ФОРМУВАННЯ ТВОРЧО СПРЯМОВАНОЇ ОСОБИСТОСТІ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНИКА В ОСВІТНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ ЗАКЛАДУ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/apv/2024.5.1Ключові слова:
компоненти освітнього середовища, технологія засвоєння освітнього простору, заклад позашкільної освітиАнотація
У статті розглядається актуальна проблема формування творчо спрямованої особистості старшого дошкільника в умовах закладу позашкільної освіти. В умовах реформування системи освіти та соціально-політичних змін, що відбуваються в Україні, позашкільні заклади освіти відіграють важливу роль у формуванні нової генерації творчих, рефлексивно мислячих особистостей. Автори аналізують змістові характеристики освітнього середовища закладу позашкільної освіти, які сприяють розвитку творчих здібностей дітей. Вони виділяють такі специфічні якісні характеристики освітнього середовища, як соціально-педагогічна актуальність, особистісна зацікавленість, індивідуалізованість, автентичність, гетерогенність, цільова та змістова варіативність, відкритість до педагогічних інновацій, практико орієнтована процесуальність та креативність. У статті також розглядаються різні аспекти впливу освітнього середовища на розвиток дитини, зокрема, когнітивно-оцінковий, поведінково-діяльнісний, емоційно-чуттєвий та комунікативний компоненти. Автори підкреслюють важливість суб’єкт-суб’єктної взаємодії між дитиною та дорослим, що сприяє розвитку творчих здібностей та самореалізації особистості. На основі проведеного теоретико-методологічного аналізу автори розробили комплексну технологію засвоєння освітнього простору, яка включає когнітивно-оцінковий, поведінково-діяльнісний, емоційно-чуттєвий та комунікативний компоненти. Ця технологія спрямована на актуалізацію потреби старшого дошкільника у творчій активності та забезпечення умов для його особистісного, професійного та соціокультурного самовизначення. Висновки статті підкреслюють, що освітнє середовище закладу позашкільної освіти є найбільш сприятливим для розвитку творчо спрямованої особистості дитини старшого дошкільного віку. Наголошується на необхідності створення структурно-функціональної моделі формування творчо спрямованої особистості в умовах позашкільної освіти.
Посилання
Бех І. Д. Виховання особистості: [підруч. для студ. вищ. навч. закл.]. К. : Либідь, 2018. 848 с.
Биковська О. В. Теоретико-методичні основи позашкільної освіти в Україні : Монографія. К. : ІВЦ АЛКОН, 2016. 356 с.
Будник О. Б. Підготовка майбутніх учителів до педагогічної діяльності в соціокультурному середовищі гірської початкової школи. Гірська школа Українських Карпат. 2013. № 8–9. С. 37–40.
Горшкова О. Г. Формування креативного мислення дитини дошкільного віку. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школі. Запоріжжя : КПУ, 2009. Випуск 5. С. 37–40.
Пустовіт Г. П. Міжпредметний підхід у побудові змісту навчальних програм для позашкільних навчальних закладів. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія : Педагогіка і психологія. 2014. № 10. С. 26–33.