ШКІЛЬНА АДАПТАЦІЯ ПЕРШОКЛАСНИКІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/apv/2021.3.25Ключові слова:
адаптація, першокласники, види адаптації, етапи адаптації, рівні адаптації, шкільна адап- тація першокласників, умови успішної шкільної адаптації першокласниківАнотація
У статті розкриваються сутність, види, етапи, особливості та умови успішної шкільної адаптації першо- класників. Актуальність проблеми зумовлена вирішенням завдань створення новітнього освітнього простору, в якому кожен учень зможе самовизначитися, реалізувати власні творчі здібності за допомогою різноманітних засобів і способів діяльності. Мета статті полягає у визначенні умов успішної шкільної адаптації першокласників. Для реалізації мети вважаємо за необхідне вирішити такі завдання: 1) розкрити сутність, особливості, види та етапи адаптації дитини до школи; 2) визначити умови успішної шкільної адаптації першокласників. Адаптацію розглянуто як універсальну форму взаємодії людини з навколишнім середовищем; як складне соці- ально зумовлене явище, що характеризується пристосуванням особистості до життя, до умов середовища; як наявність гармонії та взаємовідповідності між організмом і середовищем. Шкільна адаптація першокласників аналізується як прийняття дітьми 6–7 років основних вимог шкільного навчання, які для них є новими, незвичними, на відміну від умов закладу дошкільної освіти чи сім’ї; гармонійна вза- ємодія дітей з новими ровесниками, вчителем і повноцінна реалізація своїх здібностей, можливостей та потреб в умовах школи. Визначено ознаки шкільного адаптаційного періоду (зміна соціального статусу дитини, про- відного виду діяльності, соціального оточення та часткова заборона рухової активності дітей), види шкільної адаптації (біологічна, психологічна та соціальна), етапи (орієнтаційний, нестійкого та стійкого пристосуван- ня) і рівні (високий, середній, низький (дезадаптаційний)). Виявлено педагогічні умови успішної шкільної адаптації першокласників: створення сприятливого освітньо- розвивального середовища в школі; виховання в першокласників основи культури міжособистісної взаємодії; активізація фасилітаторської ролі педагога як фахівця, котрий супроводжує процес адаптації дитини в школі, допомагає й підтримує дитину; організація комплексу заходів, спрямованих на формування необхідних соціальних компетенцій дитини.
Посилання
Алгоритми діяльності працівників психологічної служби. Т. 1 / авт. кол. за заг. ред. В.Г. Панка. Київ : УНМЦ практичної психології і соціальної роботи, 2019. 138 с.
Дзюбенко О.А. Особливості адаптації першокласників до навчальної діяльності в умовах впровадження концепції Нової української школи. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Психологія» : збірн. наук.-вих. праць. 2018. № 7. С. 14–18.
Дуткевич Т.В. Дитяча психологія : навчальний посібник. Київ : Центр учбової літератури, 2007. 392 с.
Енциклопедія сучасної України : вебсайт / І.М. Дзюба та ін. Київ : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=42642.
Колесова Г.В. Діагностика адаптації першокласників: методичне забезпечення. Психолог. 2010. № 23–24 (407–408). С. 3–18.
Колосова О.В. Адаптація першокласників до шкільного життя засобами театралізації. Young scientist. 2019. № 5.2 (69.2). С. 143–149.
Короденко М.В. Нова школа – нові підходи. Освіта України. 2017. № 43. С. 6.
Методичні рекомендації щодо адаптаційного періоду для учнів першого класу. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna %20serednya/1-klas-nysh/nmo-923-dodatok.pdf.
Нова українська школа. Концептуальні засади реформування середньої освіти / за заг. ред. М.С. Грищенка ; Міністерство освіти і науки України. 2016. 34 с. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/nova-ukrainska-shkolacompressed.pdf.
Шпильківська І.О. Педагогічні умови адаптаційно-ігрового циклу в початковій школі. International Electronic Scientific Journal “Science Online”. 2019. № 11. URL: http://nauka-online.com.