхньому впливу на розвиток музичного імпресіонізму та сучасну класичну музику. Мета статті – є дослідження жанрових особливостей та стилістичних характеристик інструментальної музики композиторів-імпресіоністів, а також виявлення нових аспектів у розвитку цього напряму в контексті музичної культури; стаття спрямована на аналіз музичних творів та визначення закономірностей, що вплинули на формування індивідуальних жанрових форм у рамках імпресіонізму. Методологія: аналіз музичних текстів, жанрово-стильовий аналіз, історико-культурний підхід, аналіз наукових джерел. Наукова новизна полягає у аналізі жанрової палітри інструментальної музики французьких композиторів- імпресіоністів, що здійснюється на основі всебічного вивчення музичних творів і наукових досліджень, що сприяє виявленню нових аспектів і закономірностей розвитку цього музичного напряму. Описано, жанрову палітру інструментальної музики, що вражає своєю різноманітністю та глибиною. У ній відбилися прагнення композиторів до вільного самовираження, що дозволило створювати унікальні музичні твори, які виходять за межі традиційних жанрів. В результаті доведено, що важливе місце займають жанри, які спрямовані на створення атмосферних і емоційних образів. У фортепіанній музиці імпресіоністи використовували специфічні техніки гри та педалювання, що дозволяли досягати багатошарових звукових ефектів. Оркестрові твори, такі як симфонічні поеми та сюїти, демонструють схильність композиторів до створення багатогранних і яскравих звукових полотен. Розмаїття жанрів і форм у музиці імпресіоністів відображає складність і багатогранність їхнього художнього бачення, роблячи значний внесок у розвиток музичного мистецтва кінця XIX – початку XX століття. Як висновок, стаття базується на аналізі творчості французьких композиторів, а також на вивченні відповідних музичних матеріалів та досліджень їхньої творчості. Результати роботи допомагають краще зрозуміти вплив імпресіонізму на розвиток музичного мистецтва та роль оркестрової палітри у формуванні музичних образів та атмосфер.

Посилання

Жаркова В. Б. Музика Клода Дебюссі і Моріса Равеля: сучасний погляд на проблему стильової ідентифікації. Науковий вісник Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського. 2021. № 130. С. 24–51.

Рябуха Н. О. Специфіка звукообразного мислення К. Дебюссі: онто-сонологічний підхід. Культура України. 2019. Серія: Мистецтвознавство. № 63. С. 217–228.

Дем’яненко, Л. Імпресіонізм у музиці і літературі (Михайло Коцюбинський і Клод Дебюссі). Слово і Час. 2011. № 1. С. 78–84.

Горбаль Я. М. Камерно-інструментальна музика французьких композиторів першої половини ХХ століття. Музикознавча думка Дніпропетровщини. 2021. № 20. С. 201–211.

Ареф’єва А. Ю. Полістилістика французького музичного імпресіонізму. Наукове фахове видання: Актуальні проблеми філософії та соціології. 2022. № 36. С. 10–14.

Жарковський Р. А. Імпресіоністські риси струнного інструменталізму у квартетній творчості К. Дебюссі та М. Равеля. Наукові збірки ЛНМА ім. М. В. Лисенка: Музикознавчий універсум. 2017. № 41. С. 357–369.

Поліщук А. В. Імпресіонізм в музичному просторі культури: дискус поняття. Молодий вчений. 2017. № 11(51). С. 625–628.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-24

Як цитувати

ДАЮК, Ж., ФИЛИПЧУК, М., & ІВАНЧЕСКУЛ, В. (2024). ЖАНРОВА ПАЛІТРА ІНСТРУМЕНТАЛЬНОЇ МУЗИКИ ІМПРЕСІОНІСТІВ. Fine Art and Culture Studies, (5), 12–18. https://doi.org/10.32782/facs-2024-5-2

Номер

Розділ

МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО